قدرت خرید پزشکان ایران 10 برابر کم شد

به گزارش مرجع مقالات، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به درخواست های تعرفه ای برای سال آینده، نسبت به خطر کمبود پزشک در بعضی رشته های مادر پزشکی، تعطیلی مطب های پزشکی، مسائل معیشتی جامعه پزشکی و ... هشدار داد.

قدرت خرید پزشکان ایران 10 برابر کم شد

به گزارش همشهری، دکتر علی سالاری معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور درباره پیشنهادات تعرفه های پزشکی برای سال آینده، گفت: درخواست ما این است که دولت کف تاب آوری مطب ها و مراکز درمانی را برای معین تعرفه های سال آینده در نظر بگیرد و تعرفه های پزشکی را بر اساس گرانی و میزان تورم معین و تنظیم نمایند تا همکاران ما جدا از دستمزد خودشان که معمولا همواره عقب تر از تورم است، بتوانند از عهده خرید یا تعمیر دستگاه های پزشکی، اجاره مطب و ... برآیند و بتوانند خدمات شان را ارائه دهند. این می گردد همان کف تاب آوری مطب ها و مراکز درمانی.

همه پزشکان، سلبریتی و مشهور نیستند

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه در سال های اخیر بسیاری از همکاران ما در حوزه پزشکی مطب هایشان را تعطیل نموده اند، اضافه نمود: متاسفانه سفره درمانی بسیاری از مسئولان از سفره درمانی مردم عادی جداست؛ آن ها فقط یک سری پزشک مشهور و سلبریتی را می ببینند و ممکن است در مراجعه به این پزشکان مبالغ خارج از عرفی را هم پرداخت نمایند. بعد هم قیاس نموده و تصور می نمایند که حتما عایدی سایر پزشکان هم بالاست. در حالی که تخصص های نسخه نویس، پزشکان عمومی، ماما ها و ... بسیار مشکل دارند. سال هاست که مطب های ماما ها جمع شده است؛ بنابراین صحبت ما با دولت این است که کف تاب آوری مطب ها بر اساس تورمی که واقعا در حال حاضر بالاست، برای معین تعرفه های پزشکی سال آینده در نظر بگیرند.

سالاری با بیان اینکه تورم حوزه سلامت همواره از تورم عمومی جامعه بالاتر است، گفت: باید توجه کرد که بسیاری از دستگاه های مورد احتیاج پزشکان، از خارج از کشور آمده و به ارز وابسته است؛ بنابراین گرانی در این حوزه بیشتر است؛ بنابراین باید این مباحث را لحاظ نمایند.

جامعه پزشکی در تنگنای عایدیی و معیشتی

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور درباره شرایط عایدیی پزشکان، گفت: عایدی های پزشکان بسیار متغیر است. پزشکان قدیمی هستند که بیمار بسیار زیادی دارند، جراحی می نمایند، تزریقات دارند و ... بنابراین اقتصادشان می چرخد، اما پزشکان جوان و عادی ما و پزشکانی که حقوق بگیر بوده یا در روستا ها خدمت می نمایند، شرایط شان فرق دارد.

یالاری اضافه نمود: پزشکان خانواده ماهانه 10 تا 15 میلیون تومان حقوق می گیرند. بسیاری از پزشکانی که مطب داشتند، اکنون مطب شان در حد 2 تا 5 بیمار دارد که واقعا اگر عشق و علاقه به پزشکی نباشد، باید مطب شان را ببندند. پزشکان اورژانس ما که در بیمارستان ها سخت ترین کار را انجام داده و بی خوابی و محیط طاقت فرسا را تحمل نموده و به ارائه خدمت ادامه می دهند، عایدیشان در حد حقوقی زیر خط فقر است. اگر خط فقر را 18 میلیون تومان در نظر می گیرند، گزارش هایی داریم که پزشکان ما 9 تا 15 تومان حقوق دارند؛ یعنی قاطبه جامعه پزشکی این عایدی ها را دارند. حال ممکن است در هر قشری درصد کوچکی سلبریتی هم باشد که عایدی های بالا و نجومی هم داشته باشند، اما درست نیست که این عایدی ها را به همه آن قشر تعمیم دهیم. عامه جامعه پزشکی از نظر عایدیی و حتی معیشت دچار تنگنا هستند.

مطب داری در ایران حال و روز خوبی ندارد

سالاری درباره بحث تعطیلی مطب ها و خطر افزایش این پدیده، گفت: وقتی پزشکان مطب شان را تعطیل می نمایند، معمولا اعلام نمی نمایند، اما آنطور که از همکاران مان بازخورد می گیریم، نشان می دهد که شرایط مطب داری مناسب نیست و مطب داری چندان به صرفه نیست. به ویژه در شهر های کوچک، در حاشیه شهر های بزرگ و ... وقتی اجاره بها در شهر تهران در عرض یک ماه تا 20 درصد بالا می رود، هزینه های جاری مطب ها بالا می رود. آن هم در حالی که میزان ویزیت به نسبت کشور های همسایه، تورم و ... کم است و بیمه ها هم حمایت نمی نمایند تا مردم بتوانند به راحتی خدمات پزشکی و سلامت را دریافت نمایند؛ بنابراین منطقی است که شرایط مطب داری مناسب نباشد.

کم اقبالی به سمت تخصص های مادر در پزشکی

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور درباره رشته های در معرض خطری که داوطلب برای آن ها کم است، گفت: زمانی که حقوق مکفی باشد و امکانات وجود داشته باشد، کسی بدش نمی آید که مدرک بالاتر اخذ کند، اما وقتی فردی می بیند که در بالای 40 سالگی فارغ التحصیل می گردد و نمی تواند خرج مطبش را دربیاورد و باید یک حقوق حداقلی و کارمندی را که می توانسته در سن 20 سالگی به دست آورد، الان در 40 سالگی در بیمارستان به دست آورد، قطعا گرایشی برای خواندن تخصص در بعضی رشته ها ندارد.

سالاری ادامه داد: متاسفانه رشته های مادر هستند که اقبال نسبت به آن ها کم شده است. مانند تخصص طب اورژانس، عفونی، داخلی و ... و این موضوع به سمت رشته هایی که در گذشته لوکس محسوب می شد هم دارد کشیده می گردد. به عنوان مثال درباره فوق تخصص جراحی های اطفال، قلب، قفسه سینه و ... حتی تخصص هایی که بسیار استراتژیک است، مانند فوق تخصص عروق در خطرند و کرسی هایشان خالی می ماند. زیرا فارغ التحصیلی که در دوره عمومی یا تخصص می خواهد به مقطع بالاتر رود، آنالیز می نماید و می بیند که دو سال باید با کمترین حقوق که در حد دانشجویی است، سخت ترین کار را انجام دهد و بعد از فارغ التحصیلی هم بازار دلچسب نیست؛ بنابراین به جای این کار، یا بازار های مجذوب کننده تری در کشور های اطراف وجود دارد که مهاجرت می نمایند یا اینکه وارد بازار های مجذوب کننده تر و پول سازتر داخلی می شوند.

خطر آسیب به خدمات پزشکی در سال های آینده

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور گفت: در عین حال نمی توان همکاران ما را سرزنش کرد. چراکه آن ها هم باید امرار معاش نمایند، زندگی نمایند و خانه بخرند و بتوانند جوابگوی خانواده های خود باشند. الان بازار زیبایی بسیار داغ شده و بسیاری از همکارانی که در رشته های مختلف تحصیل کردند و رشته های استراتژیکی هم دارند، می بینیم که در مطب ها و بیمارستان ها به سمت اعمال جراحی زیبایی رو آورده اند. البته باید توجه کرد که این هم مُسکّن است و ماندگار نیست. به نظر می رسد که با ادامه روند در سال های آینده از نظر تخصص و خدمات پزشکی دچار آسیب و معضلات زیادی می شویم و مردم در این زمینه دچار خسران خواهند شد.

وی تاکید نمود: اگر حقوق یک پزشک را در سال 1390 با سال 1400 مقایسه کنید، قدرت خرید در سال 1400 حداقل 10 برابر کم شده است. با این مقایسه متوجه می شویم که چرا ماندگاری پزشک در منطقه ها محروم در کشور و برای ادامه تحصیل کم و کمتر می گردد.

سالاری با بیان اینکه مهمترین بخش در معین تعرفه ها نگاه مسئولان به جامعه پزشکی است، گفت: نباید کل پزشکان را چند پزشک شهره در شهر ببینند، مسائل معیشتی پزشکان را درک نمایند و بدانند که هر چیزی یک قیمتی دارد. همانطور که کالا های اساسی یک قیمت تمام شده دارد، خدمات سلامت هم قیمت تمام شده ای دارد و اگر بخواهید اقتصاد را دستوری اجرا کنید، قطعا هم کیفیت کاهش می یابد، هم نارضایتی ایجاد می گردد و در نهایت هدف که رضایت مردم است، حاصل نمی گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2173

به "قدرت خرید پزشکان ایران 10 برابر کم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت خرید پزشکان ایران 10 برابر کم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید