تبعات کم خوردن میوه و سبزیجات در بین بچه ها و نوجوانان

به گزارش مرجع مقالات، یک متخصص تغذیه، نسبت به تبعات مصرف کم سبزیجات و میوه ها در بین بچه ها و نوجوانان هشدار داد.

تبعات کم خوردن میوه و سبزیجات در بین بچه ها و نوجوانان

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، احسان حجازی، با بیان این مطلب که طی دهه اخیر نحوه تغذیه در جوامع بشری تغییر نموده و ایران در دوره ای قرار گرفته که تغذیه ناسالم غرب شایع است، گفت: تغییراتی که به دلیل پیشرفت صنعت مواد غذایی و غذاهای فرآیند شده بیشتر استفاده می گردد، از جمله غذاهایی مانند نوشابه، نوشیدنی های گازدار و فست فودها که حاوی انرژی بالا و میزان قند و اسیدهای چرب اشباع فراوان هستند اما میزان ویتامین و املاح ضروری ناکافی دارند. مصرف بیش از حد این مواد غذایی می تواند موجب اضافه وزن و چاقی گردد.

وی، چاقی را از عوامل بروز بیماری های دیابت، سرطان، قلب و عروق و فشار خون دانست که متأسفانه میزان شیوع بیماری های مزمن را نسبت به گذشته افزایش داده است.

عضو هیأت علمی گروه تغذیه بالینی دانشکده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه بیان داشت: درصد زیادی از بچه ها در کشور دچار اضافه وزن هستند که متأسفانه این چاقی در کودکی و نوجوانی با چاقی در بزرگسالی ارتباط دارد.

حجازی گفت: مصرف سبزیجات به همراه غذا به افزایش احساس سیری و تناسب اندام یاری می نماید. اما مصرف این مواد غذایی نسبت به گذشته کمتر شده است.

عضو هیأت علمی گروه تغذیه بالینی دانشکده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: مصرف کم سبزیجات و میوه ها موجب شده تا ویتامین و املاح معدنی ضروری کافی به بدن افراد نرسد و دریافت میزان مواد مغذی که به رشد بچه ها و نوجوانان یاری می نماید، کمتر باشد. ویتامین ها و املاح در میوه ها و سبزیجات به وفور یافت می شوند که میزان مصرف آن در کشور به خصوص در بین بچه ها و نوجوانان کم است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1176

به "تبعات کم خوردن میوه و سبزیجات در بین بچه ها و نوجوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات کم خوردن میوه و سبزیجات در بین بچه ها و نوجوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید