ثروتمندان اطراف ایران را بشناسیم!

به گزارش مرجع مقالات، خبرنگاران؛ روسیه بزرگ ترین اقتصاد در همسایگی ایران است اما ثروتمندترین نیست. ثروتمندترین اقتصاد در همسایگی ایران، قطر است که از این نظر، در دنیا نیز رتبه اول را دارد. وضعیت ثروت در دیگر اقتصادهای همسایه ایران چگونه است؟

ثروتمندان اطراف ایران را بشناسیم!

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، سرانه تولید ناخالص داخلی، معیاری است که متوسط تولید ناخالص داخلی کشور را به ازای هر فرد نشان می دهد و از تقسیم تولید ناخالص داخلی بر جمعیت، به دست می آید. سرانه تولید ناخالص داخلی، می تواند به عنوان معیاری برای ثروت یک کشور ارائه شود. می توان گفت هر چقدر سرانه تولید ناخالص داخلی یک کشور، در مقایسه با سایر کشورها بیشتر باشد، آن کشور ثروتمندتر است، اما این شاخص نشان دهنده وضعیت توزیع و برابری در کشور نیست، زیرا مقدار متوسط را در نظر می گیرد.

چرا سرانه تولید ناخالص داخلی شاخص مهمی است؟

سرانه تولید ناخالص داخلی، همچنین می تواند به عنوان معیاری برای کارایی مالی کشورها نیز در نظر گرفته شود. تولید ناخالص داخلی یک کشور، نشان دهنده ارزش بازاری کالاها و خدمات نهایی در داخل آن کشور است. معمولاً در کشورها تولید ناخالص داخلی به صورت فصلی و سالانه، توسط بانک مرکزی، وزارت اقتصاد یا سایر نهادهای مرتبط مانند سازمان هایی مشابه مرکز آمار ایران، منتشر می شود. تولید ناخالص داخلی سازوکار داخلی اقتصاد را نشان می دهد. سیاست گذاران مالی از تولید ناخالص داخلی برای اتخاذ تصمیمات مالی استفاده می کنند و بانک های مرکزی نیز تولید ناخالص داخلی را به عنوان عامل مهمی که بر سیاست های پولی تأثیرگذار است، می شناسند.

سرانه تولید ناخالص داخلی، هم تولید ناخالص داخلی کل و هم جمعیت کشور را شامل می شود و علاوه بر اندازه گیری کارایی مالی کشور، امکان مقایسه بین سایر کشورها را نیز فراهم می کند. به همین دلیل، عوامل مؤثر بر تولید ناخالص داخلی سرانه و عوامل تأثیرپذیر از آن، اهمیت پیدا می کند. معمولاً کشورهای کوچک ثروتمند و همین طور کشورهای توسعه یافته صنعتی، سرانه تولید داخلی ناخالص بالاتری دارند.

نقش دوگانه جمعیت در اقتصاد

دولت ها می توانند از سرانه تولید ناخالص داخلی، برای درک چگونگی رشد مالی به وسیله جمعیت، استفاده کنند. رشد سرانه تولید ناخالص داخلی یک کشور، با وجود ثبات نسبی جمعیت، به معنای استفاده از پیشرفت های تکنولوژی در اقتصاد است که باعث شده آن کشور سطح تولید را با وجود جمعیت ثابت، افزایش دهد. ممکن است برخی کشورها، سرانه تولید ناخالص داخلی بالا و جمعیت پایینی داشته باشند. اغلب در این دسته کشورها، وفور برخی منابع خاص وجود دارد. کشورهای کوچک نفت خیز را می توان به عنوان مثالی از این مورد در نظر گرفت.

اگر رشد جمعیت در یک کشور، از رشد مالی سریع تر باشد، رشد سرانه تولید ناخالص داخلی، منفی خواهد شد. البته این مسئله در کشورهای توسعه یافته، مشکل آفرین نیست، چرا که ساختار مالی این کشورها اجازه می دهد رشد مالی در دوره های بعدی، رشد جمعیت را جبران کند. اما عکس این موضوع در کشورهای آفریقایی که سطح درآمد سرانه در آنها پایین است، دیده می شود. یعنی رشد مالی، توان جبران رشد جمعیت را ندارد و سطح سرانه تولید ناخالص داخلی در این کشورها، پایین است و به کندی رشد می کند.

ثروت در همسایگی ایران

سرانه تولید ناخالص داخلی به دو صورت اسمی و برابری قدرت خرید، قابل اندازه گیری است. در روش اسمی، از دلار به قیمت جاری استفاده می شود. در روش برابری قدرت خرید، ارزش یک سبد از کالاهای خاص، بین کشورها مقایسه می شود.

در بین کشورهای همسایه ایران، بیشترین سرانه تولید ناخالص داخلی، مربوط به کشورهای کوچک نفت خیز است. قطر، بیشترین تولید داخلی ناخالص سرانه را در سال 2018 داشته و افغانستان پایین ترین سطح سرانه تولید ناخالص داخلی را در بین کشورهای همسایه ایران، به خود اختصاص داده است.

اگر معیار برابری قدرت خرید را در نظر بگیریم، قطر با سرانه تولید ناخالص داخلی حدود 130 هزار دلاری، بیشترین سرانه تولید ناخالص داخلی را در بین کشورهای جهان در سال 2018 داشته است. امارات با حدود 70 هزار دلار، رتبه هشتم و کویت با حدود 67 هزار دلار، رتبه نهم را دارند. کمترین میزان تولید داخلی ناخالص سرانه در کشورهای همسایه ایران، مربوط به افغانستان با حدود 2030 دلار است.

سرانه تولید ناخالص داخلی کشورهای همسایه ایران در سال 2018

منبع: صندوق بین المللی پول

بزرگ ترین ها، ثروتمندترین نیستند

همان طور که انتظار می رود بزرگ ترین اقتصادها، لزوماً ثروتمندترین نیستند. به عنوان مثال، در بین همسایه های ایران، روسیه بزرگ ترین اقتصاد را دارد، یعنی تولید ناخالص داخلی در روسیه، بر اساس معیار برابری قدرت خرید در سال 2018 حدود 4230 میلیارد دلار بوده است. برای به دست آوردن سرانه تولید ناخالص داخلی در روسیه، این رقم باید بین حدود 147 میلیون نفر، تقسیم شود.

در مقابل آن، قطر، امارات و کویت، کشورهای نفت خیز و کم جمعیتی هستند. به عنوان مثال، تولید ناخالص داخلی در قطر، بر اساس معیار برابری قدرت خرید در سال 2018 حدود 352 میلیارد دلار است که به جمعیتی حدود سه میلیون نفر تقسیم می شود. تولید ناخالص داخلی در چنین کشورهایی، بیشتر وابسته به منابع طبیعی است تا نیروی کار.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 455

به "ثروتمندان اطراف ایران را بشناسیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثروتمندان اطراف ایران را بشناسیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید