آیا خمیردندان و سیب زمینی برای سوختگی مفید است؟

به گزارش مرجع مقالات، کارشناس ارشد پرستاری، در ارتباط با اقدامات غلط و اشتباه در مواجهه با افرادی که دچار سوختگی شده اند، توضیحاتی ارائه داد.

آیا خمیردندان و سیب زمینی برای سوختگی مفید است؟

به گزارش مهر، حسن بیگی گفت: اگر پوست دچار سوختگی و در ادامه تاول زدگی شد، به هیچ عنوان اقدام به قیچی و یا ترکاندن تاول نکنید، تاول های ناشی از سوختگی های شدید تنها در مراکز درمانی و با تیغ های مخصوص تخلیه می گردد.

سرپرستار بخش سوختگی بیمارستان 15 خرداد، استفاده از یخ، خمیردندان، روغن مایع و سیب زمینی و یا هر درمان خودسرانه را مورد انتقاد قرار داد و اضافه نمود: در سوختگی های سطحی در گام اول محل سوختگی را با آب ولرم شستشو دهید و سپس از پماد های ضد سوختگی معتبر بهره ببرید.

وی با بیان اینکه سوختگی جراحت پوستی یا غشای مخاطی است که در اثر سرما یا گرمای بیش از حد، جریان های الکتریکی و یا برخورد با مواد شیمیایی رخ می دهد، ادامه داد: غشای مخاطی شامل دهان، التهاب ملتحمه و مجاری راه های هوای است.

سرپرستار بخش سوختگی بیمارستان 15 خرداد با اشاره اینکه سوختگی یکی از حوادث شایع به شمار میرود که سلامت و یا در مواردی جان افراد را تهدید می نماید، اظهار کرد: اگر از ساختار پوست و مقدار آسیب در زمان سوختگی آگاهی داشته باشید می توانید از آسیب های جدی به پوست بکاهید.

بیگی به عوامل ایجاد نمایند سوختگی ها اشاره نمود و گفت: سوختگی ها به انواع مختلف سوختگی شیمیایی، الکتریکی، گرمایی، استنشاقی و سوختگی با مایعات داغ تقسیم بندی می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که در زمان بروز سوختگی چه مقدار از لایه های پوست آسیب می بینند، شرح داد: سوختگی ها چهار درجه دارند، منظور از سوختگی درجه یک، سوختگی است که به لایه خارجی پوست آسیب وارد می نماید، در این درجه از سوختگی پوست قرمزی، التهاب مختصر و درد دارد، مراحل بهبود در این موارد طی هفت روز حاصل می گردد.

سرپرستار بخش سوختگی بیمارستان 15 خرداد گفت: آفتاب سوختگی مثال واضحی از سوختگی درجه یک است.

وی با بیان اینکه سوختگی درجه دو به لحاظ بافت آسیب دیده عمیق تر از سوختگی درجه یک است، تاکید نمود: زمانی که لایه خارجی پوست و قسمتی از لایه میانی دچار آسیب شده باشد، پوست حالتی برافروخته دارد و سطح پوست کاملاً مرطوب است، تمامیت پوست از بین رفته و تاول در این موارد مشاهده می گردد ضمن این که بیمار درد بسیار زیادی را تجربه می نماید.

بیگی با اشاره به اینکه درمان سوختگی درجه دو معمولاً 21 روز زمان می برد، ادامه داد: سوختگی درجه سه هم زمانی رخ می دهد که تمام لایه پوست از لایه سطحی، و لایه میانی از بین می رود و پوست حالت چرمی به خود می گیرد و به رنگ سفید، نقره ای یا قرمز تیره تغییر رنگ می دهد در این حالت از به این علت که بخشی از پایانه های عصبی پوست از بین رفته فرد معمولاً دردی را احساس نمی نماید.

وی تاکید نمود: درمان سوختگی درجه سه، زمانبر است و به درمان های طولانی یا حتی عمل جراحی احتیاج دارد.

بیگی با بیان اینکه سوختگی درجه چهار عمیق ترین نوع سوختگی است که به لایه های مختلف پوست، بافت ها، عضلات و حتی استخوان ها آسیب وارد می نماید ادامه داد: سوختگی درجه چهار به مراحل مختلف جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی احتیاج دارد و در بسیاری از موارد انجام پیوند پوست و بافت ضرورت دارد.

سرپرستار بخش سوختگی بیمارستان 15 خرداد به اقدامات اولیه در روبرو با سوختگی ها اشاره نمود و ادامه داد: در ساعات اولیه بروز سوختگی متوقف کردن روند سوختگی (مثل خاموش کردن آتش و یا قطع روند جریان الکتریکی)، خنک کردن پوست، جدا کردن لباس و زیورآلات از بدن و نهایتاً انتقال مصدوم به مراکز درمانی چهار اقدام ضروری و مهم در سوختگی ها است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آذر 1401 بروزرسانی: 14 آذر 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2158

به "آیا خمیردندان و سیب زمینی برای سوختگی مفید است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خمیردندان و سیب زمینی برای سوختگی مفید است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید