جزییات تازه از مذاکرات ایران و عربستان

به گزارش مرجع مقالات، با وجود اینکه بعضی رسانه ها به نقل از منابع مطلع ایران و عربستان اخبار مذاکره مستقیم دو کشور با میانجیگری عراق را تکذیب کردند اما مواضع رسمی به گونه ای دیگر است، هیچ مقام رسمی از دو کشور این مذاکرات را رد نکرده اند. امروز سفیر ایران در عراق ضمن استقبال از میانجیگری عراق از ایجاد شرایط مثبت برای حل و فصل بعضی مسائل بین ایران و دیگر کشورها اطلاع داد.

جزییات تازه از مذاکرات ایران و عربستان

به گزارش خبرنگاران، براساس آخرین اخباری که رسانه ها منتشر نموده اند حاکی از آن است که اولین دور مذاکرات ایران و عربستان با حضور مقامات امنیتی حدود ده روز پیش در بغداد برگزار شده است.

روزنامه انگلیسی فایننشنال تایمز اولین بار این باره این خبر را منتشر کرد و گزارش داد سرپرستی هیئت سعودی در این مذاکرات را خالد بن علی الحُمَیدان، رئیس سازمان اطلاعات سعودی برعهده داشته و دور دیگری از گفت وگوها برای هفته آینده برنامه ریزی شده است.

طبیعتا با توجه به سطح بالای مذاکره نماینده سعودی انتظار این بود که طرف ایرانی نیز یک مقام ارشد امنیتی در حد وزیر اطلاعات باشد.

دیروز خبرگزاری فرانسه به نقل از منابعی در این رابطه نوشت هیأت ایرانی را نمایندگانی از سوی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بر عهده داشتند.

در همین حال رویترز نیز اطلاع داد که آمریکا از این مذاکرات آگاه است.

دستور کار مذاکرات

یکی از موضوعات مهم این است که هدف از مذاکرات ایران و عربستان چیست؟ خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامی عراقی و دیپلماتی غربی بهبود روابط میان ریاض و تهران را هدف مذاکرات ذکر نموده است.

دامنه بحث ها و اختلافات میان ایران و عربستان بسیار وسیع است، از مسئله سوریه و لبنان تا جنگ یمن، پرونده هسته ای ایران و امنیت خلیج فارس از چالش های دو کشور به حساب می آیند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که در جلسه اول مذاکرات مسئله یمن و لبنان مطرح شده است. براساس گزارش رسانه ها اولین مذاکرات مثبت بوده است.

ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق از ایجاد فضای مثبت سیاسی در منطقه اطلاع داده است

استقبال ایران از میانجیگری عراق

موضع مقامات رسمی ایران درباره خبر مذاکره جالب توجه است. روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه در این رابطه گفت: ایران از گفت وگو با عربستان سعودی استقبال نموده و این مسئله را به نفع مردم دو کشور و صلح و ثبات منطقه ای می داند.

سخنگوی وزارت خارجه اخبار منتشر شده در این رابطه را تکذیب نکرد اما گفت متناقض اند.

بحث میانجیگری عراق میان ایران و عربستان در سفر اخیر کاظمی به تهران و ریاض جدی شد. نخست وزیر عراق به دنبال آن است که اختلافات شدید دو کشور در منطقه را کاهش دهد.

امروز ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق در گفت وگویی با خبرگزاری ایرنا در مورد وساطت بغداد برای تنش زدایی در منطقه تاکید نمود که ایران از هرگونه تحرکی که منجر به توسعه روابط، همکاری ها و نزدیکی بین عراق و کشورهای عربی، همسایه و منطقه گردد استقبال و حمایت می نماید و مشوق آن است.

او اضافه کرد: به اعتقاد شخصی بنده بخشی از وساطت عراق برای تنش زدایی در منطقه برای بازیافت صندلی سیاسی عراق در دنیای عربی و اسلامی است که ما هم از این موضوع و محور قرار دریافت عراق استقبال می کنیم و شادمان هستیم.

سفیر ایران عراق تاکید نمود: اگر عراق بتواند هرگونه نقشی در جهت نزدیکی ایران با کشورهایی که یک مقداری با آنها چالش داریم یا روابطمان به سردی گراییده یا همکاریهای سیاسی با آنها متوقف شده؛ ایفا نماید ما شادمان می شویم. یعنی جمهوری اسلامی ایران به دولت عراق این موضوع رو بیان نموده که اگر آنها بتوانند در اینجا نقشی را ایفا نمایند، تحرکی داشته باشند، کوششی داشته باشند؛ ما نه تنها استقبال می کنیم بلکه شادمان هم می شویم.

اما مسجدی در پاسخ به این سوال که میانجی گری عراق بین ایران با کشورهای مورد نظر تا به امروز در عمل دستاوردی داشته یا خیر؟ گفت: چون عملا در بحث جمهوری اسلامی ایران هنوز به نتایج روشن و پیشرفت قابل ملاحظه ای نرسیده؛ اجازه بفرمایید تا منتظر باشیم یک مقدار کار جلو برود و نتایجی عملی را ببینیم.

او درباره واکنش طرف های دیگر به این کوشش ها گفت: بنظر می رسد شرایط و محیط بین الملل و محیط منطقه فضای مثبت تری برای حل و فصل بعضی مسائل را بین ایران و دیگر کشورها ایجاد نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1603

به "جزییات تازه از مذاکرات ایران و عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات تازه از مذاکرات ایران و عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید