شناسایی 43 هزار هکتار اراضی از سوی وزارت راه برای شهرک سازی

به گزارش مرجع مقالات، تهران (پانا) - عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن از شناسایی 43 هزارهکتار اراضی برای شهرک سازی خبر داد.

شناسایی 43 هزار هکتار اراضی از سوی وزارت راه برای شهرک سازی

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، ارسلان مالکی، عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص اقدامات آن سازمان برای اجرای مواد قانونی در طرح نهضت ملی مسکن گفت: در خصوص ظرفیت ماده 10 قانون جهش تولید مسکن- بهر ه مندی از اراضی مازاد سایر دستگاه های دولتی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن- اراضی در استان ها شناسایی شده است اما به دلیل عدم همکاری سایر دستگاه ها تا به امروز حدود 4 درصد اراضی به وزارت راه و شهرسازی تحویل شده است و اسناد آن در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن است و مابقی را نیز در حال پیگیری هستیم. در این بخش نیاز به همکاری سایر دستگاه هاست.

عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص شناسایی زمین برای ایجاد شهرک های نو که سیاست دولت سیزدهم است، گفت: در مناطقی که اراضی دولتی در حریم و محدوده شهرها محدود است و اراضی کافی برای اجرای طرح نهضت وجود ندارد از ظرفیت ایجاد شهرک استفاده خواهد شد. بدین منظور در خارج از حریم شهرها، شهرک های مسکونی ایجاد می شوند تا مسائل مسکن آن شهرها از این طریق حل شود.

شناسایی 43 هزار هکتار اراضی برای شهرک سازی

مالکی اعلام نمود: تا به امروز 43 هزار هکتار در موضوع شهرک ها شناسایی شده است که مراحل امکان سنجی و بررسی برای قابلیت بارگذاری مسکونی را در کارگروه های مربوطه استان ها و در کمیته های مربوطه طی می کنند. اینها ظرفیت های قانون جهش تولید مسکن است که باید از این ظرفیت هایی که وجود دارند استفاده کنیم و در اختیار طرح قرار بگیرد.

شناسایی 5 هزار هکتار اراضی در توافق با مالکان و نهادهای دارای زمین برای اجرای طرح های مسکن

عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن همچنین اعلام نمود: علاوه بر این موارد سازمان ملی زمین و مسکن موضوع دیگری را نیز در دست پیگیری دارد و آن نیز موضوع توافق با مالکان بخش خصوصی و مردم و یا نهادهایی است که دارای زمین هستند. بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سایر مالکان این دسته از اراضی را در محدوده و حریم شهرها تحت مالکیت دارند و تمایل دارند با سازمان توافق کنند تا اراضی به محدوده شهر الحاق شود. در این بخش نیز حدود 5 هزار هکتار اراضی شناسایی شده که مراحل مذاکره و توافق با مالکان را در استان ها طی می کند.

وی شرح داد: توافق مالکان و نهادهای خصوصی برای الحاق اراضی به محدوده شهر با سازمان ملی زمین و مسکن نیز ظرفیت خوبی است تا در برخی از شهرها که دولت زمین ندارد، کار تولید مسکن تداوم پیدا کند. نیاز است تا اراضی مردم برای طرح در نظر گرفته شود که اینکار در روش توافق در دستور کار همکاران استانی و در دست پیگیری واقع شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2038

به "شناسایی 43 هزار هکتار اراضی از سوی وزارت راه برای شهرک سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 43 هزار هکتار اراضی از سوی وزارت راه برای شهرک سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید