هزینه درمان کرونا؛ از 5 تا 150 میلیون تومان!

به گزارش مرجع مقالات، به گزارش خبرنگاران، بر خلاف وعده های مسئولان نه درمان کرونا رایگان است و نه همه افراد می توانند تست رایگان کرونا بدهند. از طرف دیگر گزارش های میدانی نشان می دهد هزینه های درمان کرونا بالاست. از 5 میلیون تومان در بیمارستان های دولتی تا 150 میلیون تومان در بیمارستان های خصوصی.

هزینه درمان کرونا؛ از 5 تا 150 میلیون تومان!

هزینه تست کرونا هم متفاوت است. جز تعدادی که به تشخیص بیمارستان و پزشک می توانند تست رایگان بدهند، بقیه افراد باید بین 450 هزار تومان تا یک میلیون تومان هزینه تست بدهند. تستی معتبر که ابتلای آنها به ویروس کرونا را تعیین کند.

این هزینه ها زمانی نگران کننده می شود که آن را در کنار سخنان ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت قرار دهیم. او گفته بود وقتی یک خانواده 25 درصد درآمدش صرف درمان و هزینه های سلامت شود، به زیر خط فقر می رود و کمر خانواده می شکند.

بر این اساس با احتساب حقوق پایه دو میلیون و 800 هزار تومانی امسال، اگر یک خانوار یک چهارم درآمدش یعنی حدود 700 هزار تومان را صرف درمان کند، با مشکل روبرو می شود. اما هزینه درمان کرونا چقدر است؟

هزینه درمان کرونا؛ 5 میلیون یا 50 میلیون؟

مجموع هزینه های بیماران کرونایی تعیین نیست. چون عوامل متعددی در هزینه در مان موثر است. از شدت بیماری و نوع داروی مصرفی گرفته تا نوع بیمارستان و بستری بیمار در بخش مراقبت های ویژه یا بخش های عمومی. روایت مردم از بستری خود یا اقوامشان در بیمارستان برای درمان کرونا اما اعدادی بالاتر از این را نشان می دهد.

حسین علی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه با رونامه خراسان از فاکتورهای 54 میلیونی، 20 میلیونی و 15 میلیونی بیمارستان های خصوصی برای بیمارانش خبر داده بود. اگرچه به گفته مردم هزینه بستری در بیمارستان های دولتی هم کمتر نیست.

بیمارستان دفترچه بیمه خدمات درمانی را قبول نکرد و ما یک میلیون و 800 هزار تومان هزینه بیمارستان دادیمٰ، هزینه 5 روز بستری در بیمارستان 5 میلیون و 300 شد. این فقط هزینه سرم و دارو است، 8 میلیون و 700 هزار تومان از خانواده ما دریافت کردند. مگر قرار نبود درمان رایگان باشد؟، بیمارستان … 20 میلیون تومان برای درمان کرونا گرفت.

قاسم جان بابایی معاونت درمان وزارت بهداشت هم به خبرنگار ایسنا گفته بود: متوسط هزینه درمان کرونایی ها در هر پرونده برای بیمارستان بین پنج میلیون در بخش مراقبت های ویژه و 2.5 میلیون در بخش عادی است..

البته وزارت بهداشت می گوید 90 درصد این هزینه بر عهده دولت و بیمارستان است. اما درمان رایگان یا ارزان تر به شرطی است که بیماران بیمه باشند و بیمارستان های دولتی تخت خالی و امکان پذیرش بیماران را داشته باشند.

در غیر این صورت بیماران یا مجبور به مراجعه به بیمارستان های خصوصی و پرداخت هزینه بالا هستند یا مجبورند در انتظار تخت خالی بیمارستان دولتی بمانند یا قید درمان را بزنند.

مساله زمانی نگران کننده می شود که بدانیم بخش زیادی از طبقات کم درآمد جامعه نه شغل ثابت دارند و نه دفترچه بیمه درمان و نه بیمه تکمیلی.

حال باید پرسید با شیوع گسترده ویروس کرونا، بیکاری شاغلان پاره وقت و کاهش درآمد خانوارهای کم درآمد، در آینده نزدیک باید شاهد چه چیزی باشیم؛ بیمارانی که توان درمان ندارند و یا خانوارهای فقیری که هزینه درمان کمر آنها را خم کرده و فقیرتر شده اند؟

برای آگاهی از آخرین آمار و اخبار مربوط به کرونا، به صفحه ویروس کرونا مراجعه نمایید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1074

به "هزینه درمان کرونا؛ از 5 تا 150 میلیون تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه درمان کرونا؛ از 5 تا 150 میلیون تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید