کاهو سالادی پرورش دهیم!

به گزارش مرجع مقالات، پرورش کاهو در درون خانه کاری سرگرم کننده و آسان است! به علاوه که هر وقت اراده کنید برگ های سبز، تازه و ترد آن برای خرد شدن در سالاد آماده اند!

کاهو سالادی پرورش دهیم!

کاهو یکی از سبزیجاتی است که به راحتی درون گلدان پرورش پیدا می نماید و حتی در گلدان های کوچک هم رشد می نماید. این جز جدایی ناپذیر هر سالاد، تاثیر به سزایی در سلامتی مان هم دارد. پر از آب، فیبر، ویتامین و مواد معدنی مثل کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم است.

برداشت از کاهوی پرورشی تان را می توانید در هر زمانی انجام دهید اما بیشتر گونه ها پس از گذشت تنها 8 هفته آماده برداشت هستند. برترین قسمت قضیه این است که برای پرورشش، به فضای زیادی نیاز ندارید.

گلدان انتخاب کنید!

از آنجایی که ریشه های کاهو به خاک زیاد و عمیقی نیاز ندارند می توانید گیاه را در گلدانی کم عمق تر با دهانه پهن بکارید. گلدان باید حداقل 15 سانتی متر عمق داشته باشد و سوراخ های زهکش خوبی داشته باشد.

کاشت

کاهو سبزی فصل سرد است و پرورش آن در بیشتر منطقه ها از بهار تا پاییز قابل انجام است. اما اگر در منطقه ها گرم و یا استوایی زندگی می کنید، گیاه را در فصل زمستان بکارید.

کاهو را از دانه یا نشا می توان پرورش داد. اگر می خواهید دانه کاهو را بکارید، ابتدا دانه را در سینی نشا یا گلدان های کوچک نشا کنید و سپس به گلدان اصلی منتقلش کنید.

شرایط رشد

- کجا قرارش دهیم؟

کاهو عاشق آفتاب است اما می توان آن را به راحتی در مکانی با اندکی سایه هم پرورش داد. اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید، گلدان کاهوتان را در مکانی قرار دهید که تنها چند ساعت از روز در آفتاب باشد.

- خاک

برای پرورش کاهوهایی سرحال، از مخلوط خاکی یا غیر خاکی حاوی میزان زیادی مواد ارگانیک بهره ببرید، مانند مخلوط کمپوست و پیت. خاکی که انتخاب می کنید باید لومی باشد و زهکشی خوبی هم داشته باشد و آب را زیاد در خود نگه ندارد.

- آبیاری

اگر کاهوتان را در گلدان کم عمق کاشته اید، باید دفعات آبیاری را افزایش دهید چرا که خاک گلدان سریع خشک می گردد. پس مطمئن شوید که نه تنها همیشه خاک گلدان را اندکی مرطوب نگه می دارید بلکه از خیس ماندن آن هم جلوگیری می کنید. چرا که در صورت خیس ماندن خاک، ریشه های کاهو پوسیده می شوند و گیاه می میرد.

- کود دهی

چون کاهو سریع رشد می نماید و بالغ می گردد، 1 یا 2 بار کود دهی تمام نیاز کودی گیاه است. بعد از کاشت کاهو، چند هفته صبر کنید تا گیاهچه به خوبی در خاک مستقر گردد و سپس کود دهی را انجام دهید.

برای کود دهی کاهو می توانید از کودهای گرانوله که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، و مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می نمایند، بهره ببرید. برای نتیجه گرفتن سریع تر می توانید از کودهای مایع هم بهره ببرید. مطمئن شوید که طبق دستور روی بسته کود گیاه را تغذیه می کنید چرا که کود دهی بیش از حد و یا کم، هر دو، برای گیاه مضر هستند.

آفات و بیماری ها

سبزیجاتی که در گلدان کاشته می شوند نسبت به سبزیجاتی که در باغچه و زمین کشاورزی پرورش می یابند کمتر دچار آفات و بیماری می شوند. وقتی کاهو را در گلدان می کارید، باید حواستان به آفات برگخوار باشد. البته اگر به خوبی به گیاه برسید و کاهوتان قوی و سالم باشد، احتمال کمی وجود دارد که آفات و بیماری ها به آن حمله نمایند. سفیدک پودری، لکه برگی، پوسیدگی و باکتری های مضر، تعدادی از رایج ترین بیماری هایی است که می توانند به کاهوی شما حمله نمایند. از آفات رایج کاهو هم می توان به لارور پروانه ها، شته، شپشک و سوسک اشاره نمود.

برداشت

زمانی که ارتفاع برگ های کاهو به 10 تا 15 سانتی متر، یا هر سایزی که دوست دارید، رسیدند، می توانید فقط برگ های بیرونی کاهو و یا کل گیاه را برداشت کنید. اگر می خواهید گیاه تان دوباره رشد کند، آن را از 3 سانتی متر بالای سطح خاک برداشت کنید و طوقه را نگه دارید. اگر کاهوتان را زمانی که کوچک تر است برداشت کنید، گیاه می تواند دوباره رشد کند و گیاه دیگری فراوری کند! می توانید هر زمانی که به کاهو در سالادتان نیاز دارید، تنها برگ های بیرونی را بیرونی را جدا کنید و بقیه گیاه را به حال خود بگذارید!

منبع: فوت و فن
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2101

به "کاهو سالادی پرورش دهیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهو سالادی پرورش دهیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید