سناریوی کرونای خوزستان در هر شهری قابل تکرار است

به گزارش مرجع مقالات، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با هشدار نسبت به تکرار سناریوی کرونا در خوزستان در سایر شهرها، گفت: در تهران هنوز به افول نسبی پایدار نرسیده ایم و بخش عمده ای از ابتلاهای جدید را داریم بنابراین به نظر می رسد که هنوز کانون های آلودگی در تهران وجود دارد و کسانی در معرض ابتلا هستند.

سناریوی کرونای خوزستان در هر شهری قابل تکرار است

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر علیرضا زالی امروز سه شنبه، 30 اردیبهشت ماه در برنامه زنده تلویزیونی انتهای الوند درباره شرایط کرونا درتهران اظهار کرد: در تهران هنوز به افول نسبی پایدار نرسیده ایم و بخش عمده ای از ابتلاهای جدید را داریم.

وی ادامه داد: بنابراین به نظر می رسد که هنوز کانون های آلودگی در تهران وجود دارد و هنوز کسانی در معرض ابتلا هستند.

زالی تاکید کرد: اگرچه در 10 روز اخیر با افت مراجعات و بستری روبه رو بوده ایم و تعداد بیماران با شیب ملایم رو به تقلیل و کاهش است، با این حال نباید فریب بخوریم و احساس کنیم که بیماری در شهر تهران به انتها رسیده است، چرا که از اسفندماه تا به امروز شاهد فراز و فرودها و نوسانات زیادی در شهر تهران روبه رو بودیم.

کرونا همچنان پابرجاست

وی اضافه نمود: اگرچه بردار عمومی بیماری رو به کاهش است اما شرایط شکننده تلقی می شود و نباید منجر به این شود که فکر کنیم در تهران کرونا به انتها رسیده است، بلکه کرونا همچنان پابرجاست و این رفتار و رعایت نکات بهداشتی از سوی ماست که منجر می شود بر این ویروس مقابله کنیم.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره اینکه دلیل افت بیماری در تهران ضعیف شدن ویروس است یا کاهش ابتلا گفت: در تهران می توان درباره علت افت بیماری به دانش شهفرایندان تهرانی و تغییر رفتار بهداشتی مردم اشاره کرد.

وی ادامه داد: از هفته سوم اسفندماه در تهران متوجه شدیم که افراد پرخطر کمتر در معرض این ویروس قرار می گیرند بدین معنی که اگر خانواده ای فرد کهنسال دارد یا کسی که شرایط بیماری های زمینه را دارد کمتر در سطح شهر تردد کرده و در منزل مانده است.

ضرورت تداوم ایزولاسیون گروه های پرخطر

زالی یادآور شد: این موضوع باعث شد افرادی که در معرض خطر بیشتری چه از نظر ابتلا و چه از نظر فوت بودند ایزوله شوند و شرایط بهتری را ببینیم، بنابراین ایزولاسیون گروه های پرخطر به عنوان یک راهبرد همچنان باید ادامه داشته باشد.

زالی یادآور شد: در نظرسنجی که در اواسط اردیبهشت ماه انجام دادیم، 72 درصد تهرانیان به شستن دست ها به مدت 20 ثانیه اعتقاد داشتند و بدان عمل هم می کردند.

مردم از رعایت نکات بهداشتی خسته نشوند

زالی با ابراز نگرانی از عدم رعایت نکات بهداشتی توسط مردم اظهار کرد: تنها نگرانی که برای ما وجود دارد این است که در اپیدمی ها ممکن است مردم آرام آرام از رعایت نکات بهداشتی خسته شوند، بنابراین درخواست من از شهفرایندان تهرانی این است که همچنان نکات بهداشتی را رعایت کنند چرا که قطعا دلیل کاهش بیمار در شهر تهران در روزهای اخیر به دلیل رعایت ملاحظات بهداشتی بوده است.

چه راه هایی برای خداحافظی با کرونا وجود دارد؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مدت زمان ادامه کرونا توضیح داد: با کرونا به سه شکل می توان خداحافظی کرد؛ اولین راه این است که خود ویروس در طبیعت تضعیف شود و قدرت بیماری زایی خود را از دست بدهد؛ این اتفاق برای اجداد کرونا مثل مرس و سارس اتفاق افتاده است اما کرونا تا به امروز این رفتار بیولوژیک را از خود نشان نداده است و هنوز هم شاهد بیماری زایی آن در سراسر دنیا هستیم.

وی اضافه نمود: با این حال گفته می شود که با هربار عبور ویروس از میزبانی به میزبان دیگر طبیعتا ضعیف می شود اما عدد این رفت و آمدها بالاست و شاید بین 35 تا 50 نفر باید این بیماری را بگیرند تا کمی از قدرت آن کاسته شود.

زالی تاکید کرد: در علم ویروس شناسی اصطلاحی به نام سقط خود به خودی در طبیعت داریم، بعضی ویروس ها پس از این که مدتی در طبیعت ماندند و شرایط زیست خود را پیدا نکردند آرام آرام از بین می فرایند که از آن جمله می توان به ویروس آنفلوآنزای H1N1 یا مرس اشاره کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر یادآور شد: این اتفاق تا به امروز در مورد کووید 19 یا سارس 2 رخ نداده است و هیچ گزارشی در دنیا از این مسئله داده نشده است، البته خوشبختانه تا کنون گزارشی هم از تغییر جهش در ویروس داده نشده است.

وی درباره سایر سناریوها برای انتها کرونا گفت: راه دوم از بین رفتن کرونا پیداشدن درمان قطعی برای آن است و راه سوم نیز واکسن است، در غیر اینصورت باید کرونا را همچنان مهمان جامعه بشری بدانیم.

برای دسترسی به واکسن کرونا به چه میزان زمان احتیاج است؟

زالی در مورد زمان کشف واکسن بیماری کرونا گفت: در طول دو هفته اخیر اخبار نویدبخشی در مورد کشف واکسن این بیماری داده شده است، همکاران ما در شرکت های دانش بنیان، انستیتو پاستور، معاونت علمی فناوری رئیس جمهوری، ستاد اجرایی فرمان امام و ... در حال تلاشند تا واکسن این بیماری کشف شود اما فرایند ساخت واکسن در مورد ویروسی نوپدید که ساختارش هنوز معلوم نیست زمانبر است.

وی ادامه داد: با این حال گزارش های خوبی از آکسفورد، فرانسه، ایالات متحده و ... می رسد. به صورت کلی برای کشف واکسن یک بیماری 18 ماه زمان لازم است اما پیشبینی من با توجه به سرعت بالای مراکز تحقیقاتی این است که این زمان باید کاهش پیدا کند.

آیا با یکبار ابتلا به ویروس کرونا نسبت به بیماری مصون می شویم؟

زالی این که آیا کسی که این بیماری را بگیرد از ابتلا مجدد به آن در امان است، یا خیر، گفت: گزارشات مختلفی وجود دارد، اما تا به امروز هیچ گزارش قطعی مبنی بر این که اگر کسی یکبار کرونا گرفت دیگر به این بیماری مبتلا نمی شود وجود ندارد.

وی تاکید کرد: البته اگر در فردی که به کرونا مبتلا شده آنتی بادی، به میزان کافی شکل بگیرد و بقا داشته باشد فرد نسبت به بیماری مصون می شود.

بررسی علل قرمز شدن شرایط کرونا در خوزستان

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در مورد شرایط خوزستان و قرمز شدن آن گفت: این موضوع دو دلیل دارد؛ اول اینکه در خوزستان 5 آزمایشگاه تخصصی وجود دارد و حتی کسانی که به صورت خفیف مبتلا شده اند نیز شناسایی می شوند.

زالی ادامه داد: دوم این که بخش زیادی از فاصله گذاری مخدوش شد و شهرهایی که در خطر کمتری بودند با تغییر رفتار مدنی و اجتماعی خود در معرض بیماری قرار گرفتند.

سناریوی خوزستان ممکن است در هر شهری تکرار شود

وی تاکید کرد: دقت داشته باشید که سناریوی خوزستان در هر شهری ممکن است تکرار شود و نگرانی ها و هشدارهای ما به همین دلیل است.

تغییر شیفت علائم کرونا از علائم تنفسی به گوارشی

او با اشاره به علائم جدید این بیماری گفت: در تهران شاهد شیفت علائم تنفسی به سمت علائم گوارشی بودیم. یعنی به غیر از تب، سرفه و درد عضلانی شاهد اسهال های گوارشی نیز هستیم. البته از دست دادن حس بویایی و چشایی نیز علامت جدید این بیماری است که در دنیا گزارش شده است. به نظرم کرونا را باید بیماری هزار چهره بدانیم که علائم متعدد آن در کشور ما نیز گزارش شده است. از بروز سکته مغزی در جوانان تا مسائل قلبی، تنفسی و ... این ویروس بسیار عجیب و فریبنده است.

آیا کووید 19 ساخته بشر است؟

او در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا احتمال دارد این ویروس ساخته بشر باشد یا خیر، گفت: بعضی نکاتی که در این بیماری وجود دارد این ظن را تقویت می کند که ساخته دست بشر باشد، برای مثال بعضی وقت ها داروی ضد ابولا روی آن کار می کند، بعضی وقت ها پاسخ مثبتی به داروهای ضد ایدز می دهد و ... تقریبا چنین ویروسی را در آرشیو پزشکی سراغ نداریم. البته فرض غالب سازمان بهداشت دنیای این است که این ویروس یک ویروس طبیعی است که میزبان اصلی آن خفاش ها بودند و سپس از طریق یک واسطه به انسان منتقل شده و انسان را مبتلا کرده است.

زالی در انتها با اشاره به زمان بازگشایی رستوران ها گفت: دوستان ما در وزارت بهداشت پروتکل بسیار خاصی را نوشتند که بعد از عیدفطر برای رستوران ها اجرا خواهد شد. البته باید با رعایت نکات بهداشتی باشد. سفرها آغاز شده است اما توصیه ما به مردم این است که نکات بهداشتی را حتما رعایت کنند. هر شرایط سفیدی شکننده است و می تواند اتفاقات بدی رخ بدهد. البته باید بگویم که شرایط فعلی برای سفر رفتن مناسب نیست و شاید بهتر باشد سفر را به زمان دیگری موکول کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 997

به "سناریوی کرونای خوزستان در هر شهری قابل تکرار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوی کرونای خوزستان در هر شهری قابل تکرار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید