2 نشان طلایی و 2 نقره ای در جشن سالانه لاک پشت پرنده اهدا شد

به گزارش مرجع مقالات، به گزارش خبرنگاران، سومین دوره جشن سالانه اهدای نشان لاک پشت پرنده عصر روز آدینه (هشتم اسفند 1393) در شهرکتاب مرکزی برگزار گردید. در این مراسم که نویسندگان، مترجمان و تصویرگران کتاب کودک و نوجوان و همین طور بچه ها و خانواده هایشان حضور داشتند، نشان های ویژه، طلایی و نقره ای لاک پشت پرنده به برگزیدگان اهدا شد.

2 نشان طلایی و 2 نقره ای در جشن سالانه لاک پشت پرنده اهدا شد

رد ادبیات کهن در داستان های امروز

در ابتدای این مراسم، شیوا حریری، یکی از اعضای هیات داوران جایزه لاک پشت پرنده بیانیه هیات داوران درباره کتاب های بازنویسی را خواند. در این بیانیه آمده است :ادبیات کودک ایران، از دیرباز با متون کهن و سنتی ادبیات ایرانی پیوند داشته است و آثار بسکمک به بازگویی، بازآفرینی، بازنویسی و بازپردازی متون کهن ادبی پرداخته اند تا میان جهان بچه ها امروز با ادبیات کهن سال فارسی پیوند بزنند، آنها را با گنجینه ادبیات ایران آشنا نمایند، از ظرفیت های ادبی متون کهن استفاده نمایند، و روایات و اشعار نغز کهن و مفاهیم جاودان خرد فارسی را بازگو نمایند. از 40 سال پیش، احیای متون کهن که هدفی جز آموزش (پندآموزی، زبان آموزی یا آموزش ادبی) نداشت به گونه ای از ادبیات تبدیل شد که می کوشید ارزش های ناب ادبی، فضای خیالی ادبیات فارسی و داستان های جذاب این متن ها را برای بچه ها بازسازی کند، یا با استفاده از قالب های کهن فارسی مضامین و مفاهیم نو را در ادبیات کودک ایران وارد کند. به عبارت دیگر از آن موقع تا کنون، احیای متون ادبی کهن، به یکی از پربارترین، پر طرفدارترین و در عین حال موجه ترین گونه های ادبیات کودک ایران بدل شده است.

این جریان دیرینه در سال های اخیر دوچندان گستردگی یافته است. در فهرست نامزدهای سال جاری لاک پشت پرنده، گذشته از آثاری که اشاراتی غیر مستقیم به گنجینه ادبیات کهن دارند، برخی آثار بازنویسی متون کهن ادبی هستند. در تمامی سال های اخیر، بازنویسی های خلاقانه و ارزشمندی در ادبیات کودک فارسی منتشر شده اند؛ سال جاری هم همینطور. بازنویسی هایی که دریافت کمابیش درستی از متن مبداء دارند، ایده ای خلاقانه و روزآمد برای بازنویسی دارند، برای این خلق مجدد زمان و اندیشه فراوانی را صرف نموده اند و حاصلی پیراسته و جذاب دارند. اما اگر نگاهی به مجموع بازنویسی های زمانه مان کنیم، اوضاع اینقدرها هم نویدبخش نیست.

امکان فراوری سریع و ارزان یا به عبارت دیگر امکان سری کاریِ این متون موجه و پرطرفدار در سال های اخیر، به جای آنکه به فرصتی برای رشد این گونه بدل گردد، چهره تهدید به خود گرفته است. آنچه در شماری از این کتاب ها دیده می گردد، این تهدید را جدی تر نموده است: عدم آشنایی با متون کهن یا نا آشنا بودن با زبان کهن فارسی گاه تا مرز بدفهمی و نگارش کتاب های پراشتباه پیش رفته است و نداشتن ایده ای برای بازنویسی، بازآفرینی یا بازگویی خلاقانه متون کهن برخی از بازنویسی ها را به کتاب های سفارشی شبیه نموده. اغلاط و اشتباهات گوناگون در متن این کتاب ها نشان دهنده بی توجهی فراورینمایندگان به کیفیت این گونه کتاب ها است، و به این ترتیب شکلی از کتاب های بازاری زیر پوشش بازنویسی خود را موجه و ارزشمند جلوه می دهند.

خانواده ها، کتابداران، ناشران و کتاب فروشان در این میان باید توجه ویژه ای به شرایط امروزین بازنویسی ها داشته باشند و در انتخاب این گونه کتاب ها بچه ها و نوجوانان را کمک نمایند.

لاک پشت پرنده، جشنی متفاوت

م ژگان امجد، مدیر فروشگاه مرکزی شهر کتاب در این مراسم با اظهار امیدواری به اینکه سومین جشن سالانه نشان لاک پشت پرنده برگزار گردد، گفت: علاقه مند هستیم تا اگر گروه های دیگر با هدف اعتلای رشد فرهنگی کودک و نوجوان بانی برگزاری جوایز مشابهی شوند، تمام تجربه و همکاری های لازم را با آنها داشته باشیم.

او با بیان اینکه جشن سالانه اهدای نشان لاک پشت پرنده جشنی متفاوت است که در سالن همایش و اجتماعات برگزار نمی گردد و محل برگزاری آن کتابفروشی است، اضافه کرد: انتخاب یک کتابفروشی برای این موضوع، کاملاً هدفدار بوده و برگزاری این مراسم در کتابفروشی برای بچه ها و نوجوانان این مزیت را دارد که آنها می توانند در این محیط با پدیدآورندگان کتاب ها آشنا شوند و تبادل نظر نمایند.

امجد برگزاری سومین دوره جشن سالانه لاک پشت پرنده را حاصل کوشش سخت یک ساله هیات داوران، اعضای پژوهشنامه ادبیات بچه ها و نوجوانان و شهر کتاب مرکزی مطرح کرد.

یادی از فریده فرجام

در قسمت دیگری از این مراسم که بخش یاد عنوان داشت، از فریده فرجام تشکر و تقدیر شد. در این بخش یادی شد از کتاب مهمان های ناخوانده که فریده فرجام آن را به نوشته تحریر در آورده است و جودی فرمانفرماییان تصویرگری آن را انجام داد. شکوه حاجی نصراله، از دیگر اعضای هیات داوران، بیانیه این بخش را خواند. در این بیانیه آمده است: هیئت داورانِ دومین دوره اهدای نشان طلایی و نقره ای لاک پشت پرنده در بخش یاد، توجه مخاطبان را به کتاب مهمان های ناخوانده جلب می نماید. کتابی که توجه بچه ها چند نسل را به خود جلب نموده و توانسته در حافظه آن ها بماند، کتابی که الهام بخش روایت های بسکمک بوده و شخصیت هایش از کتاب فراتر رفته اند. هیئت داوران یاد نویسنده این کتاب، خانم فریده فرجام را گرامی می دارد و برایشان تندرستی و نوشتن برای بچه ها سرزمینمان را آرزو می نماید.

لاک پشت پرنده حرکتی ترویجی برای تشویق خانواده ها به کتاب خواندن است

در بخش دیگری از این مراسم بیانیه هیات داوران توسط محمود برآبادی خوانده شد. در این بیانیه آمده است: سال گذشته در دو بیانیه جداگانه به دو موضوع متفاوت اشاره کردیم که یادآوری شان لازم است. گفتیم: ما ممکن است در راه یافتن یا نیافتن کتابی به فهرست، رتبه بندی و اهدای نشان به آن اشتباه کنیم اما مطمئنیم که لاک پشت پرنده حرکتی ترویجی است برای تشویق خانواده ها به خریدن و خواندن کتاب برای بچه هایشان. تأثیر لاک پشت پرنده بیش از آن که در انتخاب یک یا چند کتاب باشد، در انتخاب کتاب خواندن برای بچه ها به عنوان ارزش در دوران جدید است. بنابراین فهرست لاک پشت پرنده حرکتی است نه تنها به سودِ کتاب های فهرست، که به سودِ تمام کتاب هایی که در قفسه ی کتاب فروشی ها و کتاب خانه ها چشم به راه خانواده ها، بچه ها و نوجوانانند.

سال جاری هم همان را می گوییم و همه خانواده های ایرانی را به خریدن و خواندن کتاب برای بچه ها و نوجوانان دعوت می کنیم و از آن ها می خواهیم تا سال نو را با اهدای کتاب به عنوان عیدی به بچه ها و نوجوانانشان جشن بگیرند.

ما همچنین گفتیم: انکار نمی کنیم که برخلاف فهرست های فصلی که همه کتاب ها با حداقل های لازم به آن راه می یابند، در اهدای نشان های طلایی و نقره ای سخت گیر هستیم. طبق شیوه نامه اجرایی لاک پشت پرنده، کتاب هایی پیروز به دریافت نشان طلایی می شوند که بیش از دو سوم همه داوران و کتاب هایی پیروز به دریافت نشان نقره ای می شوند که دست کم دو سوم داوران به آن رأی داده باشند. طبیعی است که دست یافتن به چنین توافقی بسیار سخت است و کتاب باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد تا از چنین رأیی برخوردار گردد.

در دوره پیش متاسفانه چنین توافقی برای هیچ کتابی شکل نگرفت و ما نتوانستیم نشان طلایی اهدا کنیم و سال جاری شادمانیم که به آرزوی کوچک پارسالمان رسیده ایم و شما می توانید امروز شاهد پرواز لاک پشت های پرنده طلایی باشید!

ناصر ایرانی: لاک پشت پرنده، پرهیجان ترین مراسمی است که تا به امروز دیده ام!

اجرای مراسم اعلام برگزیدگان سومین دوره جشن سالانه لاک پشت پرنده را حدیث لرزغلامی بر عهده داشت. نخستین نشان ویژه لاک پشت پرنده به علی اکبر صادقی، نقاش و تصویرگر اهدا شد. او در بخشی از سخنانش گفت: هنرمندان رسول خدا هستند در روی زمین تا نادیده ها و ناشنیده ها را برای انسان بیان نمایند. دو خط موازی هیچ وقت به هم نمی رسد مگر اینکه عاشق باشند و در یک نقطه تلاقی نمایند.

نشان ویژه بعدی لاک پشت پرنده به ناصر ایرانی نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان رسید. او پس از دریافت این نشان گفت: خیلی شادمانم که پس از سال ها خانه نشینی و گوشه گیری من، هیات داوران لاک پشت پرنده از من یاد کردند و این جایزه ارزنده را به من دادند. تا جایی که حافظه ضعیف من کمک می دهد این زیباترین و پرهیجان ترین مراسمی است که تا به امروز دیده ام چون در صدر آن پرارزش ترین و زیباترین موجودات هستی یعنی بچه ها وجود دارند و من در برابر این بچه ها کتاب دوست تعظیم می کنم.

برگزیدگان نشان نقره ای

بخش انتهای سومین دوره اهدای نشان های طلایی و نقره ای جایزه لاک پشت پرنده با حضور علی اکبر صادقی، مژگان رییسی امجد، محمود برآبادی و مهدی حجوانی، مدیر مسئول پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان اهدا شد. جایزه لاک پشت پرنده این دوره، دو برگزیده برای نشان نقره ای و دو برگزیده هم برای نشان طلایی داشت ونخستین برگزیده نشان نقره ای به خاطر برخورد خلاقانه و امروزی با نثری قدیمی و طنزی متفاوت به صورت مشترک به مهدی فاتحی، حامد حبیبی به خاطر مجموعه شب هزار و دوم اهدا شد.

دیگر نشان نقره ای لاک پشت پرنده نیز به آنت لنگن به خاطر مجموعه فلکیس قرار بود اهدا گردد اما مهدی یوسفی به نمایندگی از این نویسنده نامه او را مبنی بر دلایلش برای قبول نکردن این نشان قرائت کرد. به گفته این نویسنده با وجود اینکه از اهدای این جایزه که از فرهنگی کهن به او رسیده شادمان است اما به دلیل نبود حق حق انتشار در ایران از دریافت این جایزه خوددرای کرد. او در نامه اش آورده است که من یک نویسنده تمام وقت هستم که زندگی خود را بر اساس حق التالیف می گذرانم اما حق من در کشور شما رعایت نمی گردد و با وجود علاقه ام به دریافت این نشان نمی توانم آن را قبول کنم. امیدوارم حق انتشار کتاب من رعایت گردد تا در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به ایران سفر و این جایزه را دریافت کنم.

یوسفی در ادامه گفت: پس از دریافت نامه خانم لنگن از سویی مسائل نشر در ایران مطرح بود و از سوی دیگر نمی شد به صدای اعتراض این نویسنده گوش نکرد بنابراین با همکاری انتشارات زعفران قرار شد ناشر با نویسنده به توافق برسند و بتوانیم این جایزه را به ایشان اهدا کنیم.

اما نشان نقره ای لاک پشت پرنده به محبوبه نجف خانی، مترجم کتاب های کودک و نوجوان به خاطر انتخاب جسورانه و ترجمه خوب و روان مجموعه فلکیس اهدا شد.

برگزیدگان نشان طلایی

نشان طلایی سومین دوره جشن لاک پشت پرنده به خاطر بنیانگذاری شیوه ای نو در آموزش زبان فارسی و اهمیت دادن به ادبیات در آموزش به محمد هادی محمدی به خاطر کتاب های آواورزی با سی بی لک و الفباورزی با کاکاکلاغه اهدا شد. محمدی در این مراسم گفت: خیلی شادمانم که هیات داوران به شیوه آموزش ادبیات در کتابهای کودک و نوجوان دقت و توجه نموده اند تا بچه ها از راه ادبیات بتوانند زبان و ادبیات بیاموزند.

دیگر نشان طلایی لاک پشت پرنده به خاطر تلفیق هنرمندانه و تصویرسازی در روایتی عاطفی و تامل برانگیز و ارائه پیشنهادی نو در داستان های بچه هاه به دیوید آلموند به خاطر کتاب پدر اسلاگ اهدا شد. او در پیامی ویدئویی تشکر خود را از اعطای این جایزه گفت و گفت: از دریافت این جایزه واقعا هیجان زده و شادمانم. این کتاب در شهری شکل گرفته که من در آن عظیم شدم. من پسربچه ای بودم شبیه پسربچه های این داستان و من این داستان را با کودکی خودم، شهر خودم که در شمال انگلستان است و با زبان خودم نوشتم و حالا خیلی شادمانم که داستان من را که در شهری در شمال انگلستان و 400 کیلومتری لندن و 60 کیلومتری اسکاتلند شکل گرفته، بچه های ایرانی هم خوانده اند. این نشان می دهد که قصه ها از مرزها، کشورها و ملت ها می گذرند و ما را به هم پیوند می دهند.

همچنین به خاطر ترجمه خوب و روان پدر اسلاگ به نسرین وکیلی نیز نشان طلایی لاک پشت پرنده اهدا شد. او نیز ضمن تشکر از هیات داوران گفت: من سالیان سال با داستان های آلموند زندگی کردم و می دانم تمام آن صحنه هایی که به نظر منتقدان رئالیسم جادویی یا فرم های دیگری از ادبیات است در جهانی واقعی وجود دارد. همچنین این نویسنده در سال 2010 جایزه هانس کریستین اندرسن که نوبل کوچک ادبیات است را نیز دریافت نموده است.

در حاشیه

گروه هنری آدمک که فعالیت خود را از سال 1390 شروع نموده است، طی این برنامه به اجرای موسیقی پرداختند و سرود لاک پشت پرنده را که به طور اختصاصی برای این جایزه، تهیه و تنظیم نموده اند، برای بچه ها و میهمانان حاضر در شهر کتاب مرکزی اجرا کردند. همچنین در بخش های دیگری از این مراسم، گروه هنری خیالباف داستان مهمان های ناخوانده نوشته فریده فرجام با استفاده از تکنیک سایه بازی برای بچه ها اجرا کردند و بچه ها هم این گروه را در اجرای این داستان همراهی کردند. پس از انتها مراسم نیز عروسک های آکولا، دکتر با ژوک و کرم کتاب به استقبال بچه ها رفتند و آنها را به جشن امضای دوازدمین جشن امضای لاک پشت پرنده دعوت کردند و نویسندگان و مترجمان حاضر در مراسم، کتاب های خود را برای بچه ها و نوجوانان علاقه مند امضا کردند.

اسامی کتاب های راه یافته به دوازدهمین جشن امضای کتاب لاک پشت پرنده که حاوی بهترین کتاب های بچه ها و نوجوانان در زمستان سال 92 می گردد، به ترتیب زیر است.

کتاب هایی که 5 لاک پشت پرنده گرفته اند

پدر اسلاگ/ نویسنده: دیوید آلموند- تصویرگر: دیو مک کین/ مترجم: نسرین وکیلی/ نشر آفرینگان

قصه هایی از اسرارنامه عطار نیشابوری /به روایت: علیرضا روشن- تصویرگر: غزاله بیگدلو/ نشر کتاب پارسه

رستم و اسفندیار/ نویسنده: مرجان فولادوند- تصویرگر: پژمان رحیمی/ کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

سیاوش/ نویسنده: آتوسا صالحی - تصویرگر: عطیه مرکزی/ کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

اسم من میناست/ نویسنده: دیوید آلموند- مترجم: مریم رفیعی/ نشر ایرانیان

کتاب هایی که 4 لاک پشت گرفته اند

اطلس تاریخ جهان برای دانش آموز/ نویسنده: سیمون آدامز- مترجمان: مرجان نگهی، جمشید نوروزی

تصویرگران: کاترین باکستر، کوین مادیسون /نشر افق

اطلس جغرافی جهان برای دانش آموزان/ نویسنده: بلیندا وبر- مترجم: مسعود جوادیان/ نشر: افق

باغچه پسرک/ نویسنده: پیتر براون- مترجم: هایده عبدالحسین زاده/ انتشارات فنی ایران

بیایید ستاره شمال را پیدا کنیم! / نویسنده: فرانکلین برانلی منسفیلد- تصویرگر: اقتصادی کاکس- مترجم: سیاوش سجادی مقدم/ نشر مهر میترا

پیتر پنگوئن قهرمان/ نویسنده :درن کینگ- مترجم: مرجان دارابی / نشر چکه

من برده هستم (از مجموعه دفتر خاطرات) / نویسنده: پاتریشیا مک کیساک- مترجم: منا فخیم/ انتشارات محراب قلم

می سی نو کوچولو/ نویسنده: نوشین شعبانی- تصویرگر: عاطفه ملکی جو/ نشر: پیدایش

رؤیای گردآفرید/ نویسنده: مینو کریم زاده- تصویرگر: عطیه عظیم سهرابی/ کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

راه برگشت به خانه

پسربچه ای که می خواست یک ستاره داشته باشد/ نویسنده و تصویرگر: الیور جفرز- مترجم: رضوان خرمیان/

نشر دانش نگار

گم و پیدا نویسنده و تصویرگر: الیور جفرز/ مترجم: رضوان خرمیان/ نشر دانش نگار

روزی که همه چیز خوب می گردد / نویسنده: کنیستر - تصویرگر: ایوتارلت- مترجم: ماندانا نارنجیها، حسام سبحانی طهرانی/ نشر مبتکران

سنگِ سلام/ نویسنده: محمدرضا بایرامی/ ناشر: عصر داستان

قصه هایی برای لبخند/ نویسنده: جانی روداری- مترجم: مرضیه شجاعی دیندارلو- تصویرگر: آنالائورا کانتونه/ ناشر: سروش

کنت کارلشتاین/ نویسنده: فیلیپ پولمن- تصویرگر: دانا برایان/ مترجم: فرزاد فربد: / ناشر: پریان

لولوی آوازخوان/ نویسنده: رضا فیاضی (براساس داستانی از مرجان کشاورزی آزاد) - تصویرگر: حدیثه قربان/ ناشر: کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

ماهی گیر و بهار/ نویسنده: مژگان کلهر- تصویرگر: نازنین عباسی - عکاس: محمدمهدی زابلی / ناشر: کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

مجموعه چرا مهمه؟ (چرا مهمه در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم؟ / چرا مهمه در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟ / چرا مهمه از طبیعت محافظت کنیم؟ / چرا مهمه بازیافت کنیم؟)/ نویسنده: جن گرین- تصویرگر: مایک گوردون/ مترجمان: میترا غازیانی، عارفه حاجی باقری/ ناشر: مهر میترا

مجموعه چگونه اژدهای خود را تربیت کنید (چگونه اژدهای خود را تربیت کنید/ چگونه از نفرین یک اژدها نجات پیدا کنید/ چگونه سارق دریایی شوید/ چگونه اژدهایی حرف بزنید) / نویسنده: کرسیدا کاول- مترجم: شیدا رنجبر/ ناشر: زعفران

مجموعه مانکل غارنشین (کوچک ترین غول کوه نشین. مانکل غارنشین و خرپرنده) / نویسنده: ژانت فاکسلی-مترجم: پروین جلوه نژاد: - تصویرگر: استیو ولز/ ناشر: پیدایش

حرف های خوب/ نویسنده: کارل نواک - مترجم: مهناز عسگری/ تصویرگر : کلود ک. دوبوآ/ ناشر: سروش

کتاب هایی که 3 لاک پشت دریافت نموده اند

داستان های موموشی (آش قاتی پاتی و چهار داستان دیگر) / نویسنده و تصویرگر: کلر ژوبرت/ ناشر: دانش نگار

این صدای دماغ کی بود؟ / نویسنده: سوسن طاقدیس- تصویرگر: صدیقه شاهوردی شهرکی/ ناشر: سروش

آرتور سبز/ نویسنده و تصویرگر: مارک براون- مترجم: نگار عجایبی/ ناشر: شرکت انتشارات فنی ایران

این قصه هم تمام شد/ نویسنده: محمدرضا یوسفی- تصویرگر: سیروس آقاخانی/ ناشر: دانش نگار

بازیافت و کاهش زباله / نویسنده: بافی سیلورمن - مترجم: فاطمه مصلحی مصلح آبادی / ناشر: انتشارات فنی ایران

پولک های چوبی/ طرح و اجرا: فرزانه بابایی- عکاس: علی خوش جام / ناشر: کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

روباه سبز/ نویسنده: ایلین اسپینلی- تصویرگر: ان کندی- مترجم: هایده کروبی/ ناشر: انتشارات فنی ایران

روز نهنگ/ نویسنده: عباس عبدی/ ناشر: کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

سیارات منظومه شمسی ما/ نویسنده: فرانکلین برانلی- تصویرگر: کوین اواقتصادی/ مترجم: میترا غازیانی/ نشر مهر میترا

عروسیه عروسیه/ نویسنده: طاهره ایبد - تصویرگر: اکبر نیکان پور / ناشر: دانش نگار

قصه ما/ نویسنده: جری اسپینلی- مترجم: فریده اشرفی/ ناشر: ایرانبان

قلقلی/ نویسنده: محمدعلی کشاورز / ناشر: کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

کلئوپاترا، دختر نیل (از مجموعه دفتر خاطرات) / نویسنده: کریستیانا گریگوری/ مترجم: مهناز عسگری/ انتشارات محراب قلم

مار پاپتی/ نویسنده: زهرا فرشاد- تصویرگر: لیلا معتمد/ ناشر: سروش

مجموعه چه می دانیم؟ (بازیافت، انرژی، آلودگی هوا، آلودگی آب، حفاظت از زیستگاه ها، تغییر اقلیم) / نویسندگان: آماندا بیشاپ، ناتالی اسمیت، شین پرایس، دارن زچریست، آلن راجر/ مترجم: بهرام معلمی/ ناشر: انتشارات فنی ایران

مجموعه خیابان جیغ (وحشی بازی گابلین ها، کابوس شب خوره، در دام غول ها، هجوم معمولی ها، چنگال گرگ نما، جمجمه گمشده، زبان زامبی، یادگار مومیایی، یادگار جادوگر، دندان خون آشام، پتی گرسنه) / نویسنده: تامی دونباواند/ مترجم: سرور کتبی / ناشر: پیدایش

مجموعه دایناسورها/ نویسنده و تصویرگر: مایکل سالمون/ مترجم: زهره آهوقلندری/ ناشر: دانش نگار

دوازده قصه از هزارویک قصه (راز گریه سگ ها، رؤیای شور دریا، جادوی نقاشی) / نویسنده: محمدکاظم مزینانی/ تصویرگران: علی فلاح کردی، امیر علایی، رضا مکتبی/ ناشر: منادی تربیت

هفت خوان و هفت رزم/ نویسنده: زهره پریرخ/ تصویرگر: نیلوفر میرمحمدی/ کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

رستم و اکوان دیو/نویسنده: افسانه شعبان نژاد/ تصویرگر: سحر حقگو/ کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

مجموعه هانک زیپزر، عظیم ترین تنبل جهان (آبشار نیاگارا فرومی ریزد/ از درس آشپزی نمره تک گرفتم/ شبی که از گردش علمی جا ماندم/ وای چه غذای تندی! / روز ایگوآنا/ زیپیتی زینگر) / نویسندگان: هنری وینکلر، لین اولیور/ مترجم: فرمهر منجزی / نشر چکه

محیط زیست پایدار/ نویسنده: جودیت اندوسن- مترجم: بهرام معلمی / ناشر: انتشارات فنی ایران

مهمان جامانده/ نویسنده: نسرین خنجری/ ناشر: کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

هیولای سبز دریا را نجات می دهد! / نویسنده: آلیسون اینچز- مترجم: هایده کروبی - تصویرگر: ویویانا گاروفولی/ انتشارات فنی ایران

یکی برای همه و همه برای یکی/ یک توپ برای همه/ نویسنده: بریژت ونینگر/ تصویرگر: ایو تارلت /مترجم: ماندانا نارنجیها، حسام سبحانی طهرانی/ ناشر: مبتکران

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 817

به "2 نشان طلایی و 2 نقره ای در جشن سالانه لاک پشت پرنده اهدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 نشان طلایی و 2 نقره ای در جشن سالانه لاک پشت پرنده اهدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید