رشد 80 درصدی پوشش گیاهان مراتع، با اجرای طرح توسعه گیاهان دارویی

به گزارش مرجع مقالات، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به صادرات 15 میلیون یورویی گیاهانی دارویی مرتعی در سال گذشته ،می گوید هدف از عملیاتی شدن طرح توسعه گیاهان دارویی،این است که در قالب طرح های تلفیقی مرتعداری و با ملاحظات اکولوژیک، تاج پوششی گیاهان مراتع از 10 تا 20 درصد به حدود 70 تا 80 درصد ارتقا یابد.

رشد 80 درصدی پوشش گیاهان مراتع، با اجرای طرح توسعه گیاهان دارویی

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه نمود: این طرح توسعه ای در راستای حفاظت، احیا، اصلاح، توسعه، بهره برداری گیاهان دارویی و بهبود معیشت مرتعداران با روش های بیولوژیک و بیومکانیکی نزدیک به طبیعت در اراضی مرتعی استان ها اجرا خواهد شد.

ترحم بهزاد اظهار کرد: در طرح مذکور تاکید ما بر عملیات زراعی برای تولید گیاهان دارویی نیست بلکه قصد داریم در قالب طرح های تلفیقی مرتعداری و با ملاحظات اکولوژیک، تاج پوششی گیاهان مراتع را از 10 تا 20 درصد به حدود 70 تا 80 درصد ارتقا یابد.

وی پیش بینی کرد: چنانچه در طرح توسعه 50 هزار هکتاری اراضی مرتعی از هر هکتار 20 کیلوگرم گیاهان دارویی تولید شود در مجموع یک هزار تن تولید از این محصولات خواهیم داشت.

بهزاد در مورد گونه های گیاهان دارویی گفت: تلاش می کنیم در اراضی مرتعی، گونه های اقتصادی مانند آنغوزه، باریجه و کرفس کوهی که دارای ارزش اقتصادی بیشتری هستند، استفاده شود.

به گفته وی در این طرح قرار است در سطح 45 هزار هکتار عملیاتی همچون بذرکاری، کپه کاری و ذخیره نزولات آسمانی و پنج هزار هکتار تولید نهال و بوته کاری انجام گیرد و برای هر استان این سطوح تقسیم بندی و تعیین شده است.

مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره صادرات گیاهان دارویی مرتعی نیز اذعان داشت: سال گذشته 1820 تن از این محصولات به ارزش 15 میلیون یورو صادر شد.

وی خاطر نشان کرد که سال 98 نزدیک به 4500 تن گیاهان دارویی از مراتع کشور برداشت شد.

بهزاد اضافه نمود: بیشترین توسعه گیاهان دارویی در اراضی مرتعی را در استان هایی مانند فارس و کرمان خواهیم داشت.

وی درباره طرح های بهره برداری نیز اظهار کرد: 874 طرح بهره برداری برای چهار میلیون هکتار اراضی مرتعی کشور داریم که از این تعداد 570 فقره طرح بهره برداری برای دو میلیون و 800 هزارهکتار فعال است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1408

به "رشد 80 درصدی پوشش گیاهان مراتع، با اجرای طرح توسعه گیاهان دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 80 درصدی پوشش گیاهان مراتع، با اجرای طرح توسعه گیاهان دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید