اتاق فکر سازگاری با کم آبی در البرز تشکیل گردد

به گزارش مرجع مقالات، دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی گفت: کم آبی در استان البرز زاییده توسعه نامتوازن با سرزمین و منابع آب است.

اتاق فکر سازگاری با کم آبی در البرز تشکیل گردد

به گزارش خبرنگاران بنفشه زهرایی امروز سه شنبه 23 مهرماه در نشست هم اندیشی کارگروه سازگاری با کم آبی که در شرکت آب منطقه ای البرز برگزار گردید، گفت: بخش صنعت البرز و بسیاری بخش ها نمی دانند که چقدر آب مصرف می نمایند، منظور مصرف مجاز و غیر مجاز نیست بلکه همه آبی است که مصرف می گردد.

وی گفت: خشکی طبیعی اقلیم، تغییرات اقلیمی، محدود بودن ظرفیت منابع آب در آبخوان ها و ... از جمله عوامل طبیعی کمبود آب در کشورمان است.

وی افزود: ولی عواملی چون ضعف مدیریت و نبود ساختارهای سازمانی و حقوقی مناسب، نبود ظرفیت های فنی و تخصصی، تخصیص بیش از حد منابع، فساد در نهادهای مدیریت نماینده منابع، سبک زندگی پر آب طلب، سرمایه گذاری و توسعه بیس از حد زیر ساخت ها مثل احداث سدها، طرح های انتقال آب، کم بودن قیمت آب، سیاست های خودکفایی غذایی، محبوبیت سیاسی ناشی از اختصاص آب و... از دلایل انسانی شرایط بحرانی آب است.

وی ادامه داد: بخشی از احتیاجهای زیست محیطی با منابع موجود تامین می گردد ولی عواملی چون تغییر اقلیم، خشکسالی و سیلاب باعث تامین تنظیم نشده منابع می گردد که با اقداماتی می توان تا حدی فراتر از توان طبیعی، ظرفیت تامین را بالا برد ولی با مصارف بیشتر دوباره با مشکل روبرو می شویم.

وی همکاری دستگاه های مختلف را در این زمینه دارای اهمیت زیادی دانسته و گفت: دستگاه های مختلف باید در این برنامه مشارکت داشته و میزان مصرف را معین و با داشته ها هماهنگ نمایند تا این پایش به خوبی صورت بگیرد.

مدیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی با اشاره به اینکه کارگروه سازگاری با کم آبی در سال 96 تاسیس و در استان ها هم این کارگروه تشکیل شد، تاکید نمود: توصیه شده که اتاق فکر در استان ها در این کارگروه با حضور نخبگان و دانشگاهیان تشکیل گردد ولی در البرز این اتاق فکر تشکیل نشده و احتیاج است تشکیل گردد.

زهرایی، البرز را جزو استان هایی برشمرد که فعلاً در کارگروه از بسیاری استان ها عقب افتاده است و گفت: البرز هنوز برنامه ای برای این کارگروه ارسال نکرده است.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی محورهای این کارگروه را عمدتاً در حوزه مدیریت مصرف دانست و اظهار کرد: اینکه چطور با وضع موجود مصرف شرب، کشت، صنعت و غیره را هماهنگ کنیم در واقع هدف کلی محدود کردن مصرف و کاهش برداشت از منابع آب زیر زمینی در حد آب قابل برنامه ریزی است. اجرای طرح های احیا و تعادل بخشی دشت ها مدیریت کاهش مصرف در بخش های مختلف، بازچرخانی آب، اصلاح الگوی کشت فضای سبز، مدیریت مصرف در بخش کشاورزی، مدیریت آب در بخش صنعت و معدن از محورهایی بوده که برای این کارگروه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: اصلاح تعرفه شرب، محدودیت کاشت برنج، ممنوعیت کاشت چمن در ادارات، ممنوعیت آبیاری فضای سبز در ساعات روز از جمله بعضی مصوبات این کارگروه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 435

به "اتاق فکر سازگاری با کم آبی در البرز تشکیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق فکر سازگاری با کم آبی در البرز تشکیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید