چرخش فدراسیون والیبال به سمت مربیان خارجی، آلکنو گزینه نهایی نیمکت تیم ملی؟!

به گزارش مرجع مقالات، فدراسیون والیبال برای انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال جلسات متعددی برگزار نموده است اما از گوشه و کنار خبر می رسد فدراسیون با ولادیمیر الکنو مذاکرات نتیجه بخش داشته است و به زودی به عنوان سرمربی انتخاب می گردد.

چرخش فدراسیون والیبال به سمت مربیان خارجی، آلکنو گزینه نهایی نیمکت تیم ملی؟!

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری خبرنگاران، انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان به یکی از موضوعات اصلی والیبال ایران بدل شده است. از زمان جدایی ایگور کولاکوویچ از والیبال ایران 6 ماه می گذرد اما هنوز فدراسیون والیبال برای انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال مردد است و تنها تصمیم فدراسیون این روزها تشکیل جلسات متعدد است که البته خروجی هم ندارد.

از زمان شیوع ویروس کرونا و تعویق المپیک که در نهایت منجر به جدایی ایگور کولاکوویچ شد داورزنی رئیس فدراسیون والیبال جلسات متعددی با کارشناسان و اهالی والیبال برگزار کرد. در آخرین جلسه تصمیم بر این شد که کمیته فنی از سوی رئیس فدراسیون تشکیل گردد و در نهایت سرمربی تیم ملی انتخاب گردد. موضوعی که مورد انتقاد خیلی از اهالی والیبال نهاده شد چرا که اگر قرار به تشکیل کمیته فنی بود چرا این تصمیم زودتر گرفته نشد و حالا پس از 6 ماه تصمیم به تشکیل کمیته فنی و انتخاب اعضای آن گرفته شده است.

به هر حال در ادامه جلسات بی نتیجه فدراسیون والیبال برای انتخاب سرمربی قرار است امروز دوباره اهالی والیبال به همراه داورزنی دور یک میز بنشینند و در خصوص انتخاب سرمربی تصمیم بگیرند، البته موضوع به همینجا ختم نمی گردد و قرار است این جلسات ادامه داشته باشد تا در نهایت یک سرمربی برای تیم ملی انتخاب گردد.

تا برگزاری المپیک توکیو کمتر از یک سال دیگر زمان باقی مانده و قطعاً در شرایطی که والیبال ایران قرار است در آوردگاه توکیو به میدان برود باید زمان را از دست ندهد و هر چه زودتر معین تکلیف گردد اما این روزها فدراسیون والیبال برای انتخاب سرمربی تعلل می نماید و همین موضوع می تواند شرایط را برای تیم ملی سخت کند. از زمانی که سرمربی تیم ملی طبق یک توافق دو طرفه از راهنمایی این تیم کنار رفت صحبت از انتخاب سرمربی ایرانی به میان آمد، بعضی کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی بهتر است به مربیان ایرانی اعتماد کرد و نیمکت تیم ملی را پس از سال ها به یک ایرانی سپرده گردد اما بعضی دیگر هم معتقدند اگرچه مربیان ایران توان و دانش قابل قبولی دارند ولی شرایط حضور آن ها هنوز فراهم نیست و با توجه به اینکه المپیک پیش رو است بهتر است این بار هم مربی خارجی برای تیم ملی انتخاب گردد تا بتواند در آوردگاه توکیو عملکرد قابل قبولی ارائه دهند.

تیم ملی والیبال کشورمان در میدان المپیک در گروه اول بازی ها با تیم های ژاپن، لهستان، ایتالیا، کانادا و ونزوئلا رقابت می نمایند و در گروه دوم نیز تیم های برزیل، آمریکا، روسیه، آرژانتین، فرانسه و تونس با یکدیگر جدال خواهند داشت. در ابتدا از هر گروه چهار تیم به مرحله یک چهارم نهایی صعود می نمایند. با توجه به گروه بندی ایران، انتظارات از صعود تیم ملی در مرحله نخست بسیار بالا است.

در جلسه که چند روز پیش اعضای هیئت رئیسه و داورزنی برگزار کردند در خصوص هدف والیبال در المپیک بحث شد که البته یکی از اهداف قدیمی فدراسیون والیبال است؛ اما دوباره روی این موضوع تأکید شد که تیم ملی والیبال کشورمان در المپیک پیش رو باید جزء چهار تیم قرار بگیرد. به نظر می رسد با توجه به شانس بالای ایران و صعود از مرحله نخست، فدراسیون والیبال به دنبال جذب مربی سطح یک جهان باشد تا بتواند به این هدف جامعه عمل بپوشاند.

رئیس فدراسیون والیبال در این مدت با گزینه های زیادی مذاکره نموده است؛ اما از گوش و کنار خبر می رسد که آلکنو جدی ترین گزینه برای نیمکت تیم ملی است و گویا مذاکرات فدراسیون با او هم به نتیجه رسیده است. ولادیمیر الکنو از سال 2001 به مربیگری روی آورد. او در اولین تجربه خود به عنوان مربی با باشگاه تورس قرارداد بست. قهرمانی در جام حذفی فرانسه اولین دستاورد این مربی بود و سال بعد هم دومین دستاورد خود را با قهرمانی در پرو آ در سال 2004 تکمیل کرد و پس از آن با دینامو مسکو قراردادی سه ساله امضا نمود.

او در سه سال حضور خود در مسکو پیروز به کسب قهرمانی سوپر لیگ والیبال روسیه 2006 و قهرمانی جام حذفی روسیه در سال 2007 شد. در سال 2008 راهنمایی تیم ملی والیبال روسیه را بر عهده گرفت و عملکردی درخشان را از خود به جای گذاشت و توانست تیم روسیه را به مدال نقره جام جهانی و لیگ جهانی 2007، و مدال برنز بازی های المپیک 2008 برساند.

او در فصل 2008 راهنمایی باشگاه والیبال زنیت کازان را بر عهده گرفت و تا سال 2014 پنج قهرمانی سوپر لیگ والیبال روسیه را به دست آورد و در سال 2010 برای راهنمایی تیم ملی روسیه بازگشت، در حالی که به عنوان سرمربی زنیت کازان باقی ماند. مدال طلا جام جهانی و لیگ جهانی 2011 از اولین دستاوردهای این مربی برای روس ها بود و در بازی های المپیک 2012 روسیه را به فینال رساند و با غلبه بر برزیل مدال طلا المپیک را برای روسیه به ارمغان آورد و در سال 2012 از راهنمایی تیم ملی روسیه انصراف داد.

آلکنو یکی از جدی ترین گزینه ای نیمکت تیم ملی والیبال ایران است و به نظر می رسد او با فدراسیون والیبال هم به توافق رسیده است و برگزاری جلسات متعدد در فدراسیون والیبال برای رسیدن به یک جمع بندی نهایی است. سعید معروف، کاپیتان تیم ملی ایران هم در سال 2015 در زنیت کازان حضور داشت و چند ماهی با آلکنو به طور مستقیم کار نموده است.

4057/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1180

به "چرخش فدراسیون والیبال به سمت مربیان خارجی، آلکنو گزینه نهایی نیمکت تیم ملی؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخش فدراسیون والیبال به سمت مربیان خارجی، آلکنو گزینه نهایی نیمکت تیم ملی؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید