آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی کشور مشاهده نشده است

به گزارش مرجع مقالات، تهران (پانا) - معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با تاکید براینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی مشاهده نشده است، گفت که گوشت مرغ و تخم مرغ عرضه شده در بازار کاملا سالم است.

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی کشور مشاهده نشده است

به گزارش ایرنا، سیدبهمن نقیبی در واکنش به شایعاتی در شبکه های مجازی مبنی بر درگیری واحدهای صنعتی پرورش طیور کشور با بیماری آنلفوانزای فوق حاد پرندگان را تکذیب کردو اضافه نمود: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی چند روز گذشته در پرندگان حیات وحش شناسایی و مورد تایید است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: تا به امروز موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گله های طیور صنعتی (اعم از تخمگذار و یا پرورش نیمچه گوشتی) مشاهده نشده و هیچگونه اختلالی از این لحاظ در فراوری تخم مرغ و یا گوشت مرغ در کشور ایجاد نشده است.

نقیبی توضیح داد: طی روزهای اخیر با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست توانستیم در قالب برنامه ملی رصد و کنترل بیماری در محل های تجمع پرندگان مهاجر اقدامات لازم را به عمل بیاوریم.

واحدهای مرغ گوشتی کمترین درگیری را با بیماری آنفلوانزا دارند

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر کاهش فراوری مرغ گوشتی به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان و عرضه آن در بازار را کذب مطرح نمود و گفت: درگیری با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به طور عمده در واحدهای مرغ صنعتی تخمگذار دیده می گردد و کمتر واحدهای مرغ گوشتی را تحت تاثیر قرار می دهد.

نقیبی اضافه نمود: تمامی گوشت مرغ و تخم مرغ بسته بندی در مراکز تحت نظر سازمان دامپزشکی کشور در سراسر کشور در حال عرضه است، از سلامت کافی برخوردار است و مردم نگرانی در این خصوص نگرانی نداشته باشند.

وی با اشاره به شناسایی و مهار سه کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش استان های مرکزی، اردبیل و مازندران طی روزهای گذشته اظهارداشت: به طور حتم در صورت شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان و ایجاد شرایط خاص اطلاع رسانی های لازم صورت می گیرد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری از عموم هموطنان که نسبت به نگهداری طیور بومی اقدام می نمایند خواست ضمن ضدعفونی محوطه و محل های نگهداری طیور بومی با محصور کردن ارتباط آنها را با پرندگان آزادپرواز قطع نمایند.

نقیبی از مردم خواست به طور جدی از خرید و فروش طیور بومی به صورت دوره گردی امتناع نمایند.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها سرایت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان توسط پرندگان مهاجر از کشوری به کشور دیگری انجام می گردد و سالانه بیش از چهار میلیون قطعه پرنده به 620 نقطه آبگیر ایران مهاجرت می نمایند، بنابراین با تمام اقدام های کنترلی و پیشگیرانه در مناطق روستایی ویروس وجود دارد و تالاب ها و محل برخواستن پرندگان مهاجر می توانند عامل بروز و تشدید بیماری آنفلوانزای پرندگان باشند.

پیشتر طبق گزارش های سازمان جهانی بهداشت دام، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تیپ H5N8 در یک مزرعه مرغ گوشتی در ژاپن مشاهده شد.

سازمان دامپزشکی در دو سال گذشته در زمینه طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله واکسیناسیون، رصد و پایش بیماری در مناطق روستایی و صنعتی اقدامات خوبی انجام داده است به طوری که سالانه برای مقابله با این بیماری بیش از 120 میلیون دوز واکسن تزریقی تامین می گردد.

طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که از اواخر سال گذشته آغازشده، یک برنامه سه ساله است که ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1340

به "آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی کشور مشاهده نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی کشور مشاهده نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید