اولین نشست تخصصی بافت های تاریخی آذربایجان غربی برگزار شد

به گزارش مرجع مقالات، با حضور اساتید ، مسئولین و مدیران شهری استان ؛ اولین نشست تخصصی بافتهای تاریخی آذربایجان غربی برگزار گشت.

اولین نشست تخصصی بافت های تاریخی آذربایجان غربی برگزار شد

به گزارش مرجع مقالات به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی، اولین نشست تخصصی بافتهای تاریخی و فرهنگی استان آذربایجان غربی با حضور اسانید دانشگاهی، مدیران و مسئولین شهری و رئیس گروه بافتهای تاریخی سازمان متبوع در محل سالن آمفی تئاتر اداره کل امروز شنبه 22 دی برگزار گشت.

در ابتدای این نشست مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی طی سخنانی به ارائه گزارش از اقدامات اداره کل در خصوص حفاظت از آثار تاریخی بافتهای تاریخی چهار شهر ارومیه ، ماکو ، خوی و تکاب پرداخت .

در این جلسه رئیس گروه بافتهای تاریخی و فرهنگی سازمان متبوع با ارائه پاورپوینت در خصوص اقدامات سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در زمینه تعیین محدوده و حفاظت از بافتهای تاریخی در سراسر کشور شرحات لازم را ارائه داده و گفت: کشور ما یکی از کشورهای پیشرو در زمینه ثبت و حفاظت از آثار تاریخی است.

محسن طوسی شرح داد: ما در زمینه معرفی بازارهای تاریخی ، باغهای ایرانی و وجود شهرنشینی و مراکز زیستی اقدامات خوبی را در سراسر کشور انجام داده ایم.

او گفت: سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بعنوان متصدی امور بافتهای تاریخی بوده و اصل مسئولیت بعهده شهرداران و مدیریت شهری در سراسر کشور است .

طوسی به اقدامات استان آذربایجان غربی در حفظ و صیانت از بافتهای تاریخی اشاره کرده و اضافه کرد : اقداماتی که در استان آذربایجان غربی برای صیانت از آثار تاریخی در شهرهای ارومیه و ماکو اجرا شده می تواند الگویی برای دیگر شهرهای کشور باشد .

او اضافه کرد : ارومیه حائز ویژه گی های بسیار ارزشمند زیستی و تاریخی است و این شهر را به لحاظ موقعیت جغرافیایی از دیگر شهرهای کشور متمایز کرده است.

در ادامه این نشست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی نیز طی سخنانی گفت : بافتهای تاریخی نشان دهنده هویت شهرهای ماست و بایستی در حفاظت از این بافتها هم کمک کنند.

پیمان آرامون شرح داد : از 24000 هکتار بافت تاریخی در کشور میزان 600 هکتار آن در مرکز استان آذربایجان غربی (ارومیه) قرار گرفته است و این نشاندهنده ضرورت اقدام همگانی برای حفاظت از این آثار را می رساند.

او با اشاره به طرحهای عمرانی ارائه شده به استانداری آذربایجان غربی اظهار کرد: ما سعی کرده ایم به تمامی طرحهایی که با بافت تاریخی شهرهای استان سنخیت نداشته اند تائیدیه نداده و مطالعات لازم در خصوص بافت تاریخی را با افقی بازتر علاوه بر ارومیه و سه شهر مصوب در شهر های دیگر نیز انجام دهیم.

آرامون به اقدامات ستاد بازآفرینی شهری اشاره کرده و اضافه کرد : این ستاد در استان مبلغی بیش از یکصد میلیارد تومان بشکل نقدی و اوراق قرضه جهت هزینه برای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی موجود در بافتهای تاریخی هزینه کرده است .

او اضافه کرد: در صورت احیای بافتهای تاریخی، انسجام اقدامات فرهنگی را شاهد بوده و به تبع آن حراست از این ابنیه و اماکن بسیار سهل و آسان خواهد بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 232

به "اولین نشست تخصصی بافت های تاریخی آذربایجان غربی برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین نشست تخصصی بافت های تاریخی آذربایجان غربی برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید