زنانی که در قصه ها روایت می شوند

به گزارش مرجع مقالات، از مرضیه کهرانی، نویسنده رمان کرانه ناپدید و مجموعه داستان بالاتر از موج ها درباره نقش زنان در ادبیات معاصر ایران پرسیده و او با مقایسه ای که بین زنان رمان همسایه ها نوشته احمد محمود و زنان رمان عادت می کنیم نوشته زویا پیرزاد انجام داده، کوشیده تا به این سؤال پاسخ بدهد. مشروح یافته های او چنین است:

زنانی که در قصه ها روایت می شوند

به گزارش مرجع مقالات به نقل از ایسنا، آنالیز زنان و جایگاهشان در داستان های ایران از دیرباز تا حالا کار کمی نیست. نمی شود دست کمش گرفت و سرسری درباره اش صحبت کرد اما شاید بشود خیلی کوتاه، ناخنکی زد به دو رمان مطرح و حرف زنانشان را پیش کشید و کمی مقایسه کرد زن هایی را که یک مرد، در رمانش خلق نموده و زن هایی که آفریده ذهن یک زن رمان نویس است؛ زن هایی که احمد محمود دیده و در همسایه ها به تصویر کشیده و زن هایی که ذهن زویا پیرزاد در عادت می کنیم را پیش چشم ما آورده. رمان محمود، با اینکه مردانه است و رمان بلوغ به حساب می آید، پر است از زن؛ زن هایی که همه در یک محیط زندگی می نمایند و از عناصر اصلی رمان به حساب می آیند. بلور خانم اولین زن همسایه ها ست که باعث بلوغ جنسی خالد می شود. بلور خانم در آن محیط خشن و پر از انواع فقر، نه تحصیلاتی دارد و نه کمالاتی که او را وصل کند به دنیای بهتر. خوشگل است و تنش فقط به درد این می خورد که پسرهای جوان را به هوس بیندازد.

زنِ دیگر دنیای محمود، بانو است. دختری که همان زیبایی ظاهری بلور خانم را هم ندارد و فقط پی هم خوابگی های شتاب زده می شود. دختری که صنم با رسوایی از طویله می کشدش بیرون. صنم هم مثل بقیه زن های این حیاط، فضول است و نه سواد دارد و نه به رشد و تعالی فکر می نماید. مادر راوی هم هست که نجیب است و آبرودار. با همه چیز شوهرش می سازد و فقر وحشتناکی را تحمل می نماید. مادر راوی دریدگی سه زن قبلی را ندارد اما مفعول است و مطیع. رضوان هم هست. رضوان کمی متفاوت است با زن های این حیاط فقرزده اما تفاوتش، در میزان وقاحتش است. هم سطح این زن ها نیست که نشسته اند تا مردشان لقمه نانی بدهد و بخورند. دستش در جیب خودش است و کار می نماید و حالا از دست حرف مردم دوباره شوهر نموده است. از دست حرف همین زن هایی که نگاهش می نمایند و پشت سرش حرف می زنند و مردهایش را می شمارند. همین زن هایی که کارش را نکوهش می نمایند و با خفت می گویند که رضوان مشاطه است! اما همین رضوان هم که کمی با این زن ها تفاوت دارد، سروگوشش می جنبد و خودش را به کشتن می دهد و شوهرش را راهی زندان می نماید.

تا اینجا، همه زن ها تقریباً یک شکل بوده اند در محیطی که غیرازاین نمی تواند پرورش بدهد. آفاق هم هست که کمی متفاوت است. آفاق حتی از نظر ظاهری هم با بقیه زن ها تفاوت دارد. بلند است و هیکلی، هیچ لوندی ندارد و بار خرج خانواده با به دوش می کشد. آفاق با روش بقیه زن های داستان قاطی نمی شود. آفاق قاچاقچی است! شب ها پارچه و اجناس دیگر قاچاق می نماید و عین مردهای این محیط از پلیس و زندان و گیر افتادن هراس دارد. تا اینجا، همه این زن ها شکل همین حیاط همسایه ها بودند؛ اما یک زن دیگر هم هست. زنی که باعث بلوغ عاطفی خالد می شود، زنی که مال این محیط نیست و شکل این زن ها هم نیست. سیه چشم متفاوت است؛ آن قدر متفاوت که حتی اسم ندارد. مقامش در حد اسم های بقیه زن ها نیست. سیه چشم است و خالد که شخصیت اصلی داستان است، حتی اسم او را نمی پرسد.

سیه چشم مال این حیاط و این محیط نیست. از جای دیگری آمده که انگار زن هایش جور دیگری هستند. سیه چشم جور دیگری حرف می زند، جور دیگری لباس می پوشد، جور دیگری فکر می نماید و سواد دارد. اما در داستان کمیاب است و دیریاب. زنی است که به فعالیت سیاسی علاقه مند است اما کم نقش است و زودگذر. بعد هم انگار یک رؤیا می شود، یک آرزو در ذهن خالد. احمد محمود، انگار می خواهد بگوید در زمان و مکان همسایه ها، سیه چشم ها هم هستند؛ اما هنوز فراگیر نشده اند. امیدوارمان می نماید به بودنشان. زویا پیرزاد اما برخلاف احمد محمود، زن های لایه دیگری از جامعه را نشان می دهد. زن هایی که ظاهر شیک تری دارند، تمیزند و فقر مادی در همه لایه های زندگی شان رسوخ ننموده. زن های پیرزاد اگر فقیر هم باشند؛ بیشتر فقر معنوی و محتوایی دارند. ماه منیر از مردها دلبری می نماید، یک عمر چشمش به دست مردش بوده و شاید جاهایی هم لغزیده باشد اما لغزیدنش به عریانی لغزش های بانو و رضوان نیست، شیک است و امروزی. آیه هم همین طور بار می آید، نسخه امروزی و تر و تمیز صنم و بانو اما آرزو متفاوت است.

آرزو مستقل است و خرج خانواده را یک تنه به دوش می کشد. آرزو قاچاق نمی نماید؛ اما باز هم کارش مردانه است. بنگاه معاملات ملکی، زمانی که پیرزاد عادت می کنیم را نوشت، کار به شدت مردانه ای به حساب می آمد. البته هنوز هم خیلی زنانه نشده؛ گرچه به آن عادت نموده ایم. آرزو نجیب است و یک بار در ازدواج اشتباه نموده و حالا که در حال له شدن زیر بار سنگین این خانه اعیانی است، به عشق فکر می نماید؛ نه به طویله هایی که باعث رسوایی زن ها می شود. آرزو چشمش به دست هیچ مردی نیست و تازه خرج مادر پرتوقع و دخترش را هم می دهد. اصلاً رمان با صحنه ای آغاز می شود که آرزو رنویش را با مهارت در جایی پارک می نماید که پسر زانتیا سوار نمی تواند. اسم بنگاه آرزو هم بنگاه معاملات ملکی صارم و پسر است؛ پسری که هیچ وقت در زندگی صارم وجود نداشته و حالا آرزو، که مثل مادرش ترکه ای و لوند نیست؛ می چرخاندش. شاید آرزو نسخه به روز شده و نجیب آفاق باشد که از فیلتر ذهنی زنانه گذشته است.

در رمان عادت می کنیم کمتر خبری از زن های منفعل هست. ناامیدی هست؛ اما نشستن و دست روی دست گذاشتن نه! شیرین زخم خورده عشق است و ناامید و متنفر از مردها اما هرزگی نمی نماید. کار می نماید، خوب می خورد، مسافرت می رود و خوش می گذراند. با زخمش کنار آمده و زندگی اش را به تنهایی پیش می برد. شیرین به آرزو هم که یک زن تنها و خسته است، یاری می نماید. مردها در رمان پیرزاد، پس زمینه هستند و زن ها همه جوره، جور خودشان و بقیه زن ها را می کشند. مردهای عادت می کنیم محو هستند و انگار فقط به درد عاشقی کردن می خورند؛ نه به درد ایفای نقش های سنگین مردانه در جامعه. البته مرجان و مادرش هم هستند که غلت می زنند در پول پدر و همسر و بویی از دنیای زن هایی نبرده اند که مستقل هستند و باری روی دوششان سنگینی می نماید. در کل، پیرزاد زن ها را رو به رشد نشان می دهد و به کالبدهای خسته امید تزریق می نماید؛ امید به عشق هایی که دیرهنگام سروکله شان پیدا می شود اما سالم هستند و باعث تعالی می شوند. امید به بازیافتن عشق های کهنه که هیچ وقت کهنه نشده اند؛ ولی می توانند زخم های ناسور گذشته را ترمیم نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 519

به "زنانی که در قصه ها روایت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنانی که در قصه ها روایت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید