624 میلیون تومان کتاب از خراسان رضوی به خارج از کشور صادر شد

به گزارش مرجع مقالات، افشین تحفه گر در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در خراسان رضوی، با اشاره به هم جواری خراسان رضوی با کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و ...، گفت: استان خراسان رضوی بسیاری از کالاهای صادراتی خود را به این کشورها ارسال می کند و کتاب نیز یکی از محصولات فرهنگی است که بازار هدف مطلوبی در همین کشورها دارد.

624 میلیون تومان کتاب از خراسان رضوی به خارج از کشور صادر شد

وی که در آستانه روز ملی صادرات با خبرنگار ایبنا گفت وگو می کرد، با بیان اینکه استان خراسان رضوی بعد از استان تهران بیشترین فعالیت را در حوزه نشر و چاپ کتاب و همچنین ترویج فرهنگ مطالعه دارد، اظهار کرد: خراسان رضوی با استان قم در بستر فعالیت های کتاب و کتابخوانی و نشر کتاب در رقابت است و همین موضوع باعث شده تا در برخی از حوزه ها استان خراسان رضوی و برخی دیگر استان قم رتبه بالاتری داشته باشد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در صادرات کتاب جایگاه سوم در کشور را داریم گفت: افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عراق، لبنان و کشورهای حوزه خلیج فارس هدف اصلی صادرات استان خراسان رضوی را تشکیل می دهد، البته با توجه به اشتراکات فرهنگی و مذهبی و پیوندهای زیادی که با کشورهای همسایه داریم، آمار صادراتی می تواند گسترش پیدا کند.

وی با بیان اینکه بخش اعظم کتاب های صادراتی محتوای آموزشی و مذهبی دارند، شرح داد: ما به صورت محدود کتاب هایی به کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و آلمان نیز صادر کرده ایم.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ارتباط با میزان صادرات کتاب از استان عنوان کرد: در شش ماهه نخست امسال هزار و 113 عنوان کتاب به ارزش ریالی 6 میلیارد و 238 میلیون ریال صادر شده است. همچنین شمارگان خروج کتاب از گمرک استان به میزان 193 هزار و 971 مورد بوده است.

تحفه گر با مقایسه آماری صادرات کتاب در شش ماهه نخست امسال با سال گذشته یادآور شد: سال گذشته در شش ماه نخست 694 عنوان کتاب صادر شده و شمارگان خروج کتاب یک میلیون و 524 هزار و 574 مورد بوده است و همانطور که مشاهده می کنید در تعداد عنوان کتاب صادراتی، امسال شاهد افزایش اما در میزان شمارگان شاهد کاهش بوده ایم.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، دلیل اصلی کاهش شمارگان صادرات کتاب را گرانی کاغذ عنوان کرد و اضافه کرد: اگر قیمت مواد اولیه از جمله کاغذ مناسب باشد ناشران بیشتری برای صادرات رغبت پیدا می کنند از طرفی قانونی وجود دارد که به ما در این حوزه کمک می کند به عنوان مثال کشوری درخواست خرید کتاب خاصی دارد می تواند کاغذ را وارد و مراحل چاپ انجام و سپس آن کتاب را به کشور خود بازگرداند به همین دلیل برای حل مشکل گرانی کاغذ پیگیر اجرای این قانون و رایزنی برای انجام این اقدام هستیم.

وی یادآور شد: برگزاری نمایشگاه های داخلی کتاب کمک شایانی به معرفی عناوین جدید کتاب های چاپ شده می کند اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا برگزاری بسکمک از فعالیت ها از جمله همین نمایشگاه ها لغو شد و این موضوع بر روی میزان صادرات نیز تاثیر می گذارد.

یادآور می شود از سال 1376 بیست و نهم مهرماه با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور، به عنوان روز ملی صادرات مشخص شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1243

به "624 میلیون تومان کتاب از خراسان رضوی به خارج از کشور صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "624 میلیون تومان کتاب از خراسان رضوی به خارج از کشور صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید