اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در مقابله با کرونا ، از ایجاد 4 گروه تخصصی تا مشاوره تلفنی

به گزارش مرجع مقالات، دانشگاه فردوسی مشهد در راستای مقابله با ویروس کرونا، کارگروه های تشخیص بیماری، فراوری و بهینه سازی مواد ضدعفونی کننده، تحلیل علمی آمار و اطلاعات مرتبط با بیماری و آینده پژوهی را ایجاد نموده است.

اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در مقابله با کرونا ، از ایجاد 4 گروه تخصصی تا مشاوره تلفنی

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، دانشگاه فردوسی مشهد در راستای مقابله با ویروس کرونا، کارگروه های تشخیص بیماری، فراوری و بهینه سازی مواد ضدعفونی کننده، تحلیل علمی آمار و اطلاعات مرتبط با بیماری و آینده پژوهی را ایجاد نموده است.

مهم ترین اقدامات ستاد کنترل کرونا دانشگاه فردوسی مشهد به توضیح ذیل است:

1- تشکیل کارگروه تشخیص بیماری: بیشتر از یک ماه است که کارگروه فراوری کیت تشخیص بیماری در دانشگاه فردوسی مشهد می کوشد تا با فناوری های مولکولی و بیوشیمیایی، روش های جدید آسان، سریع و ارزان تری برای تشخیص این بیماری ابداع نماید.

2- تشکیل کارگروه تحلیل علمی آمار و اطلاعات مرتبط با بیماری: دانشگاه فردوسی مشهد با توجه به ظرفیت علمی بالا در حوزه. های مختلف، اقداماتی جهت مستند سازی و مدیریت گردآوری و تحلیل آمار ها و اطلاعات مربوط به بیماری و ارایه گزارش های علمی شروع کرده است و آمادگی خود را نیز برای تقبل رسمی این مسئولیت به استانداری خراسان رضوی اعلام کرده است.

3- تشکیل کارگروه فراوری و بهینه سازی مواد ضدعفونی کننده: 5 واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه فردوسی مشهد با استفاده از فورمولاسیون های معتبر استاندارد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی مبادرت به فراوری مواد ضد عفونی کننده سطوح و دست کرده اند. علاوه بر این اقداماتی در راستای فراوری الکل از ملاس نیز با موضوع دانشکده مهندسی دانشگاه شروع شده و ادامه دارد.

4- تشکیل کارگروه آینده پژوهی: نظر به اینکه مسئله و بحران ناشی از بیماری کرونا دارای ابعاد گسترده ای بوده و تبعات آن در آینده نزدیک و دور متوجه استان و کشور خواهد بود لذا کمیته آینده پژوهشی بحران کرونا در دانشگاه تشکیل شده و آمادگی دانشگاه برای تقبل مسئولیت رسمی آن در سطح استان به استانداری خراسان رضوی اعلام شده است.

5- مشاوره تلفنی روان شناسی به شهروندان: دانشگاه فردوسی مشهد با همراهی همکاران هیات علمی، دانشجویان دکتری و دانش آموختگان روانشناسی و مشاوره دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، اقدام به راه اندازی مرکز پاسخ گویی تلفنی جهت ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره تلفنی رایگان به شهروندان عزیز کرده است.

6- مشارکت در پایش سلامت شهروندان: دانشگاه فردوسی مشهد در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی خویش و حضور پررنگ در جامعه، با همراهی دانشکده کشاورزی و همکاری خانواده دانشگاه (جمعی از کارکنان، اعضای هیات علمی، دانشجویان و روحانیون) با کارکنان خستگی ناپذیر شبکه بهداشت و درمان کلانشهر مشهد در قالب طرح پایش سلامت شهروندان مشهدی همیاری دارد.

7- حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه در رسانه: اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد بسته به تخصص خود به وسیله مصاحبه با رسانه های مختلف شهروندان را نسبت به مخاطرات و تبعات گوناگون این بیماری مطلع کرده اند.

8- مطلعی رسانی درون سازمانی: خانواده 30 هزار نفری دانشگاه فردوسی مشهد متشکل از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه به شکل لحظه ای و حتی قبل از شیوع این بیماری در کشور از آخرین اخبار، رویداد ها و مراقبت های لازم در راستای کنترل بیماری به وسیله شبکه های اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد و وبگاه دانشگاه مطلع می شوند.

9- فراوری ماسک به همت تشکل. های دانشجویی: کارگاه فراوری ماسک توسط دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد واقع درسالن تشکل های مسجد حضرت زهرا (س) ایجاد شده و دانشجویان داوطلبانه در این مهم شرکت دارند.

10- ضدعفونی اماکن عمومی ورزشی و دانشجویی: با توجه به هشدار های ستاد سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اعلام تعطیلی کلیه اماکن و سالن های ورزشی دانشگاه و فعالیت های ورزشی شامل کلاس های آموزشی، تفریحی، تمرینات فوق برنامه ورزشی، مسابقات قهرمانی دانشجویان منطقه 9، مسابقات جشنواره کارکنان و اعضاء هیأت علمی دانشگاه اماکن ورزشی و سالن های ورزشی دانشگاه شستشوی کامل و ضدعفونی گشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 869

به "اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در مقابله با کرونا ، از ایجاد 4 گروه تخصصی تا مشاوره تلفنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در مقابله با کرونا ، از ایجاد 4 گروه تخصصی تا مشاوره تلفنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید