فلاح: درستکار خارج از صف سرمربی تیم ملی شد اما تیم را خوب جمع کرد، نتایج کشتی آزاد را بزرگ نکنید

به گزارش مرجع مقالات، قهرمان پیشین کشتی آزاد دنیا در عین حال که اعتقاد دارد تیم خوبی در نروژ داشتیم می گوید که انتقاد از انتخاب درستکار برای سرمربیگری تیم ملی درست بوده است.

فلاح: درستکار خارج از صف سرمربی تیم ملی شد اما تیم را خوب جمع کرد، نتایج کشتی آزاد را بزرگ نکنید

اکبر فلاح در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران در خصوص عملکرد تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی 2021 نروژ و اسم سومی این تیم گفت: توقع داریم وقتی تیم مان خارج از کشور می رود، نتیجه خوب بگیرد. این اولین توقع ما است، تیم ما نتیجه قابل قبولی گرفته و جزو سه تیم برتر شده، به لحاظ انفرادی هم چندین مدال گرفتند. این موفقیت است و کسی نمی تواند بگوید اتفاقی بوده است. هر اسمی روی آن بگذاریم، این نتیجه موفقیت است و باید به همه، از فدراسیون و مربیان گرفته تا خانواده کشتی و مردم تبریک گفت. مردم کشتی را دوست دارند و از این موفقیت شاد شده اند.

وی اضافه نمود: همه ما از این نتیجه شاد شدیم، من هم جزیی از خانواده کشتی هستم و همانطور که وقتی تیم می بازد، من را هم مورد انتقاد قرار می دهند؛ وقتی تیم می برد، به من هم تبریک می گویند. هر چند در هیچ کدام از دو تیم من نقشی نداشته و زحمتی نکشیده ام. این حس خوبی هست که مردم اینقدر کشتی را دوست دارند و تیم مان حرف اول را بزند. حالا تیم مان از اولی افتاد اما چیزی از ارزش این تیم کم نشد، آنها نشان دادند خیلی خوب هستند و در آینده خیلی بهتر هم خواهند شد.

فلاح با تاکید بر اینکه در بعضی اوزان نفرات برتر المپیک به مسابقات قهرمانی جهان نیامده بودند، اسم کرد: باید در خصوص عملکرد کشتی گیران کارشناسی صحبت کرد. اینطور نبود که در همه اوزان ستاره ها آمده باشند. مثلا در 65 کیلو، هیچ کدام از نفرات برتر المپیک جزو 4 نفر برتر جهانی نیستند. وقتی 4 نفر برتر یک وزن نباشند، کیفیت خیلی پایین می آید و این باعث می گردد جوان ما در گروهی قرار بگیرد که همه هم تیپ و نزدیک به او بودند. البته او هم همه حریفانش را زمین زد، یعنی اینکه کشتی گیر ما به هیچ کشتی گیری که پایین تر از خودش بوده، نباخته و این خوب است. در سایر اوزان هم ما به از خودمان ضعیف تر نباختیم، اگر باختی بود، به کشتی گیری بهتر از خودمان بود. در 92 کیلو حریف آمریکایی همواره ما را برده، ولی کامران قاسم پور چقدر قشنگ کشتی گرفت و کاکس را برد.

سرمربی پیشین تیم ملی جوانان ادامه داد: المپیک 2 ماه پیش برگزار گردید و به واسطه آن فشار روی فدراسیون، مربی و ورزشکار زیاد بود. خیلی ها بعد از المپیک خانه تکانی می نمایند مثل 74 کیلوگرم که دو نفر برتر نتوانستند خودشان را جمع نموده و به نروژ بیایند. 50-60 درصد مدال داران به مسابقات جهانی نیامدند. با این حال کار قشنگ را هم باید ببینیم، اینکه دو مدال آور المپیک ما با وجود فشاری که در توکیو به آنها وارد شد، اما در جهانی شرکت کردند، خوب ریکاوری شدند و نقره و برنز آنها در اسلو طلا شد. خیلی ها به خاطر فشار المپیک، به جهانی نیامدند. ما هم البته به 8 تن از پشتوانه های جوان مان فرصت دادیم و چند نفرشان توانستند مدال بگیرند و این باعث شد که بیشتر به جوان ترها اعتماد کنیم.

فلاح درخصوص عملکرد طلایی های ایران تاکید نمود: درباره حسن یزدانی و دیوید تیلور وقتی می گویند نقشه کشیدیم که حسن تیلور را ببرد آدم منتظر نقشه است که آنها چه طرحی داشته اند. از دور اول تا آخر همان حسن سابق بود و هیچ فرقی با گذشته نداشت. همچنان دست زیر کتف را اجرا می کرد. مقابل تیلور این بار حریف نتوانست زیر را بگیرد، در حالی که قبلا این کار را انجام می داد و حسن یزدانی را خسته می کرد. یزدانی باید مدل خودش کشتی بگیرد. درست است که یزدانی کشتی بلد و نابغه است اما امیرحسین زارع هم خیلی شجاع است. درست است که نفر اول المپیک نبود و دو حریفش هم بالای 30 سال هستند، اما آنها هیچ کدام در حد زارع نبودند و این از شجاعت کشتی گیر ما بود که روی تشک پا عقب نگذاشت. شجاعت او به حسن یزدانی رفته است. از نظر من کامران قاسم پور از همه اینها بهتر و کشتی بلدتر است.

وی اضافه نمود: وقتی زیر حریف را می گیری و او خیمه می زند باید کشتی بلد باشی که اینجا خودت را نجات بدهی. این را شاید آدم معمولی متوجه نگردد، باید کشتی گیر باشی و این بلا سرت آمده باشد که بدانی کامران قاسم پور آن لحظه چقدر کار بزرگی انجام داده که همان زیر و خیمه حریف را به خاک تبدیل کرد. قاسم پور همین طور پیش برود، می تواند تا المپیک مدال بیاورد.

فلاح در خصوص انتقاداتی که پیش از مسابقات جهانی در خصوص انتخاب پژمان درستکار از سوی علیرضا دبیر وجود داشت، اظهار داشت: اگر درستکار سرمربی تیم ملی شده، به خاطر ریاست دبیر است و اگر دبیر نبود او هیچ وقت سرمربی نمی شد. همه گفتند سرمربیگری تیم ملی نباید به درستکار برسد، چون صفی هست که قهرمانان کشتی در آن قرار می گیرند که به نوبت سرمربی تیم ملی شوند، حالا یکی خارج از نوبت، با پارتی بازی و رفیق بازی می گردد سرمربی تیم ملی و طبیعتا انتقاد خاص خودش را دارد اما این آدم اینجا توانسته بچه ها را خوب جمع و جور کند و با یاری مربیان و رئیس فدراسیون تیم را خوب آماده نموده و این کار قشنگ است. از مربی خوب همین انتظار می رود اما حرف من این است که نباید نتایج را خیلی بزرگ کرد، نه باید تیم را خیلی بزرگ و نه کوچک کنیم.

این مربی سازنده کشتی تهران افزود: بدبختی ما همین است یکی که خوب نتیجه می گیرد او را به سقف آسمان می زنیم و بعد که ناکام می گردد، به کف زمین می کوبیم. آنقدر این نتیجه را بزرگ نکینم که اگر سال بعد نتیجه نگرفت، از هم پاشیده گردد. باید درست حمایت و تشویق کنیم. باید به پژمان درستکار فرصت دهیم و ببینم دوباره می تواند همین مدال ها و نتایج را بگیرد. مربی روسیه اگر 20 سال است سرمربیگری می نماید، برای این است که در این 20 سال، شاید یکی یا دوبار فرصت را از دست داده و در سایر موارد نتیجه گرفته است و این نشان می دهد که کارش شانسی نیست.

فلاح در خصوص اینکه سرمربی روسیه هم مثل درستکار اسم جهانی و المپیک ندارد، به خبرنگاران گفت: هر دو مثل هم هستند، جامبولات تدیف قهرمان اروپا شده و پژمان درستکار هم قهرمان آسیا. اعتراض همه به آن صفی بود که در خصوصش صحبت کردم، نه اینکه درستکار اسم ندارد. نمی گردد کسی خارج از صف بیاید و این یعنی بی قانونی آن فدراسیون، او بهتر بود با تیم ملی جوانان کارش را آغاز می کرد، خودش را نشان می داد و بعد به تیم ملی بزرگسالان می رسید. همانطور که یکی رئیس جمهور می گردد باید علم این کار را داشته باشد، رده ها را طی کند و بعد به ریاست جمهوری برسد. یک شبه نمی گردد به چنین جایگاهی رسید، هر چیزی قانونی دارد. باید به پژمان درستکار فرصت داد و تا المپیک 2024 برای اوست.

قهرمان مسابقات جهانی 1993 تورنتو با اشاره به کشتی گیرانی که مدال گرفته اند، اسم کرد: مثلا اگر در وزن 65 کیلو دوباره مدعیان برگردند و شلوغ گردد، دیگر مدال نمی گیریم. برای اینکه این اتفاق رخ ندهد، باید زحمت مان را باید بیشتر و ایراد فنی مان را رفع کنیم. امیرمحمد یزدانی با یک فن 10 امتیاز داد، حریفان همین یک کشتی را ببینند پرونده او را می بندند. باید این ایرادها از بین برود و راحت امتیاز ندهیم. مگر به این راحتی کسی می تواند از کامران قاسم پور یا حسن یزدانی امتیاز بگیرد؟ وقتی 8 نمره بدهیم یعنی خیلی ضعیف کشتی گرفته ایم، حتی اگر به فینال آمده باشیم. خیلی ها تک مداله شدند و با نقره و برنز کارشان در کشتی تمام شد. باید خیلی زحمت بکشند تا سال های بعد هم مدال را تکرار نمایند.

فلاح گفت: آخرین حرف من این است که در مسابقات جهانی شاهد فقر فنی کشتی جهان بودیم، از جمله کشور خودمان. توقع داریم کشتی گیران مان فنی تر کار نمایند و همه امتیازها با هل دادن حریف به بیرون از تشک نباشد. کشتی گیر برای زیرگیری برود و سروگردن حریف را بگیرد و فن اجرا کند. باید کشتی گیران مان را برای سال بعد پخته تر کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1821

به "فلاح: درستکار خارج از صف سرمربی تیم ملی شد اما تیم را خوب جمع کرد، نتایج کشتی آزاد را بزرگ نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلاح: درستکار خارج از صف سرمربی تیم ملی شد اما تیم را خوب جمع کرد، نتایج کشتی آزاد را بزرگ نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید