رونق صنعت پلاسما در کشور سبب ارزآوری می شود

به گزارش مرجع مقالات، خبرگزاری خبرنگاران- معاون اجرایی مرکز اهدای پلاسمای بیودارو گفت: اکنون صنعت پلاسما یک صنعت پیشرفته در جهان است و در صورت رونق آن در کشور می تواند منبعی برای ارزآوری باشد.

رونق صنعت پلاسما در کشور سبب ارزآوری می شود

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دکتر رضا سید حسینی افزود: با توجه به سابقه و تخصص تیم مرکز اهدای پلاسمای بیودارو در زمینه اهدای پلاسما و همچنین دارو های مشتق از پلاسما، مجوز های جمع آوری پلاسمای هایپرایمیون (بیماران درمان شده کووید19) توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مجموعه صادرشد.

وی ادامه داد: بر اساس این مجوز قرار شد که از اهداکنندگان پلاسمای که مبتلا به کووید19 شده و بهبود یافته اند و شرایط اهدای پلاسما را دارند، در این مرکز پلاسما جمع آوری شود.

آقای سید حسینی افزود: پلاسمای اهداکنندگان در مرکز شماره دو بیو دارو در روز های جمعه جمع آوری می شود و هر جمعه 20 نفر از بهبود یافته پلاسمای خود را به منظور کمک به نجات جان بیماران مبتلا به کرونا و تهیه دارو، اهدا می کنند و در این مرکز همه استاندارد ها و پروتکل های بهداشتی موجود برای دریافت پلاسما رعایت می شود.

وی با بیان مرکز اهدای پلاسمای بیودارو از سال 1385 فعالیت خود را در زمینه جمع آوری پلاسما با سرمایه گذاری مشترک با شرکت دارو پخش وابسته به سازمان و تامین اجتماعی و شرکت بیوتست آلمان به عنوان نخستین تولید کننده دارو های مشتق از پلاسما در خاورمیانه کارش را شروع کرد، گفت: تا کنون این مرکز پیروز شده بیش از 500 هزار لیتر پلاسما را برای تامین دارو جمع آوری کند.

سالیانه 350 هزار لیتر پلاسما در کشور جمع آوری می شود

معاون اجرایی مرکز اهدای پلاسمای بیودارو گفت: آمریکا با سالانه حدود 2 و نیم میلیون لیتر جمع آوری پلاسما در رتبه نخست واقع شده است و سپس کشور های اروپایی در این فهرست هستند و ایران هم سالانه حدود 350 هزار لیتر پلاسما را جمع آوری می کند و به مصرف تولید دارو های مشتق از پلاسما می رسد.

وی افزود: از ابتدای شروع فعالیت مرکز به دلیل نبود فرهنگ اهدای پلاسما و اطلاعات کم در این زمینه با مسائلی روبرو بودیم، اما بعد از گذشت 12 سال، تا حدودی اهدای پلاسما بین اهدا کنندگان و مردم جا افتاده است. صنعت پلاسما در جهان یک صنعت پیشرفته است و در صورت رونق این صنعت در کشور و با حمایت های لازم، می تواند علاوه بر درمان بیماران، یک منبع خروج ارز باشد و همچنین می تواند در زمینه صادرات نیز فعال باشد.

داروی IVIG مشتق از پلاسما بهبود یافته ها، درمانی مطمئن برای مبتلایان به کرونا

آقای سید حسینی گفت: حدود یک سال از پاندومی کرونا در جهان می گذرد و در ایران تا کنون هزاران نفر بر اثر ابتلا به این ویروس کرونا جان خود را از دست دادند و بیش از یک میلیون نفر هم مبتلا داشتیم و هر روز هم شاهد مبتلای افرادی زیادی هستیم و ممکن است که این بیماری به زودی از بین نرود و حتی تا با وجود واکسن و نتیجه مثبت تزریق آن شاید بیش دو سال دیگر این بیمار ادامه یابد.

وی ادامه داد: به دنبال شیوع وسیع کرونا در جامعه علاوه بر جان باختن شماری از هموطنان به دلیل اعمال محدویت ها به منظور جلوگیری از شیوع گسترده آن و تعطیلی بسکمک از مشاغل، کشور با مسائل متعدد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روبرو شده و بهترین راه برای مقابله با کرونا واکسن و دارو های مورد نظر است.

معاون اجرایی مرکز اهدای پلاسمای بیودارو گفت: با تایید مسؤولان سازمان بهداشت جهانی استفاده از پلاسمای بهبود یافته ها می تواند به عنوان یکی از بهترین دارو های مورد نظر برای درمان کووید19 باشد و این امر در جهان و همین طور ایران مورد توجه قرار گرفت و اهدای پلاسمای بهبودیافته ها از اردیبهشت امسال شروع شد.

وی افزود: پلاسمای بهبودیافته ها به دو روش برای درمان کرونا مفید و موثر است، نخست روش تزریق مستیقم پلاسمای بهبودیافته هاست که دارای نتایج خوبی هم بوده است، اما به دلیل اینکه پلاسما یک ماده بیولوژیک است بنابراین نحوه تزریق و دریافت آن شاید با واکنش های آلرژیکی همراه باشد.

آقای سیدحسینی تأکید کرد: روش دوم، شامل تهیه دارو IVIG مشتق از پلاسمای بهبود یافته ها است که می تواند به دلیل اینکه به عنوان یک دارو و تحت شرایط خاص تولید می شود و دوز خاص مورد مصرف قرار می گیرد بسیار مؤثرتر و مطمئن تر باشد.

معاون اجرایی مرکز اهدای پلاسمای بیودارو افزود: برای تهیه یک وجه دارویی مشتق از پلاسمای بهبود یافته ها نیاز به دو هزار لیتر پلاسما است که به 3500 اهدا کننده نیاز است در حال حاضر هر هفته 20 اهدای پلاسما در مرکز شمار 2 بیودارو را داریم و با این حساب حدود یک سال طول می کشد که بتوانیم این دارو را تولید کنیم.

وی بابیان اینکه هم اکنون پلاسما های جمع آوری شده برای تهیه دارو های مشتق از پلاسما به آلمان فرستاده می شود، تأکید کرد: به دلیل اینکه هم اکنون پالایشگاه پلاسما در داخل ایران واقع در استان البرز در مرحله تحقیقانی واقع شده است، پلاسمای جمع آوری شده از بهبودیافته های کرونا در این مرکز به آلمان فرستاد می شود.

درخواستی از سازمان غذا و دارو

آقای سید حسینی تأکید کرد: هم اکنون به دلیل طولانی شدن فرآیند تولیدی داروی مشتق از پلاسمای بهبود یافته های کرونا به دلیل تعداد بسیار اندک آن ها که از بین اهدا کنندگان پلاسمای مرکز بیودارو هستند و زمان بر شدن آن و تاثیرات ناگوار اقتصادی و اجتماعی و همچنین نجات جان بیماران مبتلا به کرونا درخواست ما از وازت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همین طور سازمان غذا و دارو این است که مجوز های لازم برای دریافت پلاسما از بیماران بهبودیافته از کرونا را به ما بدهند تا با در اختیار داشتن مقدار بیشتری از پلاسمای بهبودیافته ها در طی زمان کوتاه تر بتوانیم فرآیند تولید دارو را به نتیجه برسانیم و جان شمار زیادی از هموطنان نجات یابد و همچنین جلوی خسارت های ناشی از کرونا هم گرفته شود.

وی شرح داد: در این زمینه درخواست های مکتوبی هم به سازمان غذا و دار داده ایم، اما تا کنون نتیجه ای حاصل نشده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1409

به "رونق صنعت پلاسما در کشور سبب ارزآوری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق صنعت پلاسما در کشور سبب ارزآوری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید