پروژه های فاقد مجوز ؛ 5 پروژه بزرگ هم در این لیست هستند ، کلنگ هایی که بر خلاف قانون به زمین خوردند

به گزارش مرجع مقالات، پروژه های زیادی در سال های متمادی بدون اخذ مجوزهای محیط زیستی و پیوست میراث فرهنگی اعتبار گرفته اند و کلنگ افتتاح آنها بر خلاف قانون به زمین خورده است!

پروژه های فاقد مجوز ؛ 5 پروژه بزرگ هم در این لیست هستند ، کلنگ هایی که بر خلاف قانون به زمین خوردند

به گزارش خبرنگاران آنلاین، امروز پس از گذشت سال ها از آغاز اجرایی شدن این پروژه ها و پیشرفت های فیزیکی شان، با توجه به آسیب زایی شدیدی که دارند، آنالیز آنها در دستور کار نظام حکمرانی کشور قرار گرفته است.

همین مسأله باعث شده که جلیل مختار نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی طی درخواستی از عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، خواستار جلوگیری از قرار گرفتن پروژه های فاقد مجوز میراث فرهنگی در ردیف های بودجه سال1402 گردد.

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و دو نامه رهبر معظم انقلاب برای ابلاغ سیاست های برنامه پنجم و ششم توسعه تأکید دارد که تمامی پروژه ها باید پیوست فرهنگی داشته باشد. بعلاوه طبق جزء یک ماده 100 برنامه ششم، داشتن پیوست فرهنگی برای تمام پروژه های عمرانی ضرورت دارد. این پیوست بویژه برای حوزه هایی همانند میراث فرهنگی و محیط زیست که همیشه به بهانه اجرای طرح های توسعه با مشکل روبرو هستند بسیار حائز اهمیت است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی درباره این پروژه های فاقد مجوز گفت: 70درصد پروژه های فاقد مجوز مربوط به وزارت نیرو است که عموماً پروژه های سدسازی و انتقال آب است. 20 تا 30 درصد نیز به وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه ها مرتبط می گردد.

وی اضافه کرد: این تخلفی است که وجود دارد چون در برنامه توسعه سوم، چهارم، پنجم و ششم، نگاه مؤکد محیط زیستی به پروژه ها وجود نداشته است، در صورتی که لازم است مجوزهای لازم اخذ و به سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام و استعلامات لازم متناسب با ماده 23 در خصوص آنها انجام می شد.

مختار ادامه داد: متأسفانه این امر اتفاق نیفتاده و اجرای پروژه ها، بدون مجوز زیست محیطی و مجوزهای لازم آغاز شده است. پس از افزایش پیشرفت فیزیکی پروژه و هنگام مخالفت با ادامه آن نیز گفته شده چون پروژه پیشرفت فیزیکی داشته نمی توان پروژه را لغو کرد. به همین منظور آیین نامه ها و دستورالعمل های مغایر قانون را برای تسهیل در اجرای این پروژه های غیرقانونی تعریف نموده اند.

وی گفت: اجرای این پروژه ها بر اساس یک سری توافقنامه ها و مصوبه های دولتی از سال ها قبل آغاز شده لذا از این طریق پروژه ها را جلو بردند در صورتی که فاقد مجوزهای لازم بوده و حالا می خواهند از ادامه آنها جلوگیری نگردد. باید نظارت های قانونی قبل از اجرای پروژه ها صورت می گرفت تا امروز این مسائل ایجاد نگردد.

مختار با بیان اینکه اقدامات اولیه برای اجرای سیاست های کلان بودجه نویسی در حال پیگیری و انجام است، گفت: به تازگی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی وارد نظارت جدی بر پروژه ها شده و تقریباً در حال رصد پروژه های مختلف است. وی اضافه کرد: در واقع نظارت از مجلس شورای اسلامی آغاز شده و در نخستین جلسه مربوط به این موضوع نیز، مسئولان از سازمان ها و وزارتخانه های مختلف نظیر سازمان محیط زیست، برنامه و بودجه، میراث فرهنگی، وزارت نیرو و... حضور داشتند و در آن جلسه، الزامات و چهارچوب های قانونی و نیز دریافت استعلام های لازم مطرح شد.

مختار گفت: یکی از این پروژه های فاقد مجوزهای لازم، پروژه ونک -سولگان (طرح انتقال آب به رفسنجان) است. سازمان محیط زیست کشور در سال 1399 به این طرح مجوز نداد و آن را باطل گفت اما به آن توجهی نشده است. این پروژه به وزارت نیرو مربوط می گردد و کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به عنوان اصل نظارتی، در این باره ورود نموده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از پروژه ها هستند که مجوزهای لازم را ندارند و باید مورد آنالیز قرار گیرند اما در این مرحله 5 پروژه بیشتر مورد بحث است، اضافه کرد: این پروژه ها شامل پروژه ونک-سولگان، پروژه آب گلاب (آبریز دز یا کارون)، پروژه انتقال آب بهشت آباد به اصفهان، کوهرنگ و پروژه سد خرسان3 می گردد که کمیسیون اصل90 در حال پیگیری آنهاست.

گفته های نماینده مجلس شورای اسلامی در حالی است که سال گذشته نیز مدیرکل سابق دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست به مهر گفته بود که پروژه انتقال آب ونک- سولگان هنوز هیچ مجوزی از محیط زیست دریافت ننموده و طرح تازه آن اکنون در مرحله آنالیز است.

حمید جلالوندی اضافه کرد: سازمان محیط زیست در یک مقطعی با لحاظ کردن شروطی به استعلام وزارت نیرو درباره این طرح پاسخ داده بود که آن شروط محقق نشد و بر همین اساس سازمان حفاظت محیط زیست نیز مجوز ونک- سولگان را لغو کرد.

وی توضیح داد: پس از لغو مجوز، مشاوران این پروژه، سیمای طرح را تغییر دادند که براساس آن بعضی شروط سازمان نیز انجام می شد. برای مثال 5 منطقه شکار ممنوع در سر راه طرح قبلی بود که در طرح بازنگری شده به 2منطقه رسیده است و مجموعه ای از این مسائل وجود داشت که سیمای طرح اصلاح شد و سازمان مجدد این پیشنهاد تازه را آنالیز می نماید.

وی بعلاوه درباره پروژه انتقال آب بهشت آباد نیز گفت: وقتی وزارت نیرو براساس اختیاراتی که طبق قانون توزیع عادلانه آب دارد پروژه ای تعریف نموده و برای ما ارسال می نماید، سازمان محیط زیست موظف است درباره احتمال تخریب و پیشگیری از آلودگی ها، طرح را آنالیز نموده و نقطه نظرات خود را ارائه کند. از این رو پروژه انتقال آب بهشت آباد نیز باید مانند سایر پروژه ها آنالیز گردد که در آنالیز های اولیه مخالفت خود را با احداث تونل گفتیم.

جلالوندی ادامه داد: 65کیلومتر از این پروژه احداث تونل بود و به علت زمین شناسی منطقه به نظر می رسید که احداث تونل برای چشمه ها و قنوات مسائلی خواهد داشت، سازمان با ساخت تونل بهشت آباد مخالفت و توصیه کرد که انتقال آب به وسیله خط لوله مورد بازنگری قرار گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مهر 1401 بروزرسانی: 19 مهر 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2137

به "پروژه های فاقد مجوز ؛ 5 پروژه بزرگ هم در این لیست هستند ، کلنگ هایی که بر خلاف قانون به زمین خوردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه های فاقد مجوز ؛ 5 پروژه بزرگ هم در این لیست هستند ، کلنگ هایی که بر خلاف قانون به زمین خوردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید