خواص طلایی آنزیم بروملین در آناناس

به گزارش مرجع مقالات، بیشتر افراد در خصوص خواص میوه آناناس اطلاعات چندانی ندارند، به واسطه وجود آنزیم های متعددی در آناناس، بخصوص یک آنزیم هضم کننده مواد پروتئینی به نام بروملین (Bromelain)، می توان به معنی واقعی کلمه این میوه را یک دارو دانست.

خواص طلایی آنزیم بروملین در آناناس

آنزیم بروملین (Bromelain) چیست

بروملین ترکیبی از موادی است که از ساقه و هسته آناناس استخراج می گردد.

آناناس با برگ های تیز و پوست ضخیمش می تواند به میزان خارپشت ترسناک باشد، با این حال این میوه به همان میزان شیرین و آبدار است.

چیزی که بیشتر مردم درباره آناناس نمی دانند این است که این میوه برای انسان ها بسیار مفیدتر سایر میوه های گرمسیری است.

با توجه به آنزیم های قدرتمندی که آناناس داراست، به خصوص آنزیم پروتئین هضم نماینده به نام بروملین، این میوه خوش مزه به معنای واقعی یک دارو محسوب می گردد!

بروملین چیست؟

آناناس، بومی آمریکای جنوبی و بخشی محبوب از طب سنتی هاوایی، یکی از غنی ترین منابع آنزیم بروملین است.

این آنزیم از چندین اندوپتیداز و ترکیباتی نظیر فسفاتاز، گلوکوزیداز، پراکسیداز، سلولاز، اسکاراز و و مهارنماینده های پروتئاز تشکیل شده است.

معمولا بروملین که به آنزیم های استخراج شده از ساقه یا هسته آناناس اشاره می کند به صورت عصاره یا مکمل به فروش می رسد.

بروملین به طور گسترده به عنوان درمانی طبیعی برای درمان همه چیز از سو هاضمه گرفته تا آلرژی ها استفاده می گردد، آناناس نه تنها پر از این آنزیم است، بلکه منبع بسیار خوبی از ویتامین C، ویتامین B1، پتاسیم، منگنز و مواد غذایی طبیعی دیگر نیز میباشد. در حالی که آناناس مزایای زیادی دارد، راز واقعی قدرت درمان آن قطعا وجود بروملین است.

کاربرد بروملین برای درمان چیست

در دنیای پزشکی، این ترکیب مجذوب نماینده به طور سنتی به عنوان یک عامل ضد التهاب و ضد تورم مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات بعلاوه نشان داده اند که بروملین دارای خواص فیبرینولیتیک، ضددردی و ضد ترومبوتیک است، به این معنی است که به جلوگیری از لخته شدن خون و تورم یاری می کند.

مطالعات اخیر شواهدی را مبنی بر اینکه این آنزیم متاستاز ریه را در مسیرهایش متوقف می نماید دریافت نموده است، که نشان می دهد بروملین می تواند برای درمان انواع مختلفی از بیماری ها از جمله سرطان استفاده گردد.

نگاهی به ادبیات علمی که شامل بیش از 1،600 مقاله برای ارزیابی مزایای دارویی بروملین می باشد ، نشان می دهد که بروملین برای درمان طیف وسیعی از مسائل سلامتی از جمله موارد زیر مفید است:

آسیب های بافت پیوندی مانند پارگی رباط صلیبی جلویی

پیچ خوردن مچ پا

تاندونیت

آلرژی

آرتروز، درد مفاصل و استئوآرتریت

بیماری های گوارشی مثل سوزش معده و اسهال

اختلالات قلبی

آسم

بیماری های خود ایمنی

سرطان

بیماری التهابی روده

سینوزیت، برونشیت و سینوزیت

زخم جراحی و زخم یا سوختگی پوستی

جذب ضعیف داروها، به ویژه آنتی بیوتیک ها و علائم ناشی از مصرف دارو

7 خاصیت بروملین

جلوگیری از سرطان

یاری به اختلالات درستگاه گوارش

بهبود سریع تر زخم و جراحت

مبارزه با آلرژی و آسم

یاری به پیشگیری یا درمان عفونت های سینوس (رینوسینوس)

یاری به کاهش درد مفصل

یاری به کاهش وزن

اکنون به آنالیز هر یک از این خواص خواهیم پرداخت:

به جلوگیری از سرطان یاری می نماید
در مطالعات نشان داده شد که بروملین دارای اثرات ضد سرطان طبیعی مانند جلوگیری از رشد تومور است. مطالعات حیوانی حاکی از آن است که بروملین می تواند سیتوکین های متمایز را که دارای اثربخشی آنتی اکسیداز است را فراوری کند و متاستاز را با کاهش تجمع پلاکت ها مهار می نماید.

مطالعات، بروملین را به افزایش حفاظت در برابر سرطان سینه و ریه ربط داده اند و اخیرا مجله داروهای ضدسرطان نتایج آزمایش ها کلینیکی را منتشر نموده که حاکی از آن است که بروملین سرطان ریه و مزوتلیوما (mesothelioma) که نوعی سرطان نادر ناشی از قرار گرفتن در معرض آزیست است را تحت تاثیر قرار می دهد.

طبق این مطالعه، معین شد که افزایش بروملین، مرگ سلول های سرطانی (سمیت سلولی) را به طور قابل توجهی را افزایش داده و پتانسیل ایجاد یک عامل درمانی در درمان سرطان بدخیم را دارد.

به درمان اختلالات گوارشی یاری می کند
اگر از سو هاضمه یا اختلال معده و روده رنج می برید مصرف بروملین را به شما توصیه می کنیم. چرا؟ چون بروملین آنزیمی است که به طور خاص به هضم پروتئین یاری می کند و مطالعات نشان می دهند که این آنزیم به بدن شما یاری می کند تا مواد غذایی و حتی داروها را به طور موثر جذب کند.

مطالعات حاکی از آن است که بروملین التهاب کولون را کاهش می دهد و سبب کاهش ترشح سیتوکین های ضد التهابی که سبب تخریب روده می گردد، نیز می گردد.

از آنجا که bromelain در ترمیم بافت معده و روده بسیار موثر است، برای افراد دارای بیماری های زیر نیز مفید است:

بیماری های التهابی روده

کولیت زخمی

دیس پپسی و زخم های گوارشی ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری

سرطان کولون

یبوست

بیماری کرون

سوزش معده

اسهال

بهبود سریع تر جراحی و آسیب

خاصیت ضد التهابی بروملین یک جایگزین بسیار طبیعی برای مصرف داروهایی مانند آسپرین است. یک مطالعه که توانایی bromelain را برای درمان بیمارانی که جراحی دندان مولر سوم را انجام داده بودند ارزیابی کرد، دریافت که از ترمیم زخم حمایت می کند و به کاهش درد و تورم پس از عملیات بیماران یاری می کند.

بیشتر بیماران تحت عمل جراحی علائم پس از عمل را تجربه می نمایند و متاسفانه آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد همواره برای جلوگیری از عفونت ها و سایر ناراحتی ها در طول فرایند بهبودی موثر نیستند.

از میان 80 نفر که در این مطالعه شرکت کردند، کسانی که بروملین برایشان تجویز شده بود، در مقایسه با گروه کنترل که یک دارو موضعی ضد درد برایشان تجویز شده بود، شاهد کاهش درد پس از عمل، تورم و حتی قرمزی بودند.

مبارزه با آلرژی و آسم
مجله پزشکی مکمل و جایگزین نتایج مطالعه ای که بر روی تاثیر بروملین در موش های مبتلا به آسم، را مورد آنالیز قرار داد. این مطالعه برخی نتایج جالبی را به دست آورد: مثلا بروملین حساسیت آلرژیک را کاهش می دهد و دیگر پاسخ های التهابی را که بر مجاری هوایی متمرکز می گردد متوقف می نماید.

این یافته ها حاکی از آن است که این آنزیم به تنظیم کل سیستم ایمنی یاری می کند. در واقع می تواند به جلوگیری از آلرژی با پرداختن به علت ریشه ای یک سیستم ایمنی فوق العاده حساس یاری کند.

مکمل بروملین می تواند با سرکوب واکنش های آلرژیک غیر ضروری، باعث کاهش التهاب در سراسر بدن گردد. به همین علت است که به بسیاری از افراد مبتلا به علائم مانند گرفتگی / آبریزش بینی، خارش چشم ها، غدد لنفاوی متورم، گرفتگی و مشکل تنفس یاری می نماید.

یاری به درمان و یا پیشگیری از عفونت های سینوسی
محققان دانشگاه کلن در آلمان را برای اینکه ببینند آیا دوز روزانه بروملین (300 واحد FIP، 600 میلی گرم قرص) می تواند به افرادی که مبتلا به سینوزیت مزمن می شوند یاری کند یا خیر، 12 بیمار مبتلا به سینوس را به مدت سه ماه مورد آنالیز قرار دادند.

آنها فواید زیر را مشاهده کردند: افزایش امتیاز علائم و نشانه های کلی، بهبود امتیاز رینوکاپی کلی، بهبود کلی کیفیت زندگی و در این مورد اثرات نامطلوب گزارش نشده است.

از آنجا که عمل جراحی اغلب در درمان سینوزیت ناکارآمد است، این تحقیق افرادی که از مسائل سینوسی مزمن رنج می برند را امیدوار کرد.

یاری به کاهش درد مفاصل
به خاطر خواص ضد التهابی و ضد درد قوی بروملین، این آنزیم برای کاهش درد حاد و یا مزمن مفاصل فوق العاده است.

مجله Alternative Therapies در بهداشت و پزشکی یک آنالیز تحقیقاتی انجام داده است که 42 بیمار مبتلا به بیماری دژنراتیو مفصلی یا شرایط مفاصل دردناک را ارزیابی نموده است. بسته به اینکه آیا درد حاد یا مزمن داشتند ، دو کپسول 650 میلی گرم بروملین دو تا سه بار در روز با معده خالی به آن ها داده می شد.

محققان کشف کردند که درد تا 60 درصد در شرکت نمایندگان با درد حاد و بیش از 50 درصد در مبتلایان به اختلالات مزمن کاهش پیدا نموده است. به این صورت خواص ضد التهاب و ضد درد بروملین در به عنوان نتیجه این آزمایش به اثبات رسید.

یاری به کاهش وزن
آیا تحقیقات نشان می دهد که هیچ ارتباطی بین بروملین و کاهش وزن وجود ندارد؟

اثرات بروملین بر مدیریت وزن و سلول های چربی هنوز در حال آنالیز است، اما دلایلی وجود دارد که ادعا می نماید این آنزیم به علت دارا بودن اثرات ضد التهابی، توانایی کاهش درد و توانایی بهبود توانایی های فیزیکی و گوارشی می تواند به کاهش وزن یاری کند.

بر اساس یک مقاله 2017 منتشر شده در PLOS One، ساقه بروملین (SBM) به عنوان یک ماده جایگزین ضد چاقی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از مطالعات نشان می دهند که بروملین به کمبود پروتئین های اسید چرب آدیوسیت، اسید سیتاناسین و لیپوپروتئین یاری می نماید. علاوه بر موارد فوق، بروملین می تواند آدوبوزیس (تمایز سلولی که می تواند به تشکیل سلول های چربی یاری کند) را مهار کند و تجمع تری گلیسیرید را کاهش دهد.

غذاها و منابع بروملین

آیا به غیر از آناناس، مواد غذایی و منابع دیگری وجود دارد که شامل آنزیم بروملین باشد؟؟

سه روش اصلی برای جای دادن بروملین در رژیم غذایی طبیعی شما وجود دارد:

هسته آناناس
اول از همه، خوردن هسته غنی از فیبر یک آناناس آبدار و رسیده است. در سایر میوه ها بروملین در مقادیر قابل توجهی یافت نمی گردد، با این حال گاهی اوقات به منظور افزایش جذب آن، آناناس با انبه سبز و نارس خورده می گردد و آنزیمی مفید به نام پاپائین فراوری می گردد.

خوردن آناناس (تازه یا یخ زده) برترین راه برای بهره مندی از بروملین طبیعی است. بروملین در تمام قسمت های آناناس پیدا می گردد، اما بیشتر در هسته آن متمرکز است. به خاطر داشته باشید که هر چه میوه رسیده تر باشد، هسته آن نرم تر خواهد بود.

توجه داشته باشید که گوشت آناناس هم برای شما هم خوب است، اما مانند هسته سرشار از بروملین نیست. هسته جایی است که بیش ترین غلظت در آن یافت می گردد.

آب آناناس
گرفتن عصاره آناناس و یا ترکیب آن با سبزیجات دیگر مانند خیار یک روش آسان برای مصرف بروملین است. نوشیدن آب آناناس تازه به عنوان یک درمان قوی در برابر بیماری های التهابی توصیه می گردد. برای پیشگیری از مسائل گوارشی روزانه 4 اونس و برای درمان بیماری هایی مانند التهاب روده و یبوست روزانه 8 اونس آب آناناس تازه نوش جان کنید.
مکمل های بروملین
مکمل بروملین معمولا به شکل پودر زرد خشک شده استخراج شده از عصاره آناناس که در معرض سانتریفیوژ، اولترافیلتراسیون و لیوفیلیزاسیون قرار دارند، یافت می گردد. اگر در حال درمان یک بیماری التهابی و یا مزمن خاص هستید ، یک مکمل بروملین طبیعی یا مکمل آنزیم با بروملین می تواند کاملا موثر باشد.

اگر میخواهید هضم و گوارش را بهبود ببخشید، باید مکمل بروملین را با وعده های غذایی مصرف کنید، اما برای تمام شرایط سلامت دیگر، باید آن را با معده خالی مصرف کنید.

مکمل های بروملینو میزان مصرف

معمول ترین میزان مجاز بین 200 تا 2000 میلی گرم روزانه (معمولا حدود 500 تا 800 میلی گرم در روز) است.

با این حال، برای شرایط مختلف، بسیاری از پزشکان دوزهای دیگر را تجویز می نمایند. در زیر به میزان دوز روزانه، بسته به شرایطی که شما با آن برخورد می کنید ، پیشنهاد می گردد:

برای درمان آرتریت 400 میلی گرم 1-2 بار در روز توصیه می گردد.

برای یاری به آلرژی ها 1000 میلی گرم در روز بروملین و کورستین تجویز می گردد.

برای یاری به پیشگیری از سرطان 2000 میلی گرم روزانه، با سایر آنزیم های پروتئولیتیک، مناسب است.

برای بهبود هضم و گوارش 500 میلی گرم 3 بار در روز با وعده های غذایی توصیه می گردد. برخی از مردم پودر بروملین را با آب مخلوط می نمایند و قبل از غذا می نوشند.

برای یاری به بهبود جراحی 1000 میلی گرم 3 بار در روز بین وعده های غذایی توصیه می گردد.

بروملین باید با معده خالی مصرف گردد، مگر اینکه هدف شما از مصرف آن بهبود هضم باشد. اگر شما از آن برای اهداف گوارشی استفاده می کنید، آن را با وعده های غذایی مصرف کنید.

دستور العمل بروملین

برای ایجاد اثرات قوی تر بروملین، آن را با سایر ترکیبات ضد التهابی مانند کورستین یا cucumin (ماده فعال در زردچوبه) ترکیب کنید.

کورستین یک آنتی اکسیدان فلاونوئید موجود در نوشیدنی ها و غذاهایی مانند چای سبز، کلم و زغال اخته است. این آنتی اکسیدان به مبارزه با رادیکال های آزاد یاری می نماید و دارای قابلیت های ضد ویروسی، ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد حساسیت است.

زردچوبه یک ادویه ضد التهابی قوی است که به صورت طبیعی به عنوان جایگزین طبیعی یا همراه با داروهایی مانند NSAIDs، ضد افسردگی ها (Prozac)، ضد انعقادی (آسپرین) و داروهای آرتروز استفاده می گردد.

درست کردن یک اسموتی با انواع توت ها، آناناس، سبزی و زردچوبه یکی از راه های به دست آوردن تمام این گیاهان دارویی و ترکیبات آنها است.

اثرات جانبی و اقدامات احتیاطی

بروملین معمولا به خوبی تحمل می گردد و بعید است که عوارض جانبی داشته باشد. با این حال، برخی از موارد وجود دارد که این آنزیم را ناامن می نماید. عوارض جانبی که با این آنزیم همراه است، معمولا شامل علائم گوارشی مانند حالت تهوع، تغییر مدفوع و افزایش گاز است.

علائم آلرژی بروملین می تواند شامل خارش دهان یا پوست ، بثورات، مشکل تنفس، گرفتگی بینی و آبریزش چشم باشد.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1844

به "خواص طلایی آنزیم بروملین در آناناس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص طلایی آنزیم بروملین در آناناس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید