جهانگیری: ماهیت ایران در خطر است

به گزارش مرجع مقالات، جهانگیری با بیان اینکه آمریکایی ها نفت، پتروشیمی، فلزات، بانک و کشتی رانی ایران را تحریم کرده اند گفت اما اقتصاد ایران سرپا ایستاده است، گفت: امروز ماهیت ایران در خطر است.

جهانگیری: ماهیت ایران در خطر است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، معاون اول رئیس جمهوری، در مراسم روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با اشاره به رسالت و نقش صادرکنندگان در شرایط فعلی اقتصاد کشور گفت: هر کسی که امروز برای کشور صادرات انجام می دهد خوب تشخیص داده که نیاز کشور کجا است و در آن قسمت فعالیت می کند. ای کاش این مراسم در روز ملی که در تقویم درج شده برگزار می شد هرچند مهم تجلیل از این بزرگواران است.

وی ادامه داد: نزدیک به دو سال است که از فشار جدید دولت آمریکا علیه ملت ایران می گذرد. آمریکایی ها پس از اینکه برجام امضا شد و فضا برای توسعه و پیشرفت کشور مهیا گشت و تعاملات بین المللی در شکل مطلوبی قرار گرفت، آنها به بهانه تغییر رئیس جمهور به برجام پشت پا زدند و با خروج از آن فشار زیادی را به مردم ایران وارد کردند و بدون هیچگونه پرده پوشی اعلام کردند که می خواهیم بیشترین فشار را به نظام و ملت ایران وارد کنیم.

جهانگیری گفت: تفکر آنها این بود که با این فشارها، نظام به فروپاشی خواهد رسید و حتی تمامیت ارضی ایران از بین خواهد رفت. حتی آنها به مرحله ای رسیدند که بانک مرکزی را که قبلا تحت موضوع دیگری تحریم شده بود این بار به اسم تروریسم تحریم کردند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به صحبت های مقامات آمریکا مبنی بر به صفر رساندن فروش نفت ایران گفت: آنها در این کار عقیم ماندند. با اینکه به کشورهای دوست فشار آوردند و کاری کردند که جرأت خرید نفت از ما را نداشته باشند اما ما با استفاده از دیگر روش ها به فروش نفت خود ادامه دادیم و امروز اعلام می کنم که آنها نتوانستند فروش نفت ما را به صفر برسانند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها حتی پس از تحریم نفت برای آنکه فشار را بیشتر کنند، پتروشیمی و فلزات را نیز تحریم کردند اما با وجود تمام این مسائل، ما امروز می توانیم ادعا کنیم که اقتصاد ایران سرپا ایستاده است. آنها حتی سراغ جنگ روانی نیز رفتند و شبکه های تلویزیونی را با پول سعودی ها و اماراتی ها تاسیس کردند اما باز نتوانستند کاری از پیش ببرند. با وجود تحریم های بانکی و کشتیرانی بازهم کالا صادر کردند و ارز واردات کشور را تامین می کنند، باید دست آنها را بوسید.

جهانگیری شرح داد: هر اتفاقی که امروز در منطقه رخ می دهد در راستای ضربه زدن به ایران است. ما باید این را بپذیریم که شرایط زندگی قشر متوسط و فقیر در سخت ترین دوران خود پس از انقلاب قرار گرفته است. ما دو شوک اقتصادی در سال 91 و 97 داشتیم. در سال 91 به ما اجازه فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت را دادند اما در سال 97 با وجود تحریم ها ما هنوز نفت خود را می فروشیم که عدد آن را اعلام نمی کنم تا برخی راضی نشوند.

وی ادامه داد: مردم بیشترین فشارها را اکنون تحمل می کنند اما اقتصاد و شرایط عمومی کشور خیلی بهتر از آنی است که آمریکایی ها به دنبال آن بودند. ما در بخش معیشت مردم باید کارهای جدی تری انجام دهیم. ما باید سر تعظیم فرود بیاوریم؛ در برابر ملت ایران که با تحمل سختی ها این روزها را پشت سر گذاشته و حاضر نیست کاری کند که نظام در خطر قرار گیرد. امروز مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند اما به نظام و آرمان های آن وفادار هستند و سختی های بیش از این را نیز تحمل خواهند کرد.

جهانگیری با اشاره به لزوم انسجام و اجتماع ملی گفت: ما برای اینکه از این شرایط سخت عبور کنیم، نیازمند انسجام و اجتماع ملی هستیم. هیچ کس نباید به دنبال فرصت طلبی باشد و فکر کند اکنون فرصتی ایجاد شده تا تسویه حساب سیاسی خود را انجام دهد. امروز ماهیت ایران در خطر است. آمریکایی ها و سعودی ها ما را تهدید می کنند و تنها راه مقابله با آنها اجماع است. ما باید به افزایش سرمایه اجتماعی کشور کمک کنیم. اعتماد، امید مردم و مشارکت آنها را که نماد آن همین انتخابات پیش رو است، باید بالا ببریم. باید همه جریان های کشور باید حفظ کنند که در بین کاندیداها کننده دارند.

وی با اشاره به حمایت های دولت از صادرکنندگان گفت: مقرر شده که تسهیلات بانکی به ارزش 100 میلیارد تومان در مرحله اول به واحدهایی تعلق بگیرند که صادرات محور هستند. در بحث اگزیم بانک نیز مقرر شد کمیته ای طرح ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات را بررسی کنند و طرح نهایی را به دولت ارائه دهند.

معاون اول رئیس جمهور در پایان با اشاره به اهمیت کشورهای همسایه گفت: ما باید تمرکز خود را برروی صادرات به کشورهای همسایه قرار دهیم. فلسفه اصلی پیوستن ما به اتحادیه اوراسیا بر همین اساس بود. صادرکنندگان ما باید از این فرصت استفاده کنند و نگذارند که بازار یکطرفه شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 564

به "جهانگیری: ماهیت ایران در خطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: ماهیت ایران در خطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید