ترامپ عقلش را از دست می دهد!

به گزارش مرجع مقالات، پیتر وهنِر* نویسنده و تحلیلگر ارشد نشریه آتلانتیک در مقاله ای، به این نکته اشاره می نماید که همزمان با نزدیک شدن به زمان خروج دونالد ترامپ از قدرت، وی بیش از پیش، رویه های جنون آمیز از خود نشان می دهد و به نوعی رفتار می نماید که انگار در حال از دست دادنِ قوای عقلانی اش است. امری که برای آمریکا، بسیار پرهزینه و خطرناک است. وهنِر در این رابطه می نویسد:

ترامپ عقلش را از دست می دهد!

فرایند غرق شدن دونالد ترامپ در دامان جنون و دیوانگی، همچنان ادامه می یابد. وی در جدیدترین اقدام جنون آمیز خود، آنگونه که نیویورک تایمز گزارش نموده، به دنبال انتصاب سیدنی پاول، عضو سابق تیم حقوقی خود که یک نظریه پرداز برجسته در زمینه طرح تئوری های توطئه نیز است، جهت پیگیری ادعای غلط و فریبنده وقوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا است.

به گزارش خبرنگاران، عجیب تر از همه اینکه اخیرا مایکل فلین مشاور امنیت ملی اسبق ترامپ که به تازگی از سوی او، در زمینه جرمش مبنی بر دروغ گفتن به اف بی آی، مشمول عفو شده، در جلسه ای با ترامپ از وی درخواست نموده تا در آمریکا و به طور خاص در ایالت هایی که ترامپ در آن ها مدعی است تقلب اتفاق افتاده، حکومت نظامی برقرار کند و با استفاده از نیروی نظامی، نتیجه آرا را بازگرداند. امری که به معنای واقعی، یک افتضاح تمام عیار برای دموکراسی آمریکایی است.

با این همه، هیچکدام از این موارد نباید برای ما شوکه نماینده به نظر آیند. بسیاری از ما حتی قبل از انتخاب ترامپ به سمت ریاست جمهوری آمریکا، بر این نکته تاکید داشتیم که ویژگی شاخص دونالد ترامپ، عدم تعادل و ثبات شخصیتی و روانی اوست. خیلی سخت است که بتوان ترامپ را فردی منطقی، و متعهد به دلیل و استدلال دانست. من (نویسنده مقاله: پیتر وهنر)، نه در سال 2016 و نه در سال 2020، به ترامپ رای ندادم. من این کار را در شرایطی انجام دادم که با سه دولتِ جمهوریخواه در تاریخ سیاسی آمریکا، همکاری نزدیک داشته ام. عملکرد ترامپ در چهار ساله اخیر به من ثابت نموده که من تا به امروز تصمیم درستی در خصوص او و همکاری با دولتش گرفته ام.

با توجه به سابقه روحی-روانی ترامپ، کاملا اجتناب ناپذیر بود که وی وقتی تلخیِ حقیقت را در سال 2020 احساس کند (او در این سال، مدیریتی فاجعه بار در بحران کرونا از خود نشان داد و اقتصاد آمریکا نیز آسیب های جدی متحمل شد. از سویی وی در این سال، انتخابات 2020 آمریکا را نیز باخت)، بیش از پیش از واقعیت فاصله بگیرد و غرق در دیوانگیِ بیشتر گردد. کاملا قابل پیش بینی بود که ترامپ در این شرایط، بیش از پیش غرق در تئوری های توطئه موهوم گردد. عصبانیت و تلخی بیشتر او نیز در این سال، چندان چیز عجیبی نبود. در چشم اندازی کلی تر، اصلا عجیب نیست که اکنون می بینیم ترامپ به نوعی رفتار می نماید که انگار، عقلش را از دست داده است.

بله ترامپ عقلش را از دست می دهد و همین مساله، او را از لحاظ روانی خطرناک تر و بی ثبات تر می نماید. جاناتان سوآن خبرنگار پایگاه خبری آکسیوس می نویسد: من برای مدتی مسوولِ پوشش اخبار و تحولات مرتبط با دونالد ترامپ بوده ام. من در هیچ زمانی تا این حد شاهد این نبوده ام که ببینم اغلب مقام های ارشد آمریکایی در خصوص خطرناک شدن ترامپ (مخصوصا در برهه کنونی) هشدار داده باشند. به نظر می رسد اکنون ایده های دیوانه وارِ سیدنی پاول و مایکل فلین، در عالی ترین سطح قدرت آمریکا (یا برای رئیس جمهور ترامپ)، از اهمیت و جذابیت زیادی برخوردار شده اند.

حتی در میانه هرج و مرج کنونی نیز ارزشش را دارد که یک گام به عقب برگردیم و به این مساله بنگریم که اکنون در کجا قرار داریم: دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا، فردی است که تمایل ندارد پیروزی رقیب خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یعنی جو بایدن را که هفت میلیون رای مردمی و همچنین 74 رای الکترال بیشتر از او کسب نموده، مورد تایید قرار دهد. او هنوز هم که پیروزی بایدن قطعی شده سعی دارد تا نتیج انتخابات را بدزدد. این مساله واقعا به یک عقده برای ترامپ تبدیل شده است.

ترامپ در فرآیند اقدامات جنون آمیزش، حزب جمهوریخواه را به یک بازیچه برای خود تبدیل نموده است. در شرایط فعلی، اغلب ناظران و تحلیلگران بر این باورند که ترامپ عملا از قدرت و موقعیت خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا سواستفاده می نماید. امری که حقیقتا یک خسارت عظیم برای آمریکا است. نکته اسفبارتر این است که حزب جمهوری خواه و مقام های ارشد آن (و حتی می گفت اکثریت حزب جمهوریخواه)، از اقدامات جنون آمیز دونالد ترامپ، قویا حمایت می نمایند.

همه این ها در شرایط اتفاق می افتند که بحران شیوع ویروس کرونا در آمریکا واقعا جدی است. در شرایط فعلی، در هر دقیقه، یک آمریکایی بر اثر ابتلا به کرونا، جان خود را از دست می دهد. این در حالی است که منابع نزدیک به ترامپ گفته اند که ظاهران کارِ ترامپ با مساله پاندمی ویروس کرونا، تمام شده است و وی در این زمینه هیچ موضع گیری و اقدام فعال و موثری را انجام نمی دهد.

این درست همان نقطه ای است که شرایط روانیِ بغرنج ترامپ، ناتوانی وی در مواجهه با حقایق ناخوشایند، خودشیفته بودنِ افراطی او، و عدم درک و فهم او از واقعیت ها، برای مردم آمریکا تبدیل به مولفه هایی مرگبار می گردد. سهل انگاری های ترامپ، زمستان سختِ کرونایی را برای آمریکایی ها به زمستان تاریک تبدیل نموده است. اگر هرکدام از روسای جمهور چهل سال اخیر در تاریخ آمریکا، اکنون بجایِ ترامپ در قدرت بودند، آمریکا بدون تردید با شمار مبتلایان و مرگ و میر کمتری در بحث شیوع ویروس کرونا رو به رو بود. در این راستا، لری هوگان فرماندارِ جمهوریخواهِ مریلند که از جمله معدود جمهوریخواهان مخالف با ترامپ است در موضع گیری می گوید: عظیمترین ترس و نگرانی من این بود که در میانه یک بحران، میدان نبرد از وجود فرمانده خالی گردد.

ظرف 30 روز آینده، دونالد ترامپ کرسی ریاست جمهوری آمریکا را ترک خواهد نمود. وی در حالی از صحنه قدرت خارج می گردد که نتوانست در آمریکا کودتا کند و نتایج انتخابات این کشور را با شانتاژ تبلیغاتی به نفع خودش تغییر دهد. اساسا صحنه انتخابات اخیر در آمریکا که با حضور گسترده رای دهندگان آمریکایی همراه شد، نمودی عینی از عزم و اراده مردم این کشور، آن هم در بحبوحه پاندمی ویروس کرونا، جهت پایان دادن به ماجراجویی های دونالد ترامپ بود.

با این حال، آثار و جراحت های ریاست جمهوری ترامپ تا سال ها بر تنِ آمریکا خواهد ماند. ترامپ در دوره حضور خود در قدرت، مفهوم حقیقت را به عنوان یک مفهوم مرکزی، در بالاترین سطوح قدرت در آمریکا، زیرسوال برد و به آن بی اعتنایی کرد. حزب جمهوریخواه در دوره ترامپ عمیقا افراطی شده و نمایندگان و اعضای حزب جمهوریخواه با سکوت در برابر رویه های ترامپ، به انسان هایی بزدل تبدیل شده اند. این افراد از ترسِ اقدامات ترامپ بر علیه خودشان، با هر اقدام غیرمنطقی و غیر عقلانی و همچنین دروغ های عجیب و غریب ترامپ همراهی کردند. امری که ننگی عظیم برای آن ها در تاریخ سیاسی آمریکا خواهد بود.

در دوره ریاست جمهوری ترامپ، جناح راست آمریکا، بیشتر از هر زمانی، هار و افراطی شد. بسیاری از افرادی که در طیف راست قرار می گیرند، تحت تاثیر تحریکات ترامپ، خشن تر شده و اقدامات غیرقانونی زیادی انجام داده اند. درست به همین دلیل است که باید گفت آسیب ها و جراحات ریاست جمهوری ترامپ برای آمریکا، بسیار عمیق هستند.

مردم آمریکا از حضور ترامپ در قدرت یک درس مهم گرفتند: اگر در انتخابِ یک رئیس جمهور، نهایت دقت را به خرج ندهند، بهای آن را به نحو سنگینی خواهند پرداخت. این مساله را در برهه کنونی، نه تنها با توجه به دوره حضور ترامپ در قدرت، بلکه بر اساس تنش آفرینی هایی که او احتمالا پس از ترک قدرت از خود نشان خواهد داد نیز متوجه خواهند شد.

*پیتر وهنِر، وی نویسنده و تحلیلگر ارشد نشریه آتلانتیک است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1391

به "ترامپ عقلش را از دست می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ عقلش را از دست می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید