حیات بشر به این سیب زمینی وابسته است!

به گزارش مرجع مقالات، دانشمندان یک ابر پانژنوم سیب زمینی برای شناسایی ویژگی های سیب زمینی های انعطاف پذیرتر و مغذی تر ایجاد نموده اند. این پایگاه داده ژنتیکی گسترده می تواند به توسعه سیب زمینی های مقاوم در برابر بیماری و سازگار با آب و هوا یاری کند و به امنیت غذایی جهانی یاری کند.

حیات بشر به این سیب زمینی وابسته است!

به گزارش خبرآنلاین، محققان توالی های ژنومی تقریباً 300 نوع سیب زمینی و گونه های وحشی مانند آن ها را جمع آوری نموده اند تا محصولاتی فراوری نمایند که مغذی تر، مقاوم تر در برابر بیماری ها و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی باشد.

از آنجایی که گرمایش دنیای به طور فزاینده ای ثبات منابع غذایی در سراسر دنیا را تهدید می نماید، محققان دانشگاه مک گیل در حال آنالیز روش هایی برای افزایش انعطاف پذیری و ارزش غذایی سیب زمینی هستند. این تیم به رهبری پروفسور مارتینا استرومویک، یک ابر پانژنوم سیب زمینی را برای شناسایی ویژگی های ژنتیکی که می تواند راه را برای نسل بعدی ابرسیب زمینی ها هموار کند، توسعه داده است.

پروفسور استرومویک که با محققانی در سراسر کانادا، ایالات متحده و پرو همکاری داشت، می گوید: پانژنوم فوق العاده ما در تنوع ژنتیکی سیب زمینی تعیین می نماید که چه نوع ویژگی های ژنتیکی می تواند به طور بالقوه به بهتر کردن محصولات امروزی یاری کند که در نهایت بتوان این ویژگی ها را توسعه داد. او می افزاید: 60 گونه سیب زمینی، گسترده ترین مجموعه داده های توالی ژنوم برای سیب زمینی و خویشاوندان آن تا به امروز است.

ژنوم مجموعه کاملی از دستورالعمل های ژنتیکی یک موجود زنده است که به عنوان توالی DNA شناخته می گردد، در حالی که هدف پانژنوم گرفتن تنوع ژنتیکی کامل در یک گونه است، و یک ابر پانژنوم بعلاوه شامل چندین گونه ژنتیکی است.

سیب زمینی یک منبع غذایی اصلی برای بسیاری از مردم در سراسر دنیا است و بعلاوه پس از برنج و گندم از نظر مصرف انسانی، یکی از مهم ترین محصولات غذایی در سطح دنیا به شمار می رود. پروفسور استرومویک می گوید: گونه های سیب زمینی وحشی می توانند چیز های زیادی در خصوص اینکه چه ویژگی های ژنتیکی برای سازگاری با تغییرات آب و هوا و آب و هوای شدید، افزایش کیفیت تغذیه ای و بهبود امنیت غذایی حیاتی هستند، به ما بیاموزند.

برای ساخت پانژنوم سیب زمینی، محققان از ابررایانه ها برای خرد کردن داده های بانک های اطلاعات عمومی، از جمله بانک های ژن در کانادا، ایالات متحده و پرو استفاده کردند. به گفته محققان، پانژنوم را می توان برای پاسخ به بسیاری از سؤالات در خصوص تکامل این محصول مهم که تقریباً 10000 سال پیش به وسیله مردم بومی در کوه های جنوب پرو اهلی شد، مورد استفاده قرار داد. بعلاوه می توان از آن برای یاری به شناسایی ژن های خاص برای ایجاد یک ابر سیب زمینی با استفاده از اصلاح سنتی یا فناوری ویرایش ژن استفاده کرد.

پروفسور استرومویک می گوید: دانشمندان امیدوارند چیزی بسازند که بتواند در برابر انواع مختلف بیماری ها دفاع کند و بهتر در برابر آب و هوای شدید مانند باران زیاد، یخبندان یا خشکسالی مقاومت کند.

منبع: scitechdaily

منبع: فرارو
انتشار: 13 شهریور 1402 بروزرسانی: 13 شهریور 1402 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2274

به "حیات بشر به این سیب زمینی وابسته است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیات بشر به این سیب زمینی وابسته است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید