14 اصل مهم لباس پوشیدن که در نوروز 1401 باید رعایت کنید

به گزارش مرجع مقالات، لباس پوشیدن هم مانند هر کار دیگری قوانین خاص خود را دارد. چه نوروز 1401 باشد چه هر زمان دیگری، این قوانین همیشه کارساز بوده و می توانید طبق آن ها لباس های روزمره یا مهمانی های خاص خود را انتخاب کنید.

14 اصل مهم لباس پوشیدن که در نوروز 1401 باید رعایت کنید

در این متن از مجله دیجی استایل در نظر داریم 14 اصل در پوشیدن لباس های مردانه و زنانه را با هم آنالیز کنیم. در ادامه نیز به 7 اشتباه رایج در استایل کردن لباس ها خواهیم پرداخت. اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید، با ما همراه باشید.

شرایط دکمه های کت مردانه

یکی از اصولی که مردان باید به آن توجه ویژه داشته باشند بستن یا باز کردن اصولی دکمه های کت های مردانه است.

نکته کلیدی: اگر کت شما تک دکمه است حتما باید دکمه آن بسته باشد. اگر کت دو دکمه دارد باید دکمه بالایی را بدون هیچ تعللی ببندید. اما اگر کت سه دکمه دارد، دکمه میانی را ببندید و دکمه پایینی را باز بگذارید. اما درباره دکمه بالایی به شما این آزادی عمل داده شده است، که اگر دوست نداشته باشید آن را باز گذاشته یا به طور کلی ببندید.

یقه باز با دامن کوتاه یا هر دو؟

اگر در حال انتخاب یک لباس زیبا برای مهمانی رسمی هستید، به یاد داشته باشید که هر چقدر هم با افراد این مهمانی راحت باشید بهتر است که به اصول انتخاب لباس شب پایبند باشید.

نکته کلیدی: اگر دوست دارید یک لباس کوتاه تن کنید، حتما موردی را انتخاب کنید که یقه آن کاملا بسته باشد. اگر به لباس های یقه باز علاقه دارید، بهتر است از دسته لباس های بلند آن را انتخاب کنید. دامن کوتاه با یقه باز انتخاب درستی برای لباس شب نیست.

شرایط دکمه های پیراهن زنانه

معمولا زنان از شومیزهای دکمه دار استقبال زیادی می نمایند. زیرا این دسته بلوزها برای انواع استایل عالی است و همه افراد با همه سایزها می توانند از این مدل لباس استفاده نمایند. اما یک نکته را زمان بستن دکمه ها باید مد نظر داشته باشید.

نکته کلیدی: اگر دوست دارید که دکمه های بالایی را باز بگذارید یادتان باشد که بیشتر از دو دکمه را نباید باز کرد. البته اگر گردن بلندی دارید سعی کنید بیشتر از یک دکمه را باز نکنید و بقیه را ببندید.

بستن کمربند مردانه یا نبستن آن

درست است که در سال های اخیر نبستن کمربند نیز بسیار رواج پیدا نموده است، اما معمولا نداشتن کمربند نیز اصولی دارد. ضمن اینکه به این موضوع توجه کنید، کمربند یک اکسسوری جانبی است که می تواند به استایل مردانه شما جلوه خاصی داده و آن را از سادگی بیش از حد در آورد.

نکته کلیدی: اگر پیراهن خود را در شلوار می زنید و استایلی کاملا رسمی دارید، سعی کنید که کمربندی مناسب با آن ببندید.

استفاده از اکسسوری ها و جواهرات

جواهرات و یا اکسسورهایی از این قبیل، بین زنان هواداران زیادی دارد. آن ها معمولا لباس های ساده خود را با یک گردنبند یا سنجاق سینه زینت می دهند. اما استفاده از آن ها قانون تعیینی دارد.

نکته کلیدی: معمولا می توان این اکسسوری ها رو به دو بخش بالایی یعنی گوشواره و گردنبند و بخش پایینی مثل انگشتر و دستبند تقسیم کرد. بهتر است که زمان استایل کردن آن ها یک عنصر از بخش بالایی و یک عنصر از بخش پایینی انتخاب کنید. استفاده همزمان همه آن ها اصلا پیشنهاد نمی گردد.

فاصله بین یقه و استخوان ترقوه

پیراهن های دکمه دار زنانه که به صورت خیلی کیپ و چسبان روی بدن قرار می گیرند، هواداران بسیاری دارد. اما باید به نکات اصلی آن توجه کنید.

نکته کلیدی: زمان باز بودن یقه باید به این موضوع توجه کنید که فاصله بین ترقوه و بازی یقه، نهایتا باید چهار اینچ باشد.

بلندی استاندارد کراوات ها

مردان معمولا در انتخاب کروات فقط به رنگ آن توجه می نمایند. زیاد پهنا یا بلندی کراوات برایشان دغدغه نیست. این در حالی است که یکی از پارامترها در انتخاب کروات، بلندی آن است.

نکته کلیدی: بلندی کراوات باید به میزان ای باشد که تا بخش خیلی کوچکی از کمربند شما را بپوشاند. زیاد بلند بودن آن و پوشانده شدن کامل کمربند یا کوتاه بودن آن و فاصله زیاد آن از کمربند، نشان دهنده غیر استاندارد بودن است.

لباس های نیم تنه با نمایش شکم

اگر از دسته افرادی هستید که در دورهمی های دخترانه یا زنانه به پوشیدن شلوار جین و بافت های کوتاه دکمه دار علاقه دارید، باید به این مورد توجه کنید که دیگر دوره بافت های خیلی کوتاه سر آماده است.

نکته کلیدی: اگر بافت کوتاهی دارید که با شلوار جین فاق کوتاه شما خیلی هماهنگ است، برای پوشاندن قسمت شکم از یک بادی بهره ببرید. بادی اضافه شده، استایل شما را بسیار شیک و موزون خواهد نمود.

زمان استفاده از کراوات

کراوات یکی از عناصر لباس مردانه است که به شدت به شیک پوش بودن آن ها یاری می نماید. اما هر استایلی برای استفاده از کراوات مناسب نیست.

نکته کلیدی: اگر دوست ندارید کت به تن کنید، حتما کراوات را هم حذف کنید. به عبارتی کراوات برای جلوه دادن به کت مردانه استفاده می گردد. پس بستن آن بر روی پیراهن بدون کت، چندان جالب نخواهد بود.

ست کردن لباس های طرح دار

یکی از مواردی که هر دو دسته خانم ها و آقایان با آن مشکل دارند، ست کردن لباس های طرح دار است. معمولا مردها نمی دانند که پیراهن چهار خانه خود را با یک شلوار راه راه بپوشند یا اینکه در انتخاب شلوار باید کمی محتاطانه عمل نمایند. این موضوع برای بانوان نیز صادق است، آن هم زمانی که می خواهند برای شومیز خود یک دامن بخرند و ست نمایند.

نکته کلیدی: هیچ گاه دو لباس با طرح های خیلی شلوغ را با هم نپوشید. اگر پیراهن شما چهارخانه است و طرح ها به شکلی اغراق آمیز پر رنگ انتخاب شده اند، حتما شلوار را از بین طیف رنگ های نود و ساده انتخاب کنید. برای بانوان نیز یک اصل کلی وجود دارد. اگر بالا تنه شما درشت است، بهتر است که دامن را طرح دار انتخاب کنید، اما اگر بالا تنه نسبتا ریز و ظریفی دارید، می توانید شومیزی با گل های درشت را با دامنی ساده، یا دامنی با طرح سایه و کمرنگ، ست کنید.

اصول ست کردن کمربند مردانه و کفش

درست است که همیشه شعار ما این است، زیاد برای خود قانون تعیین نکنید که خلاقیت تان در استایل کردن گرفته نگردد. اما برخی اصول، پارامترهای اولیه برای انتخاب لباس است. یکی از این موارد زمانی پیش می آید که شما می خواهید کمربند و شلوار خود را انتخاب کنید.

نکته کلیدی: زمان خریدن کمربند حتما به فکر خرید یک کفش همرنگ با آن باشید. اگر دوست دارید روشن تر یا تیره تر باشد، مسئله ای ندارد. اما طیف رنگی آن ها باید یکسان باشد.

مهمانی رسمی و تاپ هایی با شانه باز

قطعا این شما هستید که تعیین می کنید چه لباسی را کجا بپوشید اما چند نکته ریز است که باعث می گردد همیشه از شما به عنوان فردی یاد گردد که در انتخاب استایل کاملا هوشمندانه عمل می نماید و می داند که باید چه لباسی را در چه شرایطی بپوشد.

نکته کلیدی: اگر به یک مهمانی رسمی دعوت شده اید و می خواهید دامن و تاپ به تن کنید، حتما توجه داشته باشید که تاپ کاملا شانه های شما را بپوشاند.

بلاتکلیفی تگ های روی لباس

برخی افراد تصور می نمایند به این علت که تگ ها روی شال یا سر آستین ها دوخته شده اند به این معناست که نباید کنده شده و از لباس جدا شوند. این علت اصلا قانع نماینده نیست. به این خاطر که معمولا دوخت آن ها کاملا سست بوده و قابل جدا شدن است.

نکته کلیدی: هر تگی که قابل دیده شدن است را حذف کنید. اصلا به نوع دوخت توجه نکنید. چرا که تگ های قابل تماشا به گونه ای روی لباس ها دوخته می گردد که بدون هیچ آسیبی قابل جدا شدن باشند.

انتخاب جوراب مردانه قانون دارد

نوروز و مهمانی های آن همیشه یکی از زیباترین بخش های تعطیلات ما ایرانیان است. بسیار در این مهمانی های پیش می آید که مردانی را با جوراب های کوتاه و شلوارهای مردانه دیده ایم. این انتخاب چندان اصولی نیست. حتی انتخاب رنگ جوراب نیز باید با دقت انجام گردد.

نکته کلیدی: اگر شلوار مردانه تن نموده اید و مهمانی کاملا رسمی است، حتما جوراب بلند بپوشید. جوراب بلند باعث می گردد که با انداختن پا رو پا، ساق پایتان تعیین نگردد. رنگ جوراب باید از رنگ شلوارتان تیره تر باشد. اگر شلوار قهوه ای روشن تن نموده اید، جوراب باید قهوه ای تیره باشد.

7 اشتباه رایج در انتخاب لباس ها

همه ما روزانه فعالیت های زیادی انجام می دهیم. صبح که از خواب بیدار می شویم خود را برای رفتن به سر کار آماده می کنیم و بعد تصمیم می گیریم که به باشگاه برویم. همه مکان هایی که برای رفتن انتخاب می شوند، لباس مخصوص خود را می طلبند. شما با یک انتخاب اشتباه ممکن است در دسته متفاوتی قرار گیرید.

اولین اشتباه: انتخاب نادرست پارچه چهارخانه

درست است که پارچه های چهارخانه بسیار شیک به نظر می رسند اما این را بدانید که نوع درشت آن شما را بسیار چاق تر از آنچه که هستید نشان خواهند داد. مثلا اگر باسن پهنی دارید به هیچ عنوان یک دامن چهارخانه کوتاه کلوش را انتخاب نکنید. این اتفاق زمانی وحشتناک تر خواهد شد که بلوز شما ساده باشد. تفاوت بالا تنه و پایین تنه زیاد شده و ناهماهنگ می گردد.

دومین اشتباه: انتخاب طرح های افقی

هرگز از طرح های افقی برای شلوار استفاده نکنید. طرح های افقی و گرد قدتان را کوتاه می نماید. پوشیدن شلوارهای ساده باعث می گردد شما بیشتر از آنچه که هست، کشیده به نظر برسید.

سومین اشتباه: تکه های زیاد اضافه شده به لباس

چه زمانی که دوست دارید بلوز یا شومیز خود را با یک شلوار به تن کنید، چه زمانی که دامن تکمیل نماینده استایل شماست، جزئیات زیاد شومیز شما استایل تان را زننده می نماید. کلا سعی کنید خیلی پارچه های جداگانه و اضافه شده در لباستان در نظر گرفته نگردد. این نوع طراحی برای لباس های مجلسی مناسب تر است. مثلا دامن های دنباله دار، زیبایی خیلی خاصی دارند که اگر قد بلندی هم داشته باشید، این زیبایی چند برابر خواهد شد.

چهارمین اشتباه: انتخاب لباس یقه قایقی یا یقه هفت

درست است که لباس های یقه قایقی خیلی زیبا هستند اما انتخاب آن ها محدودیت دارد. یک اصل کلی در این مورد وجود دارد و آن این است که لباس های یقه قایقی خود به خود شما را چاق تر از آنچه که هستید نشان می دهد. پس اگر شانه های پهنی دارید اصلا از این یقه استفاده نکنید. لباس های یقه هفتی شانه هایتان را ظریفتر می نماید.

پنجمین اشتباه: دامن با طرح افقی نپوشید

البته ممکن است شما به این طرح علاقه داشته باشید اما خوب است که بدانید طرح افقی آن هم زمانی که یک طرح خیلی تیره است و یک طرح خیلی روشن، عرض بدنتان را بیشتر می نماید. در کل لباس هایی با طرح افقی خیلی محدودیت دارند. تا زمانی که مجبور نشده اید از آن ها استفاده نکنید.

ششمین اشتباه: رنگ های روشن برای افراد چاق

رنگ های روشن شما را درشت تر از آنچه که هستید نشان می دهند. اگر دوست دارید ظریف به نظر برسید از لباس هایی با تم تیره بهره ببرید. لباس های تیره این قابلیت را دارند که سایز شما را تا 2 سایز کمتر نشان دهند. البته اگر خیلی لاغر هستید از پوشیدن شلوارهای تیره و چسبان بپرهیزید. زیاد هم ظریف و لاغر بودن، قطعا زیبا نیست.

هفتیمن اشتباه: انتخاب سایز دقیق زمان خریدن جین

این قسمت را باید در چند بخش خلاصه کنیم. برای خریدن شلوار جین بهتر است به چند نکته اصلی دقت کنید. اول اینکه مطمئن باشید برای هر بدنی، یک مدل شلوار وجود دارد پس با حوصله بگردید و شلوار جین خود را انتخاب کنید. ضمن اینکه زیاد پایبند مد نباشید، به عنوان مثال شلوارهای مام استایل برای هر بدنی مناسب نیستند. دومین مورد این است که همیشه شلوار جین را یک سایز کوچک تر از سایزی که در آن راحت هستید، انتخاب کنید. جنس جین خود به خود کمی آزاد می گردد. یک سایز کوچک تر باعث می گردد که شکل باسن بهتر به نظر برسد. رنگ جین نیز استایل شما را می تواند تغییر دهد. جین های روشن را به افراد لاغر پیشنهاد می کنیم و جین های تیره را به افراد چاق. این کار تعادل را حفظ می نماید.

در نهایت

آنچه که زمان استایل کردن لباس باید مد نظر داشته باشید این است که شما می خواهید لباس را تن کنید، بهتر است عنصری را انتخاب کنید که بتواند نقاط ضعف شما را بپوشاند نه اینکه این نقاط را برجسته تر کند. این موضوع را نیز همیشه به یاد داشته باشید که درست است خرید کردن بر اساس آنچه مد روز است، هیجان زیادی دارد اما اول از همه سعی کنید ببینید چه چیزی باب سلیقه شماست و بعلاوه این موضوع که چه لباسی شما را زیباتر نشان می دهد.

منابع: mistakes, inspiration

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2017

به "14 اصل مهم لباس پوشیدن که در نوروز 1401 باید رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 اصل مهم لباس پوشیدن که در نوروز 1401 باید رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید