آبگیری 6 هزار هکتار از تالاب بندعلیخان در زمستان سال جاری

به گزارش مرجع مقالات، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران به همراه جمعی از مدیران و محیط بانان این اداره کل از تالاب بندعلیخان در جنوب ورامین و در حاشیه کویر بازدید کرد.

آبگیری 6 هزار هکتار از تالاب بندعلیخان در زمستان سال جاری

به گزارش مهر، کیومرث کلانتری در حاشیه این بازدید گفت: تالاب بندعلیخان یکی از اکوسیستم های بکر و ارزشمند شهرستان ورامین محسوب می گردد که در حال حاضر آبگیری شده و حیات مجددی در آن جریان یافته است.

وی با بیان این که هم اکنون حدود 6 هزار هکتار از این تالاب آبگیری شده است، اضافه نمود: این تالاب بهترین فرودگاه برای پرندگان آبزی و کنار آبزی است که می تواند یکی از مناسب ترین زیستگاه های جانوری باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به این که در روز تالاب ها باید به قدر و منزلت تالاب های کشور به خصوص تالاب های مستقر در میانه کشور و حواشی کویری توجه بیشتری داشته باشیم گفت: این امر باعث می گردد که پایداری اکوسیستمی بیشتری در این مناطق و مناطق مرکزی کشور ایجاد گردد.

کلانتری ادامه داد: تالاب ها و کوه ها جزو مظلوم ترین اکوسیستم های کشور هستند که عمدتا مورد تعرض و تخریب قرار می گیرند.

وی توضیح داد: خوشبختانه تالاب بندعلیخان در داخل منطقه حفاظت شده کویر استان تهران قرار گرفته و یکی از زیستگاه هایی است که از دست اندازی و تخریب مصون مانده است.

کلانتری در خاتمه با تاکید بر این که مشکل اصلی این تالاب کمبود آب و تامین حق آبه آن است اظهار امیدواری کرد تا با همکاری وزارت نیرو، تامین حق آبه مناسب این تالاب و اکوسیستم ارزشمند که می تواند خدمات بسیار شایانی را برای کاربری های اطراف فراهم کند، به بهترین شکل محقق گردد.

تالاب بندعلیخان در جنوب ورامین و در حاشیه کویر واقع شده است که در سال های پیش محل زمستان گذرانی پرندگان بسیار زیادی بود که متاسفانه به دلیل تامین نشدن سهمیه آب از رودخانه شور و شیرین با مسائل عدیده ای روبرو شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 102

به "آبگیری 6 هزار هکتار از تالاب بندعلیخان در زمستان سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبگیری 6 هزار هکتار از تالاب بندعلیخان در زمستان سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید