جرائمی که زنان در دوره قاجار مرتکب می شدند

به گزارش مرجع مقالات، از اواخر دوره ناصری در ایران نظمیه تشکیل شد برای حفظ امنیت و مقابله با جرم. از همان موقع امکان ثبت و آرشیوسازی توضیح جرائم به وجود آمد و در این حوزه مستنداتی برای تاریخ باقی ماند؛ بخشی از این اسناد هم به جرائم زنان اختصاص دارد.

جرائمی که زنان در دوره قاجار مرتکب می شدند

به گزارش همشهری آنلاین، دومین بار که ناصرالدین قاجار به سفر فرنگ رفت از امپراتور اتریش درخواست مستشار نظامی کرد تا در ایران نظمیه راه بیندازد. مدتی بعد آنتوان دومونت فورت به ایران آمد و در دارالخلافه یعنی همان تهران یک نظمیه راه انداخت. بر این اساس برای هر محله یک رئیس و یک نائب رئیس معین شد تا بر شرایط امنیت محله رسیدگی کند و از آن دوره یعنی حوالی سال 1265 شمسی گزارش هایی هم به جای مانده که به راپورت وقایع مختلفه محلات دارالخلافه مشهور است.

بخشی از این گزارش ها نیز به جرائم زنان اختصاص دارد که در ادامه خلاصه ای از توضیح این جرائم را می خوانید:

در یک سند به زنی اشاره شده است که مستأجر مشهدی حسین بقال بود و چون کرایه اش را نپرداخته بود، نزاع می نمایند. بعد از تحقیقات، رئیس محله میان آنها قراری می دهد که بقال راضی شده می رود. در سندی دیگر از زنی به نام حاجیه قدم شاد مطرب نام برده شده است که در خانه عیال حاجی هاشم نام مستاجر است، دیروز به واسطه کرایه با مشارالیها نزاعشان شد. آن گونه که راپورت نظمیه نشان می دهد هر دو زن برای رسیدگی به دعوایشان به رئیس محله شکایت برده اند...

به موجب یک سند، فردی به نام لطف الله شکایت نامه ای نوشته و مدعی شده است همسر دومش مدت بیست روز است که خانه را ترک کرده است... یکی از گزارش های مأموران نظمیه نیز از دعوایی خانوادگی خبر می دهد که زن های طرفین را به جان یکدیگر انداخته است؛ آقا هاشم صراف با زنش که همشیره محمد شیپورچی است نزاعشان شده، مشارالیه می خواسته برود و زن خود را طلاق بدهد. جمعی از زن های طرفین به حمایت یکدیگر برآمده، بنای زد و خورد گذارده بودند. همسایه ها جمع شده، آنها را ساکت کرده، صلح می دهند...

آمار گزارش های مربوط به دزدی زنان در دوره قاجار بیش از دیگر گزارش هاست؛ ازجمله اینکه: دیروز سارقه به خانه رضاخان قاجار رفته، برخی اسباب سرقت کرده، می خواسته ببرد، اهل خانه ملتفت شده، بنای داد و فریاد را گذارده، اجزای پلیس رسیده، مشارالیه را دستگیر کرده، به اداره آوردند. به موجب یک سند نویسنده عریضه ای مدعی شده پس از درگذشت فردی به نام نصرت، همسر او سه طاقه شال کرمانی و برخی اجناس او را از خانه مرحوم برده است. سندی دیگر از دزدی پول محمدصادق به وسیله زن قاسم کچل و تقاضای صدور حکم در این باره آگاهی می دهد. در یک سند دیگر درباره سرقت از منزل فردی به نام میرزا احمد مستوفی سخن رفته که بخشی از آن اموال نزد همسر فردی دیگر به نام محمدکریم پیدا شده است. آن گونه که این سند تاریخی روایت می نماید دزدی یادشده به حبس آن زن انجامیده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2099

به "جرائمی که زنان در دوره قاجار مرتکب می شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جرائمی که زنان در دوره قاجار مرتکب می شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید