باورهای اشتباه در خصوص بی اختیاری ادرار در خانم ها

به گزارش مرجع مقالات، تبیان/در خصوص بی اختیاری ادرار در خانم ها باورهای اشتباهی وجود دارد، از جمله اینکه این عارضه هیچ درمان مؤثری ندارد؛ اما دانستن واقعیت یاری زیادی به شما می نماید و ما به شما هر آنچه را باید بدانید می گوییم.

باورهای اشتباه در خصوص بی اختیاری ادرار در خانم ها

شاید این باورهای اشتباه در خصوص بی اختیاری ادرار را شنیده باشید: به اندازه مثانه تان بستگی دارد، بی اختیاری ادرار بخش از فرایند افزایش سن است و ...؛ اما دانستن واقعیت ها درباره این عارضه به پیدا کردن راه چاره یاری نموده و بیماران را به درمان امیدوار می نماید. اگر شما هم دچار مشکل نشت ادرار هستید، پس باید باورهای اشتباه را از واقعیت جدا کنید. راه های درمانی برای بی اختیاری ادرار می توانند کیفیت زندگی تان را بهتر نمایند.

باور اشتباه: بی اختیاری ادرار بخشی اجتناب ناپذیر از فرایند سالخوردگی است

هر چند سن می تواند در ابتلا به بی اختیاری ادرار نقش داشته باشد، اما افزایش سن به این معنی نیست که این عارضه اجتناب ناپذیر بوده و شما محکومید که رنج بکشید، بلکه باید به دنبال درمانش بروید. با بالا رفتن سن، بدن ما و بافت های آن ضعیف می شوند اما بی اختیاری ادرار هرگز نباید نرمال و طبیعی تلقی گردد.

باور اشتباه: بی اختیاری ادرار درمان ندارد یا درمانش بسیار محدود است

با وجود اینکه بی اختیاری ادرار در میان خانم ها بسیار شایع است و نیمی از خانم ها این مشکل را در طول زندگی خود تجربه می نمایند اما به این معنی نیست که قابل درمان نیست. خانم ها اغلب عادت نموده اند آن قدر مراقب اطرافیان خود باشند که احتیاج به درمان مشکل خود را در اولویت نمی گذارند. بی اختیاری ادرار نه تنها یک دردسر آزاردهنده است بلکه بر کیفیت زندگی یک زن واقعاً تأثیر می گذارد و خیلی مهم است که این مسئله آنالیز گردد.

در واقع، گزینه های درمانی زیادی برای بی اختیاری ادرار وجود دارد اما برنامه درمانی که مناسب شما باشد، بستگی به نوع بی اختیاری ادراری دارد که شما به آن دچارید. ممکن است یک بیمار بگوید مثانه ام زیادی فعال است و ادرارم نشت می نماید. اما یک پزشک باید به دقت آنالیز کند که مشکل این مثانه چیست. انواع بی اختیاری ادرار شامل موارد زیر می گردد:

افرادی که بی اختیاری ادرار دارند باید در طول روز میزان یکنواختی آب بنوشند تا بدن و مثانه شان خوب هیدراته باشد اما نه آن قدر زیاد که مثانه شان قادر به تحمل نباشد

. بی اختیاری ادراری استرسی یا فشاری: در این حالت، نشت ادرار طی فعالیت هایی مانند سرفه کردن یا خندیدن روی می دهد و بارزترین مشخصه این عارضه همین است. این نوع بی اختیاری ادرار در اثر ضعیف شدن عضلات کف لگن ایجاد شده و در زنان شایع تر است.

. بی اختیاری ادراری اضطراری: نشت ادرار به این علت روی می دهد که احتیاج به دفع ادرار بسیار ناگهانی ایجاد می گردد و علامت هشدار بسیار ضعیف بوده یا زمانی که برای رسیدن به سرویس بهداشتی باقی می ماند خیلی کم است و فرد نمی تواند خود را نگه دارد. این نوع بی اختیاری ادراری می تواند ناشی از بیش فعالی مثانه یا عفونت ادراری باشد و در افراد سالمند شایع تر است.

. بی اختیاری ادراری سرریزی: نشت غیرقابل کنترل ادرار به دلیل سرریز شدن مثانه روی می دهد. این نوع بی اختیاری ادراری می تواند ناشی از یک عارضه نورولوژیکی، دیابت و بعضی از داروها باشد.

. بی اختیاری ادراری عملکردی: نشت ادرار به دلیل مسائل حرکتی رخ می دهد نه به دلیل مسئله ای در کنترل ادرار. یک اختلال حرکتی مانند آرتروز که سریع حرکت کردن را با مشکل روبرو می نماید باعث می گردد فرد نتواند به موقع خود را به سرویس بهداشتی برساند.

. بی اختیاری ادراری ترکیبی: نشت ادرار به دلیل ترکیبی از بی اختیاری ادراری استرسی و بیش فعالی مثانه روی می دهد.

بی اختیاری ادراری شما از هر نوعی که باشد، پزشک احتمالاً با روینمودهای ملایم تری که شامل تغییر یک سری از رفتارها و عادت ها می گردد درمان را آغاز می نماید، مثلاً اصلاح عادت های دستشویی رفتن و یا مثلا بر اساس تشخیصی که داده می گردد، ممکن است شما کاندید مناسبی برای فیزیوتراپی باشید که یاری می نماید عضلات کف لگن خود را سفت یا آزاد کنید. داروهایی که برای درمان این عارضه در دسترس اند ممکن است برای هر کسی جواب ندهند. بعضی از انواع بی اختیاری ادرار در واقع با دارو درمان نمی شوند، بنابراین تشخیص درست مشکل، خیلی اهمیت دارد.

باور اشتباه: عمل جراحی، تنها درمان واقعی برای بی اختیاری ادرار است

وقتی پزشک تشخیص داد چه نوع بی اختیاری ادراری دارید، می تواند تصمیم بگیرد آیا عمل جراحی برای شما مناسب است و چه زمانی این کار را انجام دهید.

خیلی از افراد تردید دارند بابت بی اختیاری ادرار خود به پزشک مراجعه نمایند زیرا نگران این هستند که مجبور خواهند بود تن به عمل جراحی بدهند. اما گزینه های درمانی زیادی وجود دارد که پیش از عمل جراحی، می توان آن ها را به بیماران ارائه داد.

ابتدا پزشک، احتیاجهای بیمار را دقیقاً مشخص می نماید. اگر چند روش غیرجراحی، شرایط بیمار را بهتر نکرد و پزشک عقیده داشت عمل جراحی، درمان مناسب تری برای این بیمار است، سپس جراحی را به عنوان قدم بعدی درمانی به بیمار پیشنهاد می دهد. خیلی از این عمل های جراحی احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان نداشته و نتایج خوبی دارند.

باور اشتباه: اگر بی اختیاری ادرار دارید، استفاده از محصولات بهداشتی جذب ادرار نشت شده برای شما یک ضرورت است

در خصوص خیلی از خانم ها، وقتی بی اختیاری ادرار درمان می گردد، استفاده از محصولات بهداشتی جذب ادرار ضرورتی ندارد. هر چند بعضی از افراد با استفاده از این محصولات حین یک سری از فعالیت ها بیشتر احساس راحتی می نمایند، اما این محصولات می توانند گران قیمت باشند و همواره هم خوب عمل نمی نمایند. در ضمنً بعضی از این محصولات در بعضی از افراد ممکن است حساسیت های پوستی و قرمزی ایجاد نمایند.

باور اشتباه: محدود کردن آب و مایعاتی که می نوشید، بی اختیاری ادرارتان را بهتر می نماید

هر چند ممکن است به نظر برسد کمتر کردن مصرف مایعات، احتیاج به ادرار کردن را کمتر می نماید، اما محدود کردن نوشیدن آب در واقع می تواند مسائل مثانه تان را بدتر کند.

بی اختیاری ادرار می تواند بر کیفیت زندگی فرد چنان اثر منفی بگذارد که بعضی افراد سعی می نمایند مایعات مصرف ننمایند تا برای به دستشویی رفتن به دردسر نیفتند؛ اما این روش در واقع اثر بدتری می گذارد، زیرا این افراد زمانی که آب بنوشند، مثانه شان قادر به نگه داشتن مایعات نخواهد بود. بنابراین پزشکان توصیه می نمایند بیماران مصرف مایعات خود را محدود ننمایند.

افرادی که بی اختیاری ادرار دارند باید در طول روز میزان یکنواختی آب بنوشند تا بدن و مثانه شان خوب هیدراته باشد اما نه آن قدر زیاد که مثانه شان قادر به تحمل نباشد. البته چیزی که می نوشید هم مهم است. به طور کلی، کافئین (و الکل) مناسب کسانی که بی اختیاری ادرار دارند نیست، زیرا این مواد می توانند مثانه را تحریک نموده و علائم را بدتر نمایند.

باور اشتباه: بی اختیاری ادرار به دلیل کوچک بودن مثانه است

بی اختیاری ادرار ناشی از کوچک بودن اندازه مثانه نیست، هر چند این باور ممکن است درست به نظر برسد اما در واقع این طور نیست. بیماران در مراجعه به پزشک اینطور عنوان می نمایند که مثانه ام کوچک است اما چیزی که آن ها توضیح می دهند در واقع یک مثانه بیش فعال است. مسئله ای که شما تجربه می کنید ممکن است احساس احتیاج ناگهانی برای دستشویی رفتن باشد و وقتی هم دستشویی می روید، خیلی کم ادرار کنید، اما اندازه مثانه شما، علت علائمتان نیست.

اندازه مثانه، عامل ابتلا به بی اختیاری ادرار نیست بلکه نحوه عملکرد عضلات و عصب های مثانه در کنترل و رها کردن ادرار، در این عارضه مشخص نماینده است. متخصص اورولوژی که برای درمان اختلالات کف لگن و سلامت زنان تعلیم دیده است می تواند به شما یاری کند دلیل بی اختیاری ادرارتان را مشخص نموده و درمان مناسب را در پیش بگیرید تا کیفیت زندگی تان بهتر گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1572

به "باورهای اشتباه در خصوص بی اختیاری ادرار در خانم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای اشتباه در خصوص بی اختیاری ادرار در خانم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید