بورس در مرز فاز های خرسی و گاوی

به گزارش مرجع مقالات، بورس تهران امروز به زحمت در شرایط صعود نهاده شد. با این همه، مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس امروز از مرز 30 هزار میلیارد تومان گذشت، رقمی که دست کم طی یک ماه اخیر بی سابقه محسوب می گردد. در شرایط عادی، اوج گیری ارزش معاملات در حین رشد شاخص می تواند به منزله سیگنال صعود باشد، اما با توجه به شرایط خاص بازار، سخن گفتن از صعود قدرتمند چندان توام با اطمینان نخواهد بود. در مجموع، به نظر می رسد بورس تهران فاز خرسی را پشت سر گذاشته، اما ورود به فاز گاوی هم قطعیتی ندارد. (هنگامی که بازار رو به رشد باشد و قیمت سهام روندی صعودی دارد، می گویند بازار گاوی است؛ اما اگر قیمت سهام روندی نزولی داشته و رکود در اوضاع مالی حاکم شده باشد، بازار خرسی مصداق می یابد.).

بورس در مرز فاز های خرسی و گاوی

از پروفایل ما بهروز ازند دیدن نمایید.

اما آیا بورس دوباره وارد فاز رونق خواهد شد؟

شاخص کل بورس تهران امروز حدود 9 هزار و 100 واحد، معادل 0.53 درصد رشد کرد و به این ترتیب، در محدود یک میلیون و 762 هزار واحدی ایستاد. شاخص کل هم وزن، اما امروز معادل حدود 0.96 درصد منفی بود که نشان می دهد امروز شاخص با موتور لیدر ها رشد نموده و کلیت بازار در شرایط عرضه قرار داشته است.

نماد های تاثیرگذار بر فرایند رو به بالای شاخص در جریان معاملات امروز، نماد های فارس، فولاد و فملی بودند و در مقابل، نماد های شستا، اخابر و همراه، بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بر جای گذاشتند. نماد های خودرو، خگستر و وسینا امروز بیشترین حجم عرضه را شاهد بودند. به این ترتیب، دو نماد پرطرفدار خودرو و خگستر که حدود یک ماه پیش خرید آن ها بدون ایستادن در صف مقدور نبود، حالا با فشار فروش روبرو اند. این در حالی است که سهام ایران خودرو طی اصلاح اخیر بازار دست کم حدود 50 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

مجموع ارزش معاملات بورسی امروز به حدود 24 هزار و 200 میلیارد تومان و مجموع ارزش معاملات فرابورسی نیز به حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان رسید. به این ترتیب، در جریان معاملات امروز در بورس تهران، حدود 30 هزار و 700 میلیارد تومان سهام دست به دست شد که در حدود یک ماه اخیر رقمی بی سابقه بوده است. افزایش مجموع ارزش معاملات در کنار رشد شاخص می تواند سیگنالی برای صعود باشد، اما با توجه به اینکه رشد شاخص امروز چندان قدرتمند نبود، هنوز نمی توان در این مورد با اطمینان سخن گفت.

آیا اصلاح ادامه پیدا می نماید؟

عمده شواهد نشان می دهند که بورس تهران از فاز خرسی خارج شده و هر چند در اوج دوران اصلاح شاخص در مرداد ماه و ابتدای شهریور ماه، بورس تهران حدود 26 درصد از ارزش خود را از دست داد و شاهد سنگین ترین نزول تاریخی خود بود، بازار حالا با یک کف حمایتی قدرتمند برخورد نموده است. به این ترتیب، به نظر می رسد اگر عاملی بیرونی (همچون عوامل سیاسی) وجود نداشته باشد، بازار سرمایه ایران در بدبینانه ترین سناریو، طی هفته های آینده شاهد فرایندی خنثی باشد.

برآورد ها نشان می دهند خالص خروج پول حقیقی از بازار سرمایه طی اصلاح اخیر، حدود 2 هزار و 700 میلیارد تومان بوده که در واقع می تواند معادل خرید همین میزان سهام توسط حقوقی ها باشد. اما خروج پول از بازار سرمایه به طور کلی، در عمل باید منجر به افزایش قیمت ها در بازار های موازی (مسکن، طلا، ارز، سکه و خودرو) بشود و این در حالی است که رصد این بازار ها افزایش قیمت ناگهانی را نشان نمی دهد.

با توجه به سرکوب این بازارها، به نظر می رسد برآورد عمده معامله گران و سهامداران این است که بورس همچنان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری و پوشش ریسک تورم در کشور است. این در حالی است که تداوم حمایت های دولتی و نهاد های حقوقی از بازار سرمایه، به منزله کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس تهران عمل می نماید و حمایت اخیر حقوقی ها از بازار هم موید این نظر است.

از دیگر سو، حسن علایی، معاون سازمان خصوصی سازی نیز به تازگی اعداد و ارقامی اعلام نموده که حجم بهره برداری دولت از شرایط خاص بازار سرمایه را هم نشان می دهد. به گفته این مقام مسئول، از ابتدای جاری تا اوایل مردادماه، بیش از 11 هزار و 890 میلیارد تومان سهام در بازار عرضه تدریجی شد که دلیل آن شرایط بازار و تصمیم دولت به عمق بخشی بازار بوده است.

این در حالی است که به گفته علایی، دولت بنا دارد عرضه سهام به شکل بلوکی را هم در دستور کار قرار دهد، اتفاقی که احتمالاً به معنی جیب به جیب کردن سهام بین دولت و نهاد های خصولتی است، اما در هر حال با کاهش کسری بودجه دولت، از پولی شدن کسری بودجه جلوگیری خواهد نمود. معنای این رخداد (فارغ از حجم و ابعاد احتمالی آن) برای معامله گران، تداوم رونق در بورس طی ماه های آینده است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1174

به "بورس در مرز فاز های خرسی و گاوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس در مرز فاز های خرسی و گاوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید