رژیم کالری شماری، بله یا خیر؟

به گزارش مرجع مقالات، ایده کالری شماری از حدود قرن 20 به وسیله جانی بودن متخصص تغذیه، عصب شناس و نویسنده در بین مردم محبوب شد. شمارش کالری هر وعده غذایی یا نوشیدنی که آن را به صورت روزانه مصرف می کنید، کالری شماری نام دارد.

رژیم کالری شماری، بله یا خیر؟

محاسبه کالری غذا های مصرفی از سال ها پیش یکی از روش های کنترلی برای رساندن مواد غذایی به بدن بوده است. این روش هواداران زیادی در سراسر دنیا دارد که معتقدند برترین روش کنترل و کاهش وزن محاسبه کالری است.

اما قبل از هر چیز باید به یک نکته توجه کرد که آیا این روش از لحاظ علمی درست است و به سلامت بدن صدمه نمی زند؟

کالری چیست؟

کالری ها واحد مقدار گیری انرژی هستند. از کالری برای محاسبه کردن انرژی مواد غذایی و مواد خوراکی استفاده می گردد. کالری ها برای عملکرد های ضروری مانند نفس کشیدن و فکر کردن و بعلاوه فعالیت های روزانه مانند راه رفتن، صحبت کردن و خوردن مصرف می شوند. هر کالری اضافی که وارد بدن گردد، به صورت چربی ذخیره می گردد و اگر تعداد کالری دریافتی بیشتر از چیزی باشد که می سوزانید باعث افزایش وزن در طول زمان خواهد شد.

کالری شماری چیست؟

ایده کالری شماری از حدود قرن 20 به وسیله جانی بودن متخصص تغذیه، عصب شناس و نویسنده در بین مردم محبوب شد. شمارش کالری هر وعده غذایی یا نوشیدنی که آن را به صورت روزانه مصرف می کنید، کالری شماری نام دارد.

کالری شماری چگونه است؟

شما می توانید کالری شماری را با استفاده از برنامه های آنلاین و اپلیکیشن ها یا یادداشت کردن دستی برنامه غذایی خود انجام دهید، اما همان طور که گفتیم ارزش غذایی را از قلم نیاندازید.

پنج نکته برای کالری شماری

آماده باشید: یک برنامه کالری شمار روی گوشی خود داشته باشید.

برچسب مواد غذایی را بخوانید: برچسب ها حاوی اطلاعات مفید بسیار زیادی راجع به کالری های آن ماده غذایی است. قبل از خرید، برچسب ها را بخوانید و آن هایی را که کالری بالایی دارند، نخرید.

خانه خود را خالی کنید: خانه خود را از مواد غذایی بدون ارزش پاکسازی کنید. این روش به شما یاری می نماید تا انتخاب های سالم تری داشته باشید.

مزایای رژیم کالری شماری

رژیم کالری شماری قطعا مزایایی دارد که هوادارانش را متقاعد به پیروی از آن نموده است. وقتی شما کالری شماری می کنید ناخودآگاه بیشتر حواستان به غذایی است که در دهان می گذارید، در نتیجه کالری دریافتی شما هم کمتر خواهد شد. بعلاوه این روش به شما یاری خواهد نمود تا اسیر پرخوری نشوید و وزن ایده آل خود را حفظ کنید.

آیا کاهش وزن با کالری شماری به سلامت بدن لطمه نمی زند؟

کاهش وزن با کالری شماری سالیان سال در دنیا استفاده می شده است، ولی شمارش کالری دیگر تنها روش درست برای کاهش وزن به حساب نمی آید.

مطالعات نشان می دهد کیفیت مواد غذایی مهم ترین عامل برای کاهش وزن و حفظ سلامتی است. کالری شماری برای اینکه بدانیم چقدر خورده ایم، مفید است، اما تمام موارد مهم را درباره کیفیت رژیم بیان نمی نماید.

هنگامی که صحبت از مواد غذایی و بدن انسان می گردد، کالری ها فقط کالری نیستند و ارزش غذایی شان در اولویت واقع شده است. به عنوان مثال 100 کالری کلم بروکلی متفاوت از 100 کالری سیب زمینی سرخ نموده بر سلامتی شما اثر می گذارد یا ممکن است 100 گرم گردو با 100 گرم کیک خامه ای به یک مقدار کالری داشته باشند، اما ارزش غذایی گردو بالاتر و بالطبع سالم تر از کیک خامه ای است. علاوه بر این مواد غذایی اثر متفاوتی بر هورمون های گرسنگی، سیری و مقدار کالری سوزانده شده دارند. شما باید بر اساس ارزش مواد غذایی آن هایی را انتخاب کنید که ارزش غذایی بالاتری دارند یا به عبارتی سالم تر هستند. (فیبر، پروتئین، سبزیجات، کربوهیدرات) و البته کالری کمتری دارند.

منبع: خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2179

به "رژیم کالری شماری، بله یا خیر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم کالری شماری، بله یا خیر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید