هشدار هواشناسی نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه

به گزارش مرجع مقالات، سازمان هواشناسی نسبت به رگبار باران و وزش باد شدید و احتمال آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه در بعضی مناطق طی امروز (17 خرداد ماه) هشدار داد.

هشدار هواشناسی نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق امروز (17 خردادماه) برای شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات سمنان، ارتفاعات شرقی تهران، فردا (18 خردادماه) برای استان های گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، مازندران، ارتفاعات تهران و دوشنبه (19 خردادماه) برای استان های هرمزگان، ارتفاعات غرب اصفهان و شرق چهار محال و بختیاری پیش بینی می گردد.

بر اساس حاکمیت این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و برخورد صاعقه وجود دارد بنابراین نسبت به اجتناب از اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و محدودیت در صعود به ارتفاعات توصیه می گردد.

سازمان هواشناسی همچنین نسبت به وزش باد شدید هشدار داده است. بر این اساس وزش باد شدید با احتمال خیزش گرد و خاک امروز (17 خردادماه) در استان های ایلام، خوزستان، بوشهر، شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، قزوین، البرز، تهران، سمنان، شمال مرکزی، قم، شمال و شرق اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، شرق کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، فردا (18 خردادماه) در استان های خوزستان، بوشهر، شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، قزوین، البرز، تهران، سمنان، شمال مرکزی، قم، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و دوشنبه (19 خردادماه) در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، سمنان، نیمه شمالی اصفهان، جنوب تهران، قم، مرکزی دور از انتظار نیست.

در این شرایط جوی احتمال آسیب به سازه های موقت و کاهش دید و کیفیت هوا وجود دارد و سازمان هواشناسی محکم کردن سازه های موقت، تابلو های تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و انجام سایر اقدامات پیشگیرانه را توصیه می نماید.

همچنین در ادامه هشدار سازمان هواشناسی آمده است: امروز (17 خرداد ماه) در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال سمنان شاهد کاهش محسوس دما به طور متوسط 8 تا 12 درجه سانتیگراد خواهیم بود. در چنین شرایطی اتخاذ تمهیدات لازم در مراقبت از محصولات کشاورزی و باغداری، گلخانه ای، مرغداری ها و ... توصیه می گردد.

وزش باد و متلاطم شدن دریا ها

براساس هشدار سازمان هواشناسی متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج بین 1.5 تا 2.5 متر طی امروز (17 خرداد ماه) در سواحل شرقی دریای خزر در استان گیلان، سواحل مازندران و گلستان و افزایش ارتفاع موج و وزش باد نسبتا شدید در سواحل شرقی خزر دور از انتظار نخواهد بود همچنین افزایش ارتفاع موج و وزش باد نسبتا شدید در خلیج فارس و متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج بین 1.5 تا 2.5 متر و در نواحی مرکزی خلیج فارس تا 3 متر پیش بینی می گردد.

در چنین شرایط جوی احتمال غرق شدن قایق های کوچک و شناور های سبک وجود دارد بنابراین توصیه می گردد از هرگونه تردد قایق های سبک و تفریحی و شنا کردن در دریا ممانعت و تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی اتخاذ گردد.

به گزارش ایسنا، زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می نماید به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1035

به "هشدار هواشناسی نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید