الگوهای خارجی برای پلت فرم ملی تعاون

به گزارش مرجع مقالات، خبرنگاران : معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مورد کنسرسیوم شرکت های صنعت قطعه سازی خودرو خاطرنشان کرد؛ هم در دولت و هم در مجلس این روحیه وجود دارد که از این طرح حمایت گردد و ما می توانیم امیدوارم باشیم به زودی خبرهای خوبی را در زمینه افزایش فعالیت فراوری خودرو می شنویم.

الگوهای خارجی برای پلت فرم ملی تعاون

به گزارش خبرنگاران، علی یکه فلاح رئیس هیئت مدیره شرکت چکاد با اعلام خبر فراوری اولین نمونه از این خودرو جدید گفت: این محصول مشترک صنعت و دانشگاه است و ما با به کارگیری نیروهای انسانی جوان و دانشگاهی در بخش های مختلف، توانستیم علم و تجربه را پیوند دهیم.

فلاح در ادامه به مشخصات پروژه پرداخت و اضافه کرد: این طرح پلتفرم ملی تعاون نام دارد و حاصل سال ها تحقیق و علم آموزی است که در بخش های مختلف و با سرمایه گذاری و همراهی قطعه سازان بخش خصوصی اجرا شده است.

وی در ادامه توضیح داد: بخش خصوصی در قالب یک کنسرسیوم قطعه سازی داخلی با همکاری چند بنیاد اقتصادی، از سرمایه گذاران این پروژه عظیم هستند که تا کنون رقمی بالغ بر 13 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی برای ایجاد کنسرسیوم در چهار بخش تامین نمایندگان مواد اولیه، فراورینمایندگان قطعات خودرویی، توزیع نمایندگان و قطعات پس از فروش و صادرات دنبال شده است.

فلاح اضافه کرد: این طرح کلان در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی پایه ریزی شده و برای هفت هزار نفر اشتغال زایی مستقیم ایجاد می نماید و بخش خصوصی برای اولین بار در ایران طراحی و فراوری خودرو را انجام می دهد و افزایش صادرات غیر نفتی را به همراه دارد.

وی گفت: همچنین فراوری خودروهای پاک براساس فناوری های پیشرفته در نظر گرفته شده و براساس دانش فنی متخصصان داخلی است.

رییس هیئت مدیره گروه تعاونی چکاد صنعت فلاح با بیان اینکه: طراحی این پلتفرم یک برنامه دانش بنیان به شمار می رود که برای اولین بار در سطح کشور دنبال می گردد، اضافه کرد: در این پروژه با تکیه بر توان علمی نخبگان این کار را بومی سازی نموده ایم و با توجه به اینکه بسیاری از خودروهای داخلی ما از استانداردهای جهانی صنعت خودروسازی عقب است، اما این پروژه براساس استانداردهای تعریف شده بین المللی است.

الگوهای خارجی پلت فرم ملی تعاون

ابوالفضل خلخالی عضو هیئت مدیره یکسان آریان خودرو گروه چکاد صنعت در شرح محصول آزمایشی که فراوری شده است گفت: فرآیند طراحی محصول ما براساس APQP است و فرآیند طراحی نیز براساس نوآوری شرکت Ford است و نمونه سنجش استاندارد خود را خودروی هیوندا i10 قرار داده ایم.

وی گفت: بر این اساس آزمون استاندارد تمام بخش های محصول ما با الهام از روینمودهای شرکت هیوندای کره جنوبی دنبال شده و پس از مذاکره با شرکت های مختلف خارجی کوشش خواهیم کرد تا از ظرفیت های آنان در بخش هایی مانند قوای محرکه نیز استفاده کنیم.

وی ضمن اشاره به قابلیت متفاوت این محصول نسبت به خودروهای جهان گفت: ما در این محصول هر دو نوع سوخت برقی و بنزینی را ایجاد نموده ایم و البته این با مدل های هیبریدی متفاوت است چرا که مدل هیبریدی هر دو سوخت را همزمان دارد و قابل استفاده است درحالیکه در این محصول به صورت مجزا در خودرو کار شده است.

خلخالی اضافه کرد: این محصول خودروهای ما قادر خواهند بود پلتفرم برقی یا بنزینی داشته باشند. اعتقاد ما این است که خودروهای هیبریدی آینده ای در جهانی فناوری ندارد و نوعی دوره گذار هستند و محصولات ما به دو نوع برقی و بنزینی خواهد بود که هم از تکنولوژی محیط زیستی استفاده نموده باشیم و هم قدرت انتخاب مشتریان بیشتر باشد.

مدیر پروژه خودرو شرکت آریان خودرو گروه چکاد صنعت با اشاره به این نکته که سعی می کنیم قیمت خودرویی که فراوری می گردد محدود به قشر خاصی نباشد و طبقات مختلف جامعه از آن استفاده نمایند گفت: البته خودروهایی هم فراوری خواهیم کرد که لوکس تر و با امکانات خاص به بازار عرضه می گردد و این به معنی بالاتر بودن بعضی از محصولات است که البته قابلیت صادرات هم خواهند داشت.

حمایت دولت از پلت فرم تعاون

محمد جعفر کبیری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سرانجام نشست درباره طرح پلتفرم ملی تعاون گفت: در حال حاضر پیشنهادهای مفیدی در بخش امور تعاون جهت تقویت توان خودروسازی مطرح شده و همچنین توافق اولیه نیز انجام شده است.

وی اضافه کرد: این شروع خوبی است برای فعالیت های گروهی در بخش تعاون و خوشبختانه هم در دولت و هم در مجلس این روحیه وجود دارد که از این طرح حمایت گردد و ما می توانیم امیدوارم باشیم به زودی خبرهای خوبی را در زمینه افزایش فعالیت فراوری خودرو می شنویم.

ضروت تحول در صنعت خودرو

شجاعی نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه طرح پلتفرم ملی تعاون را واجد حمایت مجلس و دولت دانست و گفت: در این پروژه خودباوری، خلاقیت و نوآوری، شجاعت و ریسک پذیری و جوان گرایی نمایان است و برنامه ریزی های خوبی هم انجام شده است.

وی همچنین ضمن اشاره به اینکه صنعت خودروی ما در حال حاضر مسائل زیادی دارد و کسی از شرایط بازار خودرو راضی نیست اعلام کرد: این نشانگر این است که در صنعت خودروسازی کشور یک تحول جدی لازم داریم و البته همه می دانند که مقاومت هایی برای تحول در صنعت خودرو وجود دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1358

به "الگوهای خارجی برای پلت فرم ملی تعاون" امتیاز دهید

1 کاربر به "الگوهای خارجی برای پلت فرم ملی تعاون" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الگوهای خارجی برای پلت فرم ملی تعاون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید