عوارض خطرناک رژیم&zwnjهای غذایی خودسرانه

به گزارش مرجع مقالات، یک متخصص تغذیه به تشریح عواقب و بیماری هایی که به دنبال رژیم لاغری غیراصولی ایجاد می گردد، پرداخت.

عوارض خطرناک رژیم&zwnjهای غذایی خودسرانه

به گزارش خبرنگاران، شهاب اولیایی رژیم شناس و متخصص تغذیه در تبادل نظر با خبرنگاران، اعلام کرد: با توجه به شیوع بیش از حد اضافه وزن در سطح جامعه، تقاضا برای کاهش وزن در بین افراد گسترش یافته است و بسیاری از افراد برای کاهش وزن خود از رژیم های غیر استاندارد اینترنتی استفاده می نمایند که در آینده با عوارض جبران ناپذیر روبه رو خواهند شد.

او اضافه کرد: معمولا این رژیم های غذایی که افراد غیر متخصص آن را ارائه می نمایند، به صورت بسیار سخت و غیر متعادل تنظیم می گردد. در واقع سعی می نمایند غذا های روزانه را به یک غذای معین محدود و بسیاری از غذا های دیگر را حذف نمایند؛ بنابراین بعد از مدتی فرد دچار کمبود مواد مغذی خواهد شد.

اولیایی اعلام کرد: توصیه ما همواره این است برای یک رژیم اصولی باید تعادل، تناسب و تنوع در نظر گرفته گردد. در واقع باید از همه گروه های غذایی مانند غلات، پروتئین، چربی، میوه و سبزیجات استفاده گردد که در ادامه برای کاهش وزن مقادیر معینی از این مواد غذایی برای افراد در نظر می گیریم.

این رژیم شناس و متخصص تغذیه اعلام کرد: طبق برنامه اصولی باید افراد در هفته حدود نیم کیلو یا حداکثر یک کیلو وزن خود را کاهش دهند. در صورتی که کاهش وزن بیش از 4 یا 5 کیلوگرم در ماه باشد، می تواند برای افراد عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد.

اولیایی گفت: از جمله عوارض رژیم های غیر اصولی می توان به سوء تغذیه، کمبود مواد مغذی، آهن، پروتئین، ریزش مو، افتادگی پوست، اختلال در قاعدگی خانم ها اشاره نمود. یکی از مهم ترین اشکالات وارد شده به رژیم های غذایی غیر اصولی و سخت، زده شدن فرد از رژیم غذایی و کنار گذاشتن آن است.

عصبانیت؛ عواقبی که رژیم های سخت به دنبال دارند

او اضافه کرد: رژیم غذایی باید به نحوی باشد که فرد بتواند با آن کنار بیاید و با سختی زیاد رو به رو نگردد. یکی دیگر از عوارض غیر اصولی رژیم غذایی عصبانی شدن است. در واقع وقتی انرژی و گلوکز از مقدار معین خود پایین تر شوند و با توجه به سوخت مغز از گلوکز؛ فرد با مسائل عصبی، کم تحملی و پرخاشگری رو به رو می گردد.

اولیایی عنوان نمود: یکی دیگر از مسائل، مربوط به ایجاد سنگ کیسه صفرا است. وقتی رژیم غذایی غیر اصولی منجر به کاهش وزن سریع گردد، می تواند سنگ کیسه صفرا را ایجاد کند. از جمله عوارض دیگر می توان به تحلیل و سوخته شدن عضلات و کمبود آب شدید اشاره نمود. گاهی اوقات پوکی استخوان را هم در این افراد مشاهده می کنیم.

این مشاور تغذیه اضافه کرد: از دیگر عوارض رژیم غلط غذایی افت متاولیسم، قند خون، فشار خون و حتی گاهی اوقات ایجاد تشنج است. در واقع در این نوع رژیم غذایی بدن برای کاهش وزن سریع، مقاومت ایجاد می نماید و در نتیجه متابولیسم کاهش پیدا می نماید. کاهش قدرت حافظه و یادگیری می تواند از عوارض این رژیم های غذایی سریع باشد.

اولیایی در سرانجام توضیح داد: توصیه می گردد کسانی که می خواهند نسبت به کاهش وزن خود اقدام نمایند، در مرحله اول کاهش وزن استاندارد در نظر بگیرند و در مرحله دوم از 4 کیلوگرم در ماه بیشتر نباشد. برنامه رژیم غذایی حتما توسط یک فرد متخصص یا مشاور تغذیه تنظیم شده باشد. همچنین به یاد داشته باشید رژیم غذایی کاهش وزن حتما باید در کنار یک ورزش هوازی منظم و مستمر صورت بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1346

به "عوارض خطرناک رژیم&zwnjهای غذایی خودسرانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض خطرناک رژیم&zwnjهای غذایی خودسرانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید