راه های تشخیص سرطان های شایع زنان

به گزارش مرجع مقالات، یک متخصص زنان، زایمان و نازایی، درباره سرطان های شایع در زنان و راه های تشخیصی و درمان این بیماری ها توضیحاتی را ارائه کرد.

راه های تشخیص سرطان های شایع زنان

دکتر منصوره علیرضایی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره سرطان های شایع در زنان گفت: شایع ترین سرطان در بین زنان سرطان پستان است. تشخیص اولیه سرطان پستان حائز اهمیت است، چرا که اگر زود و به موقع تشخیص داده گردد، با روش های درمانی رایج مانند جراحی بهبود می یابد، در حالی که اگر دیرهنگام تشخیص داده گردد، امکان پاسخ به درمان کم می گردد و ممکن است به درمان های تکمیلی مانند شیمی درمانی احتیاجمند گردد. بنابراین توصیه ما به زنان این است که غربالگری سرطان پستان را انجام دهند. تاثیر غربالگری درست و تشخیص به موقع و زودرس، در درمان سرطان پستان نسبت به سرطان های دیگر زیادتر است.

علیرضایی ادامه داد: افرادی که سابقه خانوادگی مثبت دارند؛ یعنی در خانواده آنها افرادی با سابقه سرطان پستان یا سرطان تخمدان هستند و یا از نظر ژنتیکی مشکل دارند باید غربالگری در سنین پایین تر و با فواصل کوتاهتر انجام دهند.

این متخصص زنان، زایمان و نازایی درباره غربالگری برای افراد عادی نیز گفت: غربالگری در افراد معمولی که سابقه خانوادگی یا مشکل ژنتیکی ندارند، به این صورت است که باید قبل از 40 سالگی سونوگرافی برای تشخیص سرطان پستان انجام دهند. همچنین باید معاینات منظم ماهانه توسط خود فرد و معاینه سالیانه توسط جراح پستان انجام گردد.

وی با اشاره به اینکه از سن 40 سالگی به بعد ماموگرافی به غربالگری ها اضافه می گردد، تاکید نمود: ماموگرافی معمولا باید در فواصل یک تا دوسال انجام گردد. در ماموگرافی قبل از این که توده ای تشکیل گردد، ممکن است علائمی از تشکیل توده و علائم بدخیمی دیده گردد که بیماری در این مراحل به راحتی قابل درمان است.

علیرضایی بیان نمود: در سنین بالای 40 سال بهترین روش، غربالگری ماموگرافی است. ماموگرافی توده های غیر قابل لمس و خیلی کوچک را نشان می دهد. افراد نباید منتظر باشند که حتما توده ای را لمس نمایند و بعد برای درمان اقدام نمایند. بلکه ماموگرافی یا سونوگرافی برای تشخیص سرطان پستان باید به طور منظم و در فواصل یک تا دوسال انجام گردد.

این متخصص زنان، زایمان و نازایی از دیگر سرطان های شایع در زنان به سرطان های دستگاه تناسلی مانند سرطان رحم، سرطان سرویکس یا دهانه رحم و سرطان تخمدان اشاره نمود و گفت: برای سرطان تخمدان که از شایع ترین سرطان ها در زنان است، غربالگری خاصی توصیه نمی گردد؛ اما در صورت وجود شک بالینی، باید به طور منظم سونوگرافی رحم و تخمدان ها انجام گردد. در صورتی که کیست یا توده ای در تخمدان وجود داشته باشد، حتما به متخصص زنان مراجعه گردد تا ماهیت دقیق آن با انجام آزمایشات و آنالیز های تخصصی معین گردد.

وی اظهار کرد: برای سرطان های رحم نیز غربالگری خاصی وجود ندارد، اما توصیه می گردد زنانی که خون ریزی های غیر طبیعی دارند (خون ریزی های ماهیانه آن ها در فواصل کوتاه مدت است یا بین دو عادت ماهیانه لکه بینی یا خون ریزی دارند)، حتما به پزشک مراجعه نموده و سونوگرافی واژینال انجام دهند تا علت آنالیز گردد. همچنین در صورت لزوم نمونه برداری آندومتر یا رحم (کورتاژ تشخیصی) انجام گردد.

علیرضایی بیان کرد: در حال حاضر انجام کورتاژ تشخیصی بسیار راحت شده است. به طوری که بدون احتیاج به بیهوشی در مطب و به صورت سرپایی و با وسیله ای به نام پایپل انجام می گردد. با این روش تغییرات پیش سرطانی رحم تشخیص داده می گردد.

وی اضافه کرد: برای تشخیص سرطان دهانه رحم، انجام آزمایش پاپ اسمیر بهترین روش است و تست پاپ اسمیر، نوعی غربالگری برای سرطان دهانه رحم است. درغربالگری سرطان دهانه رحم باید پاپ اسمیر به فواصل منظم انجام گردد. پاپ اسمیرهای جدید به روش مایع یا لیکویید انجام می شوند. این تست باید منظم و هر سه سال یکبار انجام گردد. همراه با پاپ اسمیر همچنین می توان انواع خاصی از عفونت های ویروسی مانند عفونت HPV (زگیل تناسلی) را هم تشخیص داد.

این متخصص زنان، زایمان و نازایی در سرانجام تاکید نمود: برای پشیگیری از سرطان دهانه رحم باید زنان (خصوصا زنان زیر سن 26 سال) که واجد شرایط هستند واکسن زگیل تناسلی تزریق نمایند؛ چراکه مهم ترین عاملی که موجب سرطان دهانه رحم در زنان می گردد، ویروس HPV است. تزریق واکسن HPV در زنان با سن بالاتر نیز می تواند موثر باشد، اما با بالا رفتن سن، درصد تاثیر واکسن نیز کاهش می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 53

به "راه های تشخیص سرطان های شایع زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های تشخیص سرطان های شایع زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید