شعله های آتش در فضا

به گزارش مرجع مقالات، رصدخانه جنوبی اروپا (European Southern Observatory) اخیراً تصویر جدیدی از سحابی شعله (Flame Nebula) منتشر نموده است.

شعله های آتش در فضا

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تی ای، سحابی شکارچی در این تصویر نو منتشر شده به وسیله رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) همچون صحنه هایی از یک نمایش آتش بازی تماشایی در تعطیلات و جشن سال نو به نظر می رسد.

شاید در ابتدا تصور کنید آتشی در فضا شعله ور شده است، اما جای نگرانی نیست؛ چراکه این صورت فلکی نمادین نه در حال انفجار و نه در حال سوختن است و آتشی که در این تصویر می بینید، سحابی شعله صورت فلکی شکارچی و اطراف آن است که تصویرش در امواج رادیویی ثبت شده است.

این تصویر به وسیله تلسکوپ رادیویی APEX که به وسیله رصدخانه جنوبی اروپا اداره می گردد، ثبت شده است. تصویر تازه پردازش شده از سحابی شعله که در آن تصویر سحابی های کوچک تری مانند سحابی سر اسب نیز حضور دارند، بر اساس مشاهداتی که توماس استنکه (Thomas Stanke)، ستاره شناس سابق رصدخانه جنوبی اروپا و تیمش چند سال پیش انجام دادند، ایجاد شده است. چراکه آنها چند سال پیش برای آزمایش ابزار SuperCam که اخیرا در APEX نصب شده بود، جهت این تلسکوپ را به سمت صورت فلکی شکارچی تغییر دادند.

حال محققان نتیجه زحمات خود را دیده اند و اکنون نتایج مطالعه خود را در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر نموده اند. صورت فلکی شکارچی یکی از معروف ترین منطقه ها آسمان است که ابرهای مولکولی غول پیکر و اجرام کیهانی وسیعی که عمدتا از هیدروژن تشکیل شده اند را در خود جای داده است و جایی است که ستارگان و سیارات نو بسیاری در آن تشکیل می شوند. این ابرها در فاصله بین 1300 تا 1600 سال نوری از ما قرار دارند. این سحابی گسیلشی خوشه ای از ستاره های جوان را در مرکز خود جای داده است که این ستارگان جوان نیز تشعشعات پرانرژی ساطع می نمایند و سبب درخشش گازهای اطراف می شوند.

علاوه بر سحابی شعله و اطراف آن، استنکه و همکارانش توانستند طیف وسیعی از اجرام دیدنی دیگر مانند سحابی های بازتابی مسیه 78 و NGC 2071 را نیز مشاهده نمایند. در اخترشناسی، سحابی بازتابی به ابر میان ستاره ای گفته می گردد که نور ستاره یا ستارگان نزدیک خود را منعکس می نماید. این تیم حتی یک سحابی نو کشف کردند. سحابی نو همچون یک جسم کوچک که از نظر ظاهری تقریبا دایره ای بود، به نظر می رسد. اخترشناسان نام آن را سحابی گاو (Cow Nebula) نهادند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1943

به "شعله های آتش در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شعله های آتش در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید