صالحی: در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژها هستیم ، در صورت کم کاری اروپا گزینه های زیادی داریم

به گزارش مرجع مقالات، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به اینکه همکاری هسته ای می تواند زمینه خوبی برای بازگشت اعتماد از دست رفته میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد اضافه نمود: ایران آماده ارائه تجربیات به کشورهای منطقه در زمینه علم و صنعت هسته ای و ساخت نیروگاه های تحقیقاتی است.

صالحی: در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژها هستیم ، در صورت کم کاری اروپا گزینه های زیادی داریم

ایسنا نوشت: علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت وگو با شبکه المیادین گفت: همکاری هسته ای می تواند زمینه خوبی برای بازگشت اعتماد از دست رفته میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد.

وی با اشاره به این که ایران آماده ارائه تجربیات به کشورهای منطقه در زمینه علم و صنعت هسته ای و ساخت نیروگاه های تحقیقاتی است، اضافه کرد: اظهارات بعضی کشورهای عربی مبنی بر غیر امن بودن نیروگاه های هسته ای ایران نادرست است و امنیت تأسیسات هسته ای تحت کنترل کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی واقع شده است.

صالحی در ادامه گفت که ایران امروز توانایی غنی سازی در هر سطح بالایی را دارد و پس از انتها توافق هسته ای ما قادر خواهیم بود تا سانتریفیوژهایی که می خواهیم را فراوری کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما اکنون در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژ ها هستیم و این مساله 5 تا 6 سال به طول می انجامد اضافه کرد: فعالیت ما در چارچوب توافق هسته ای است که مانع فعالیت های تحقیقاتی در سانتریفیوژهای مدرن نمی گردد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در ادامه گفت: ایران امیدوار است که اروپایی ها برای ایجاد طراحی جدید برایسانتریفیوژها بر اساس وعده های خود همکاری نمایند اما اگر آنها کم کاری نمایند گزینه های زیادی خواهیم داشت اما ما مایل به این کار نیستیم.

بر اساس این گزارش علیرغم خروج آمریکا از برجام ایران از ناحیه فنی هیچ چیزی را از دست نداد و این مساله دلیل خشم زیاد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شده است.

علی اکبر صالحی در این راستا تاکید نمود که محدودیت هایی وجود دارد که ما آنها را قبول نموده ایم، اما هیچ تأثیری بر سرعت توسعه صنعت هسته ای ما ندارد.

وی گفت: اگر تصمیم بگیریم که به دوره قبل از برجام بازگردیم در آن موقع سطح غنی سازی را هرچقدر بخواهیم بالامی بریم و در صورت نبود توافق هسته ای در فعالیت های خود آزاد خواهیم بود و ممکن است در طرح های خود بازنگری کنیم.

علی اکبر صالحی در پاسخ به سوالی در رابطه با بازگشت ایران به مذاکرات هسته ای گفت: سال 2013 مذاکرات سری دوجانبه در زمینه هسته ای میان ایران و آمریکا با درخواست آنها و با میانجی گری عمان برگزار گردید.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در انتها به مساله لوله های راکتور هسته ای اراک پرداخت و گفت که تهران این لوله ها را به طور مخفیانه نخریده است بلکه این اقدام را به صورت احتیاطی در دوره مذاکرات و قبل از اجرای برجام انجام دادیم و به طرف مقابل اعلام کردیم که در صورت نقض برجام ما لوله های اضافی خواهیم داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 104

به "صالحی: در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژها هستیم ، در صورت کم کاری اروپا گزینه های زیادی داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژها هستیم ، در صورت کم کاری اروپا گزینه های زیادی داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید