دستورالعمل های ایمنی به تمام مغازه داران بازار تبریز اعلام شده بود

به گزارش مرجع مقالات، ایلنا/ براساس آخرین اخبار منتشر شده، دستورالعمل های ایمنی به تمام مغازه داران بازار تبریز اعلام شده بود.

دستورالعمل های ایمنی به تمام مغازه داران بازار تبریز اعلام شده بود

هر چند خبر کوتاه بود اما باز هم از وقوع آتش در بازار ثبت جهانی تبریز حکایت داشت که در نهایت به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، در پی وقوع آتش سوزی در راسته بازار تازه، تقاطع یمن فروشان یک باب مغازه به دلیل بالا بودن شدت حریق تخریب شد.

این نخستین بار نیست که بازار تبریز آتش میگیرد. سال 1398 نیز آتش سوزی گسترده ای در این بازار که از قضا در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، رخ داد. در آن آتش، 2500 متر مربع در دو طبقه از بازار بزرگ تبریز دچار آتش سوزی و 120 مغازه طعمه حریق شده بود. البته این آتش سوزی در بخش دیگری از بازار تبریز که به ایکی قاپیلار معروف است، رخ داده بود. محلی که 10 سال قبل از آن در سال 1388 نیز آتش گرفته بود.

این بار آتش در تقاطع یمن فروشان رخ داد. مختصصان معتقد هستند، بازار مسقف تبریز یک منطقه تاریخی است و همواره باید از آن حفاظت کرد. با این وجود حسین اسماعیل سنگری (مدیر پایگاه بازار جهانی تبریز) از انجام تدابیر امنیتی و حفاظتی در بازار خبر داد و گفت: آتش سوزی چند روز گذشته آسیب چندانی را متوجه بازار تبریز نکرده است. به دلیل سهل انگاری مغازه داران شاهد بروز چنین حوادثی هستیم. ما تدابیر لازم را برای حفاظت از بازار داشتیم و طرح ایمنی را برای هیات امنای بازار ارسال کرده ایم. حتی دستورالعمل های لازم را برای تک تک بازاریان ارسال کردیم.

او ادامه داد: بازار تبریز هیات امنا دارد و بیش از 8 هزار مغازه در بخش مسقف بازار قرار گرفته است و بیش از 40 هزار مغازه در حریم قرار گرفته است. همه آنها در قبال حفظ و حراست از اثر ثبت جهانی مسئول هستند. همه بازاریان ملزم به رعایت نکات اصول و دستورالعمل های ایمنی هستند و اگر هر کدام از آنها این مهم را رعایت نکند، در قبال مسائل و مشکلاتی که پیش می آید، مسئول خواهد بود.

اسماعیل سنگری خاطرنشان کرد: اگر آتشی که در این باب از مغازه رخ داد به سایر بخش های بازار سرایت میکرد و اگر تعیین شود که مغازه دار در بروز آتش مقصر است، قطعا در قبال وقوع آتش و سرایت آن به سایر بخش های بازار مقصر شناخته میشد. ضمن آنکه اگر اکنون هم تعیین شود که به دلیل سهل انگاری این مغازه دار آتش رخ داده، مسئولیت و هزینه بازسازی و بازسازی آن بخش برعهده وی خواهد بود و باید خسارت را پرداخت کند. ما به تمام مغازه داران گفته ایم که مسائل ایمنی را رعایت کنند و اگر هریک از این افراد این کار را نجام ندهند، در قبال آن مسئول خواهد بود.

آتش سوزی های گذشته سبب شده بود تا مسئولان میراث به فکر نصب سیستم اطفا حریق از طریق نصب شیرهای هیدرانت بیافتند که از طریق پایگاه بازار، طراحی و از طریق آتش نشانی اجرا شد. شاید به یمن همان سیستم اطفا حریق باشد که به گفته آتش پاد علیرضا زبردست (مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز) بر اثر وقوع این آتش سوزی مقداری از لباس ها طعمه حریق شد و آتش نشانان با استفاده از تجهیزات اطفاء حریق سازمان آتش نشانی تبریز که در سطح بازار تبریز قبلا پیش بینی و نصب شده بود، اقدام به مهار آتش کردند.

منبع: همگردی
انتشار: 26 مرداد 1401 بروزرسانی: 26 مرداد 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2108

به "دستورالعمل های ایمنی به تمام مغازه داران بازار تبریز اعلام شده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل های ایمنی به تمام مغازه داران بازار تبریز اعلام شده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید