کاهش مصرف لبنیات در کشور

به گزارش مرجع مقالات، ایران تندترین شیب سالمندی در منطقه را دارد و این مسئله، زنگ خطر پوکی استخوان در کشور به حساب می آید.

کاهش مصرف لبنیات در کشور

به گزارش گروه رسانه های مرجع مقالات، یک زمین خوردگی و شکستگی استخوان، عارضه ای که در سنین بالا سراغ بسیاری از افراد می آید، آنها را زمین گیر می نماید و حتی قاتل جان فرد می شود، شکستگی هایی که فرد را محتاج عصا، واکر یا پرستار می نماید، همه ناشی از بیماری خاموشی به نام پوکی استخوان است .

پوکی استخوان به قدری مهم است که در جهان روزی را به این نام نامگذاری نموده اند تا بتوان با اطلاع رسانی به مردم بتوان از بروز این بیماری و عوارض آن جلوگیری کرد. 20 اکتبر روز جهانی پوکی استخوان بوده است و سال جاری شعار عاشق استخوانهایتان باشید برای این روز انتخاب شد .

بر اساس آمار ها؛ پوکی استخوان در خانم های ایرانی بسیار شایع تر از آقایان است، از طرفی شیوع کمبود ویتامین دی و کلسیم در جامعه رو به افزایش است و این زنگ خطر پوکی استخوان در جامعه مسن ایرانی را به دنبال دارد، براین اساس 30 سال بعد یک سوم جامعه ایرانی سالمند هستند و این آمار سالمندی و کمبود ویتامین دی و کلسیم یک هشدار محسوب می شود .

سالمندی و پوکی استخوان ایرانیان را تهدید می نماید

افشین پایدار، رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز (پوکی استخوان) علوم پزشکی تهران و مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به شیب تند سالمندی در کشور اظهار کرد: ایران سریعترین رشد جمعیت سالمندی را در منطقه دارد؛ به طوریکه در سال 2050 یک سوم جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند و انتظار می رود که بیماری های مربوط به مسائل عضلانی و اسکلتی در جامعه بیشتر شود .

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز علوم پزشکی تهران بیان نمود: کمپین پیشگیری از پوکی استخوان با شعار تشخیص به موقع راه اندازی شده است، و دوم آبان سمپوزیومی در این باره برگزار خواهد شد .

پوکی استخوان سراغ چه کسانی می آید؟

او با اشاره به گروه هایی که گرفتار پوکی استخوان می شوند، گفت: پوکی استخوان در سنین مختلف شیوع متفاوتی دارد و در خانم های بالای 50 سال 40 درصد شیوع پوکی استخوان داریم، شیوع پوکی استخوان در مردان کمتر از خانم هاست و آقایانی که بالای 60 سال سن دارند 10 تا 25 درصد از پوکی استخوان رنج می برند .

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز علوم پزشکی تهران ادامه داد: در خانم ها و آقایان بالای 70 سال شیوع پوکی استخوان آمار نزدیک تری دارد، طبق آمار خانم های بالای 50 سال از هر 3 نفر یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان و در آقایان از هر 5 نفر یک نفر این عارضه را تجربه می نماید .

پایدار گفت: به طور طبیعی افراد بعد از 30 تا 35 سالگی تراکم استخوانی شان کاهش پیدا می نماید، اما این بدان معنا نیست که همه گرفتار پوکی استخوان شوند .

علل بروز پوکی استخوان کدام است؟

او با اشاره به عوامل مؤثر در بروز پوکی استخوان توضیح داد: تغذیه نامناسب، مصرف ناکافی لبنیات، کمبود کلسیم و ویتامین D از علل مهم تغذیه ای هستند که عامل پوکی استخوان محسوب می شوند .

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز علوم پزشکی تهران اضافه نمود: فعالیت فیزیکی ناکافی، کم تحرکی، مصرف سیگار و الکل از دیگر علل بروز پوکی استخوان محسوب می شود .

پایدار با اشاره به بعضی بیماری ها و دارو ها که عامل بروز پوکی استخوان هستند، گفت: بیماری های روماتیسمی، سرطان ها و درمان آن، مصرف کورتون و بعضی دارو ها باعث ایجاد پوکی استخوان ثانویه می شوند .

کمبود ویتامین D و کلسیم در جمعیت ایران

او با بیان اینکه متأسفانه مصرف لبنیات در ایران کاهش پیدا نموده است، گفت: کمبود ویتامین D در جامعه شیوع بالایی دارد و متأسفانه بیش از 50 درصد جامعه از کمبود ویتامین D و در بعضی نقاط تا 85 درصد از کمبود این ویتامین رنج می برند .

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز علوم پزشکی تهران ادامه داد: ویتامین D از نور آفتاب در پوست و تغذیه تأمین می شود، اما به دلیل آلودگی هوا و قرار دریافت افراد در ساختمان های سرپوشیده ویتامین D در جامعه به وسیله پوست جذب نمی شود به همین دلیل پوکی استخوان شیوع بیشتری دارد .

پایدار بیان نمود: اصلاح شیوه زندگی و افزایش تحرک بدنی همچنین مصرف مکمل ویتامین D برای کسانی که کمبود دارند در پیشگیری از پوکی استخوان مؤثر است .

شکستگی پوکی استخوان عامل مرگ بین 20 تا 50 درصد افراد شده است

او با بیان اینکه شکستگی یکی از مهم ترین عوارض پوکی استخوان محسوب می شود، گفت: شکستگی در ناحیه لگن می تواند علامت جدی پوکی استخوان باشد اغلب شکستگی ها در لگن، استخوان گردن ران، مهره ها و ساعد در سنین بالا بر اثر پوکی استخوان اتفاق می افتد .

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز علوم پزشکی تهران ادامه داد: متأسفانه بین 20 تا 50 درصد افرادی که گرفتار شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان می شوند ظرف مدت یک سال جان خود را از دست می دهند و به همین دلیل پوکی استخوان یکی از علل مرگ و میر در سنین بالا شناخته می شود .

پایدار اظهار کرد: افزون بر شکستگی و مرگ و میر ناشی از آن، پوکی استخوان احتمال ابتلا به بسیاری از سرطان ها را افزایش می دهد. افرادی که دچار شکستگی می شوند و فوت نمی نمایند کیفیت زندگی آن ها به قبل از شکستگی برنمی شود و مجبور می شوند با عصا و واکر و وابسته به سایر افراد زندگی نمایند .

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز علوم پزشکی تهران گفت: هزینه های شکستگی لگن برای افراد بسیار زیاد است به همین دلیل باید به پوکی استخوان به صورت ویژه توجه کرد .

راهکار تشخیص پوکی استخوان چیست؟

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز علوم پزشکی تهران با اشاره به راهکار تشخیص پوکی استخوان اظهار کرد: تشخیص پوکی استخوان به طور معمول با آزمایش سنجش تراکم استخوان انجام می شود و در صورتی که فرد تراکم استخوانش نسبت به افراد جوان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نموده باشد احتیاجمند درمان است .

او ادامه داد: سال جاری پویش ملی را در وزارت بهداشت برای افزایش آگاهی مردم و تشخیص به موقع پوکی استخوان راه اندازی نموده ایم، از آنجایی که پوکی استخوان در خانم ها به ویژه در سنین یائسگی بیشتر است بنابراین خانم های بالای 50 سال را در این کمپین تشویق می کنیم تا اقدام به ارزیابی و سنجش تراکم استخوان خود نمایند .

کمبود دارو برای درمان پوکی استخوان نداریم

او درباره درمان پوکی استخوان توضیح داد: درمان پوکی استخوان 3 تا 5 سال زمان احتیاج دارد و خوشبختانه مشکل جدی در تأمین دارو های اساسی برای درمان پوکی استخوان وجود ندارد و دارو های مؤثر فراوری داخل در دسترس هستند .

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز علوم پزشکی تهران ادامه داد: ممکن است به دلیل مسائل مرتبط با تحریم و محدودیت های ارزی دارو های وارداتی در دسترس مردم نباشند که این امری طبیعی است، اما باید توجه داشت که دارو های فراوری داخل به میزان کافی در دسترس مردم قرار دارند .

منبع:باشگاه مرجع مقالات

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 470

به "کاهش مصرف لبنیات در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش مصرف لبنیات در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید