12 مورد از مهم ترین فواید ورزش بدمینتون برای سلامتی

به گزارش مرجع مقالات، بدمینتون ورزشی محبوب است که می توانید آن را در هر سنی و با هر سطح از آمادگی جسمانی انجام دهید. بازی کردن بدمینتون به طور مداوم باعث می گردد که از فواید سلامتی این ورزش بهره مند شوید. در این مقاله، با فواید بدمینتون برای سلامت افراد مختلف آشنا می شوید.

12 مورد از مهم ترین فواید ورزش بدمینتون برای سلامتی

مهم ترین فواید ورزش بدمینتون چیست؟

بدمینتون ورزشی نسبتا ساده است و می توانید آن را در هر جایی انجام دهید. همین ویژگی هم باعث شده که افراد مختلف از کودک تا سالمند، همه با هر مقدار از آمادگی جسمانی به ورزش بدمینتون علاقه داشته باشند. این ورزش مفرح برای سلامت بدن فواید متعددی دارد. در ادامه، با مهم ترین فواید ورزش بدمینتون آشنا می شوید.

1. سلامت قلب را بهبود می بخشد

از آنجایی که ورزش بدمینتون می تواند یک فعالیت بدنی سریع باشد، به افزایش ضربان قلب یاری می نماید. به این ترتیب، سیستم قلبی عروقی بدن به خوبی کار می نماید. بدمینتون بازی کردن نه تنها به استقامت بدنی یاری می نماید، بلکه باعث بهبود جریان و گردش خون در بدن نیز می گردد.

در واقع، برخی از مطالعات نشان داده که بازی بدمینتون می تواند به جذب اکسیژن به وسیله بدن یاری کند و کارایی سیستم قلبی عروقی را افزایش دهد. بنابراین، سلامت قلب را تضمین می نماید. به علاوه، اگر به طور مداوم بدمینتون بازی کنید، می توانید به اهداف ورزشی توصیه شده برای خود در هر هفته نیز دست بیابید.

2. عملنمودهای شناختی را تقویت می نماید

تحقیقات نشان داده که بازی بدمینتون می تواند عملکرد شناختی شما را بهبود ببخشد. در واقع، نتایج برخی از مطالعات حاکی از این است که فرایندهای تصمیم گیری، توجه و حافظه کاری افرادی که به طور مداوم بدمینتون بازی می نمایند، بهبود می یابد.

علاوه براین، برخی از تحقیقات نشان می دهند که بازی بدمینتون می تواند عملکرد اجرایی بزرگ سالانی که دچار ناتوانی ذهنی خفیف هستند را بهبود ببخشد. محققان دریافته اند که حافظه کاری افراد هنگام بازی کردن بدمینتون و استفاده از راکت ها و توپ آن نیز تقویت می گردد.

3. تراکم استخوان را بهبود می بخشد

فواید بازی بدمینتون تقویت استخوان ها را هم شامل می شوند. در حقیقت، برای بدمینتون بازی کردن باید بتوانید سریع تغییر مسیر بدهید و پرش های ناگهانی شما هم باید تمرین شده باشند. علاوه براین، هنگام انجام دادن این بازی ورزشی از تمام بدن خود استفاده می کنید. این نوع حرکات به استخوان های شما فشار وارد می نمایند. در نتیجه، رشد استخوان ها تحریک شده و این اندام ها تقویت می شوند. در نهایت، با رشد و تقویت استخوان های سالم تراکم و استحکام آن ها افزایش می یابد.

نتایج برخی از پژوهش ها نشان می دهد که کسانی که ورزش بدمینتون را انجام می دهند در مقایسه با بازیکنان ورزش هایی مانند هاکی در قسمت های ران ها، بازوها، ستون فقرات کمر و ساق پا تراکم استخوان بیشتری دارند. این امر به ویژه برای افرادی که مستعد ابتلا به پوکی استخوان یا سایر شرایط مشابه هستند اهمیت دارد.

4. کلسترول خوب را افزایش می دهد

وقتی سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب را افزایش دهید، خطر ابتلای شما به بیماری های قلبی کاهش می یابد. در واقع، نتایج برخی از مطالعات نشان داده که افرادی که به طور منظم بدمینتون بازی می نمایند، سطح کلسترول HDL بالاتری دارند. به علاوه، سطح HDL این افراد به طور قابل توجهی بالاتر از افرادی است که سایر اشکال ورزش هوازی را انجام می دهند. این خبر خوبی برای کسانی است که احتیاج به بهبود سطح کلسترول خود دارند و می خواهند ورزش هایی که با راکت انجام می شوند را انجام دهند.

5. خطر مرگ را کاهش می دهد

اگر به فواید بدمینتون برای سلامتی این مزیت را هم اضافه کنیم، نباید تعجب کنید. به هرحال، جای تعجب نیست که بدمینتون مانند سایر ورزش هایی که با راکت انجام می شوند، خطر مرگ را بیش از هر نوع ورزش دیگری کاهش می دهد. در واقع، مطالعه ای که نتایج آن در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) منتشر شده نشان داده که بسیاری از انواع فعالیت بدنی خطر مرگ را برای افراد مسن کاهش می دهند اما ورزش هایی مانند بدمینتون که با راکت انجام می شوند، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را تا 27 درصد کاهش می دهند.

6. احتمال ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد

ورزش مداوم عاملی مهم برای پیشگیری از بیماری های مزمن مانند دیابت است. طبق آنچه انجمن دیابت آمریکا در بیانیه خود اعلام نموده، 150 دقیقه فعالیت بدنی منظم در هفته می تواند از ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که در معرض خطر هستند جلوگیری کند یا آن را به تأخیر بیاندازد.

انجام این کار به خصوص با بازی بدمینتون آسان است. یک بازی بدمینتون معمولا حدود 40 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. طولانی ترین مسابقه بدمینتون ثبت شده در دنیا، 2 ساعت و 41 دقیقه بود و رقابتی دنیا میان تیم های ژاپن و اندونزی بود.

7. استرس و اضطراب را کاهش می دهد

فواید رشته بدمینتون به سلامت جسم محدود نمی شوند، بلکه این ورزش برای سلامت روان نیز مفید است. تقریبا هر نوع ورزشی یک کاهش دهنده استرس طبیعی محسوب می گردد و بازی بدمینتون نیز از این قاعده مستثنی نیست. بازی کردن با راکت و توپ بدمینتون نه تنها به شما این امکان را می دهد که از دغدغه های زندگی رها شوید و افکار منفی را از بین ببرید، بلکه می تواند باعث ترشح اندورفین گردد. اندورفین نوعی ماده شیمیایی طبیعی بدن برای احساس خوب و کاهش استرس است.

علاوه براین، توجه و تمرکز مورد احتیاج برای بازی بدمینتون می تواند مغز شما را مشغول نگه دارد. به این ترتیب، زمانی برای تمرکز بر روی چیزهایی که باعث استرس یا نگرانی شما می شوند نخواهید داشت. از آن گذشته، هجوم هورمون های احساس خوب ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که برای کاهش اضطراب به آن احتیاج دارید.

8. ارتباطات اجتماعی را تقویت می نماید

تعامل اجتماعی منظم بخش مهمی از سلامت و بهتر شدن حال روحی شما است و بازی بدمینتون می تواند این احتیاج را رفع کند. از آنجایی که بدمینتون یک بازی انفرادی نیست، صرف نظر از اینکه با دوستان، خانواده یا در یک لیگ بازی کنید، باعث بیشتر شدن ارتباط اجتماعی می گردد. به علاوه، بدمینتون یک بازی است که در آن بازی جوانمردانه نقش مهمی دارد. این ویژگی هم به نوبه خود می تواند روابط اجتماعی را ارتقا و تقویت کند.

9. هماهنگی دست و چشم و زمان واکنش شما را بهبود می بخشد

بدمینتون یک بازی سریع با یک توپ پرنده است که با سرعت بالایی حرکت می نماید. برای اینکه بدمینتون را خوب بازی کنید، به هماهنگی خوب دست و چشم، زمان واکنش سریع، مهارت های تمرکز قوی و توانایی هوشیار بودن احتیاج دارید. حتی اگر در ابتدا در همه این زمینه ها برتر و فوق العاده نباشید، به مرور زمان این توانایی هایتان بهبود خواهند یافت.

به علاوه، بدمینتون مانند تنیس نیست. شما نمی توانید اجازه دهید که توپ بدمینتون یک بار مانند تنیس بپرد. در عوض، شما باید آماده باشید که فورا این توپ را برگردانید. به همین خاطر، زمان اضافی برای فکر کردن درباره واکنش خود ندارید. برای اینکه بدمینتون را خوب بازی کنید، فقط باید واکنش نشان دهید و این واکنش شما هم باید سریع باشد. در نتیجه، این رفت و برگشت سریع احتیاج به رفلکس های فوری و زمان واکنش سریع دارد. توسعه و تنظیم دقیق این مهارت ها در سایر زمینه های زندگی شما نیز مفید خواهد بود.

10. تعادل، هماهنگی و چابکی شما را تقویت می نماید

فواید بدمینتون برای بدن و حفظ تعادل آن نیز باعث شده که کارشناسان انجام دادن ورزش بدمینتون را به مردم توصیه نمایند. برای بازی بدمینتون به تعادل و هماهنگی اعضای بدن با یکدیگر احتیاج دارید. نه تنها باید بتوانید مسیر خود را به سرعت تغییر دهید، بلکه باید بتوانید در حین انجام این کار روی پاهای خود ثابت بمانید. حتی اگر هنگام آغاز تعادل و هماهنگی شما به برترین شکل نباشد هم با تمرین کردن بدمینتون، مهارت هایی در این زمینه به دست خواهید آورد که می توانند در جلوگیری از سقوط و بهبود شرایط بدن شما مفید باشد. در نتیجه، در بیشتر مواقع می توانید تعادل بدن خود را موقع ایستادن حفظ کنید.

علاوه براین، مدتی پس از تمرین مداوم و منظم بدمینتون، متوجه بهبود چابکی و هماهنگی عضلات خود خواهید شد. این ویژگی و توانایی را می توانید برای فعالیت های کاربردی روزمره هم حفظ کنید. بنابراین، انجام دادن حرکاتی که بخشی از زندگی روزمره هستند برای شما آسان تر می گردد.

11. قدرت عضلات را بهبود می بخشد

یکی از مهم ترین فواید بدمینتون این است که قدرت عضلات را افزایش می دهد و اندام شما را قوی و متناسب می نماید. حرکات مداوم از یک سو به سوی دیگر توده های عضلانی شما را افزایش می دهد و آن ها را به ساختاری کامل تبدیل می نماید. این ورزش ماهیچه های مرکزی، ساق پا، چهار سر و همسترینگ شما را تقویت می نماید.

12. سرعت متابولیسم خود را افزایش می دهد

فواید بدمینتون برای چربی سوزی هم یکی دیگر از دلایلی است که باید سراغ این ورزش بروید. داشتن متابولیسم خوب با نرخ بالا برای داشتن یک زندگی سالم حیاتی است. بدمینتون یک ورزش فعال است که شما را از نوک پا تا سر حرکت می دهد و باعث می گردد که عرق کنید. تعریق طبیعی بدن کالری ها را می سوزاند و سموم را از بدن شما خارج می نماید. در نتیجه، به کاهش وزن و تناسب اندام شما یاری می نماید. افزایش متابولیسم سلامت بدن شما را حفظ می نماید و شما را از نظر بدنی متناسب و قوی نگه می دارد.

فواید ورزش بدمینتون برای زنان

فواید ورزش بدمینتون برای بانوان به مزایای این ورزش برای همه شباهت دارند. زنانی که اغلب بدمینتون بازی می نمایند، این کار را برای فواید بدمینتون برای سلامتی انجام می دهند. بزرگترین مزیت این ورزش برای زنان این است که بدمینتون یک ورزش هوازی خوب به شمار می رود. این ورزش می تواند به خانم هایی که می خواهند وزن خود را کم نمایند، یاری کند. علاوه براین، زنانی که اغلب بدمینتون بازی می نمایند، توانایی هماهنگی دست و چشم نسبتا خوبی دارند. بدمینتون ورزشی است که به خانم ها برای انعطاف پذیری بیشتر و توانایی واکنش سریع یاری می نماید.

آیا بدمینتون شما را بلندقد می نماید؟

برخی از مردم برای انجام دادن این ورزش به فواید بدمینتون برای قد اشاره می نمایند اما آیا انجام دادن این ورزش می تواند شما را قدبلند کند؟

تقریبا همه ورزش هایی که خارج از خانه و در محیط باز انجام می شوند، به انجام دادن تحرکات و کارهای فیزیکی سخت احتیاج دارند. به همین خاطر، تقریبا همه ورزش های فضای آزاد به شما یاری می نمایند تا قدبلندتر شوید. بااین حال، برخی از ورزش ها مانند بسکتبال و بدمینتون در مقایسه با سایر ورزش ها در افزایش قد نقش بیشتری دارند.

برای انجام دادن بازی بدمینتون باید مدام از این طرف به آن طرف بپرید و بعلاوه به بالا بپرید و به پایین خم شوید. هنگامی که بدن شما فعالیت هایی مانند دویدن و پریدن مداوم را به طور منظم انجام می دهد، صفحات رشد شما تحت یک سری شوک قرار می گیرند. در حین بازی بدمینتون، یک ورزشکار باید همواره بپرد تا به توپ ضربه بزند یا در مسیر حرکت توپ قرار بگیرد. این پرش مداوم به این معنی است که برای چند ثانیه، بدن شما به صورت عمودی در هوا در برابر نیروی گرانش زمین معلق می گردد. این حرکات هم منجر به کشش ماهیچه ها در هنگام بازگشت به زمین و انقباض ماهیچه ها می شوند. به این ترتیب، ماهیچه ها و بدن با گذشت زمان بلندتر و کشیده تر می شوند.

از کجا باید آغاز کرد؟

بدمینتون که بیش از 300میلیون نفر در سراسر دنیا آن را بازی می نمایند، ورزش محبوبی است که هر کسی می تواند به راحتی آن را انجام دهد. اگر دوست دارید این ورزش را امتحان کنید، اولین گام پیدا کردم جایی برای بازی کردن است. حیاط خانه، پارک یا فضای سبز اطراف خانه شما می تواند محل مناسبی برای انجام دادن این ورزش باشد. در برخی از شهرها نیز انجمن بدمینتون وجود دارد که می توانید عضو آن ها بشوید.

علاوه براین، به چند وسیله هم احتیاج دارید که عبارت اند از:

  • راکت بدمینتون؛
  • توپ یا شاتل بدمینتون که به آن شاتل کاک هم می گویند؛
  • یک تور.

در برخی از پارک و باشگاه های ورزشی تور بدمینتون وجود دارد اما اگر می خواهید این بازی را در حیاط خانه یا دامان طبیعت انجام بدهید، بهتر است تور را هم تهیه کنید.

پس از آن، باید با قوانین اولیه بدمینتون از جمله نحوه سرویس زدن، روش گل زدن و ابعاد زمین بدمینتون آشنا شوید. به این ترتیب، تمرین بدمینتون شما از همان ابتدا طبق قواعد اصلی پیش می رود.

کلام آخر

بدمینتون ورزشی نسبتا ساده است که هر کسی با هر سنی و هر مقدار توانایی جسمانی می تواند آن را انجام دهد. فواید بدمینتون تنها به سلامت جسم محدود نمی شوند. این ورزش می تواند سلامت روانی و ارتباطات اجتماعی شما را تقویت کند. اگر به ورزش بدمینتون علاقه مند هستید، می توانید همین امروز وسایل مورد احتیاج برای این بازی را خریداری کنید و تمرین بدمینتون را آغاز کنید. هیچ وقت برای بدمینتون بازی کردن دیر نیست.

منبع: health

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 خرداد 1403 بروزرسانی: 5 خرداد 1403 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2295

به "12 مورد از مهم ترین فواید ورزش بدمینتون برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 مورد از مهم ترین فواید ورزش بدمینتون برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید