چگونه با عشق یک طرفه روبرو شویم؟

به گزارش مرجع مقالات، عشق یک طرفه و نافرجام دیرزمانی است که رمانتیک و زیبا است، اما در عمل، جایگزینی برای عشق سالم و متقابل نیست. یکی از تلخ ترین و ناخوشایند تجربه عشق، زمانی است که یک طرفه باشد.

چگونه با عشق یک طرفه روبرو شویم؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایکولوژی تودی، افرادی که خود را در عشق نافرجام می بینند، ممکن است در خلاص شدن از شر احساسات آزارنده دچار مشکل شوند و جملاتی از این قبیل را با خود بگویند: هر چه بیشتر سعی می کنم به او فکر نکنم، بیشتر این کار را انجام می دهم. نمی دانم چه زمانی تمام خواهد شد. من نمی خواهم ارتباط با او را قطع کنم، اما نزدیک بودن به او هیچ لطفی برای من ندارد. چگونه با این دو راهی کنار بیایم؟ ما ماه ها پیش از هم جدا شده ایم، چرا من مدام به بازگشت با او فکر می کنم؟ چگونه می توانم از او بگذرم؟

عشق را می توان کنترل کرد

تمایل به خارج شدن از سناریوی عشق نافرجام ممکن است غیرممکن و خارج از کنترل شما باشد. با این حال، تحقیقات منتشر شده نشان می دهد که می توانیم با استفاده از تکنیک های شناختی و رفتاری خاص، احساسات خود را کنترل کنیم. این مطالعه به این عمل به عنوان تنظیم عشق اشاره می نماید، یعنی استفاده از راهبرد های شناختی رفتاری برای تغییر شدت احساسات فعلی شما از عشق رمانتیک.

این مطالعه راهبرد هایی را برای تنظیم بالا و پایین عشق بیان می نماید. در خصوص عشق نافرجام، افراد می توانند از تکنیک های تنظیم نماینده زیر استفاده نمایند.

ارزیابی مجدد شناختی:

این راهبرد شامل چارچوب بندی مجدد موقعیتی است که در آن قرار دارید تا احساس خود را تغییر دهید. می توانید روی جنبه های منفی معشوق خود تمرکز کنید یا به این فکر کنید که زمان چگونه درد را التیام می بخشد.

پرت کردن حواس:

حواس پرتی صرفا شامل تحریک خود با موارد غیر مرتبط با هدف تثبیت شما می گردد تا تمرکز را از موقعیت فعلی و شرایط عاطفی خود دور کنید. تماشای تلوزیون، گوش دادن به موسیقی، تمرکز بر مدرسه و دانشگاه یا محل کار یا ورزش کردن همگی به عنوان تکنیک های حواس پرتی واجد شرایط هستند.

حمایت اجتماعی:

صحبت کردن با دوستان نزدیک یا خانواده می تواند با شما یاری کند احساس بهتری داشته باشید و دیدگاهی نسبت به احساسات پیچیده عاشقانه خود پیدا کنید.

انتخاب موقعیت:

این راهبرد شامل اجتناب از نشانه ها و محرک هایی است (مانند عکس ها، مکالمات، مکان ها و ...) که به شما علاقه مندی عشق نافرجام را یادآوری می نماید. این یاری می تواند تا اطمینان حاصل گردد که احساسات زیربنایی شما بی جهت آشکار نمی شوند.

تحت هر شرایطی به عشق خود اصرار نورزید

ما اغلب می بینیم که عشق نافرجام در هنر، رسانه و فرهنگ پاپ رمانتیک و حالت بعضا وفادارانه و مثبتی دارد. اشتیاق در هسته یک رابطه ناتمام یا صرفا خیالی به عنوان مرحله ای از سرخوشی تلخ و شیرین به تصویر کشیده می گردد. اما این روایت چقدر صحت دارد؟ یک مطالعه تعدادی از یافته ها را در خصوص ماهیت عشق نافرجام نشان داد، مانند:

روابط عشقی نافرجام و یک طرفه از نظر عاطفی کمتر از عشق برابر شور، فداکاری و تعهد دارند.

تنها چیزی که مردم در عشق نافرجام و یک طرفه بیشتر احساس می نمایند آشفتگی است.

عشق نافرجام و یک طرفه بعلاوه با عزت نفس پایین، اعتماد به نفس پایین، اضطراب و افسردگی همراه است.

این یافته ها نشان می دهد که چرا نباید به عشق نافرجام به شکل الهام بخش نگاه کرد. اگرچه ممکن است پردازش احساسات پایداری که نسبت به شخصی دارید زمان ببرد، مهم است که بدانید رمانتیک سازی عشق یک طرفه می تواند رنج شما را طولانی کند.

نویسندگان این مطالعه، نتایج خود را اینگونه خلاصه می نمایند: این نتایج نشان می دهد که عشق یک طرفه و نافرجام شبیه سازی خوبی از عشق عاشقانه واقعی نیست، بلکه تقریبی پایین تر از ایده آل آن است.

در مجموع، عشق یک طرفه می تواند تجربه ای دردناک و در مواقعی آسیب زا باشد. اما مانند هر رویداد دشواری در زندگی تان، شکیبا بودن با خودتان، مراقبت از خود و ارزیابی واقعیت با صداقت می تواند به بهبودی شما یاری کند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 مرداد 1402 بروزرسانی: 26 مرداد 1402 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2267

به "چگونه با عشق یک طرفه روبرو شویم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه با عشق یک طرفه روبرو شویم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با عشق یک طرفه روبرو شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید