راهنمای خرید و انتخاب کفش ورزشی مناسب

به گزارش مرجع مقالات، کفش مناسب ورزش چه ویژگی هایی دارد؟ هنگام خرید یک کفش ورزشی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ فرم پاها چه رابطه ای با نوع و جنس کفش ورزشی دارد؟ قیمت مناسب یک کفش چقدر است؟ برای آگاهی بیشتر در خرید و انتخاب کفش ورزشی مناسب با ما همراه باشید.

راهنمای خرید و انتخاب کفش ورزشی مناسب

ایجاد تناسب بین پا و کفش هنگام راه رفتن یا دویدن امری ضروری است، چرا که هیچ کس دوست ندارد با درد، کوفتگی یا حتی تاول زدن پاها روبرو شود. باید بدانید که انتخاب نادرست کفش ورزشی می تواند به پاها و سایر ارگان های مرتبط نیز آسیب برساند. بنابراین بهتر است با نکات لازم حین خرید و انتخاب یک کفش ورزشی بهتر آشنا شویم. در حالیکه بیشتر فروشندگان کفش ورزشی کار بلد هستند و می توانند در خرید کفش مناسب به شما کمک کنند، اما در اینجا به چند نکته کارشناسی شده برای انتخاب کفش ورزشی اشاره خواهیم کرد:

1) کفش های خود را به صورت چند منظوره استفاده نکنید.

کفش های پیاده روی سفت و خشک هستند، اما کفش های مناسبِ دویدن انعطاف پذیری بیشتری داشته و همچنین دارای لایه های اضافه جهت دفع ضربات سنگین می باشند. اگر شما هر دو تمرین را انجام می دهید برای هر کدام یک جفت کفش جداگانه بخرید.

2) فرم پا های خود را بشناسید.

همگی ده انگشت و دو پاشنه داریم، اما از آن گذشته پا ها فرم مختلفی دارند و تشخیص حالت خاص پا در انتخاب کفش مناسب به شما کمک می کند. امروزه بیشتر مارک ها کفشی را که مناسب و در خور نوعِ پای افراد است را عرضه می کنند. یکی از راه های تشخیص فرم و حالت پا، انجام تست خیس است. کف پا را خیس کنید و روی یک تکه کاغذ قهوه ای رنگ قرار دهید سپس جای پا را ترسیم کنید.

  • حالت (Flat Foot): اگر جای پای شما در کفه کفش بدون کوچک ترین انحنا به خارج نمایان است - یعنی اگر بیشترین قسمت فشار روی لبه های داخلی است - در این حالت کف پای شما تخت است و یا انحنای خیلی کمی دارد که سبب خمیدگی پا ها رو به داخل می شود. این خمیدگی باعث فرسودگی در بیرون و پشت پا و داخل و جلوی پا می شود؛ در نهایت شما به یک جفت کفش با قابلیت کنترل حرکت و حدبیشتر پشتیبانی احتیاج خواهید داشت.
  • حالت (High arch): اگر در جای پای شما، فشار تنها روی قسمت پاشنه و جلوی پا باشد و پیوند این دو قسمت خیلی باریک باشد - یعنی اگر بیشتر با قسمت لبه خارجی یا نوک انگشتان راه می روید - در این حالت کف پای شما قوس زیادی دارد، که باعث خمیدگی پا ها رو به خارج می شود؛ در نهایت بهتر است از کفش لایه دار با کفه نرم حامی قوس پا استفاده کنید.
  • حالت (Normal Foot): کف پا به صورت طبیعی و عادی انحنا دارد، اگر جای پای شما پیوسته نیست و بین وسط کف پا و کفه کفش فاصله افتاده، از کفش های محکم که از چند لایه عایق تشکیل شده اند استفاده کنید.

3) کف پاها را مرتباً اندازه گیری کنید

این که پا ها در افراد بزرگسال رشد نمی کنند تنها یک افسانه است هم چنان که سن ما بیشتر می شود سایز پا هم تغییر می کند، بنابراین سالی دو بار پا را اندازه گیری کنید. سایز پا ها در انواع مارک های مختلف کفش، متفاوت هستند. کفش را متناسب با پا انتخاب کنید نه بر اساس شماره کفش.

4) برای خرید و انتخاب کفش ورزشی و معمولی، عصرها اقدام کنید

پا ها در طول روز تورم دارند. همچنین زمان دویدن و راه رفتن پا ها منبسط می شوند بنابراین باید زمانی که پا ها در بزرگترین حالت قرار دارند کفش اندازه باشد. توصیه می کنیم جوراب مخصوص کفش را بپوشید. در کفش مخصوصِ راه رفتن و دویدن باید احساس راحتی کنید، بنابراین چند قدم در مغازه راه بروید تا از راحتی کفش اطمینان حاصل کنید.

5) قانون فاصله شست پا را رعایت کنید

باید حدود 1/2 تا 3/8 اینچ (تقریبا به پهنای انگشت شست) بین انگشت بزرگ پا تا نوک کفش فاصله باشد. قسمت پاشنه تا حدودی تنگ باشد تا موقع راه رفتن کفش از پا در نیاید. قسمت بالایی کفش که روی پا قرار می گیرد باید نرم و راحت و اندازه باشد و خیلی تنگ و سفت نباشد. به عبارت دیگر کفش ورزشی باید جوری طراحی شده باشد که همه انگشتان پا احساس راحتی و انعطاف پذیری لازم را داشته باشند.

6) گول زرق و برق اضافی برخی کفش ها را نخورید

بیشتر تولید کنندگان، با پنهان کردن کیفیت پایین یا متوسط محصولات خود پشت ظاهر زیبای کفش سعی در فریب مشتریان دارند. بنابراین همیشه ویژگی های اضافی یک کفش ارزش قیمت بالای آن را ندارد. از ویژگی های مناسب کفش می توان به تعبیه صحیح (پر کردن با ژل، فروئن یا هوا برای جذب بیشتر مانند کفش های فنری) اشاره نمود، که البته این ویژگی ها برای افرادی که پاشنه درد دارند مناسب است نه برای افرادی که قوزک پایشان پیچ خورده!

7) زمان جایگزینی کفش ها را بدانید

میانگین استفاده از کفش های ورزشی تقریبا 350 تا 400 مایل (هر مایل تقریبا 1.6 کیلومتر) است که بعد از آن باید از کفش های جدیدی استفاده شود. زمانی که پشت کفه کفش پاره می شود یا در کفش احساس ناراحتی می کنید باید یک جفت کفش نو خریداری کنید.

منبع: webmd

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1422

به "راهنمای خرید و انتخاب کفش ورزشی مناسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید و انتخاب کفش ورزشی مناسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید