ظریف: فروش نفت ایران توسط هیچ نهاد بین المللی تحریم نشده است

به گزارش مرجع مقالات، وزیر امور خارجه با تاکید بر این که فروش نفت ایران توسط هیچ نهاد بین المللی تحریم نشده است، گفت: ایران متعهد به تصمیمات اتحادیه اروپا نیست و اروپا هم به دنبال تحمیل تصمیمات خود به هیچ عضو خارج از اتحادیه اروپا نیست.

ظریف: فروش نفت ایران توسط هیچ نهاد بین المللی تحریم نشده است

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف پس از دیدار با همتای فنلاندی خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد توقیف نفتکش گریس 1 گفت: ما همیشه گفته ایم توقف آدریان غیرقانونی بوده و مبنای حقوقی نداشته است.

وی با تاکید بر این که فروش نفت ایران توسط هیچ و نهاد بین المللی تحریم نشده است، اضافه نمود: ایران متعهد به تصمیمات اتحادیه اروپا نیست و اروپا هم به دنبال تحمیل تصمیمات خود به هیچ عضو خارج از اتحادیه اروپا نیست.

وزیر امور خارجه ادامه داد: بر این مبنا توقیف نفتکش ایران هیچ پایه و اساسی توسط جبل الطارق و انگلیس نداشته است. الان خوشحالیم این توقیف خاتمه یافته و امیدواریم منجر به کاهش تنش گردد هرچند می بینیم آمریکا به دنبال افزایش سطح تنش است و الان هم یک حکم کاملا سیاسی از دادگاه درباره کشتی گرفته است.

ظریف اضافه نمود: به دلیل تحریم های آمریکا نمی توانیم در مورد مقاصد نفتکش های خود شفاف باشیم چرا که آمریکا بصورت غیرقانونی سعی در آزار کشورهای خریدار دارد.

وی همچنین در مورد امکان میانجی گری فنلاند میان ایران و آمریکا گفت: اول از همه فکر می کنم باید برای این موضوع بستر وجود داشته باشد تا میانجی گری موثر باشد.

وزیر امور خارجه توضیح داد: ایران علاقه ای به گفت وگو با آمریکا برای حصول یک توافق هسته ای جدید ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که ایران علاقه ای به تقابل ندارد، گفت: ما مذاکرات مفصلی با آمریکا داشتیم و ما نبودیم که میز مذاکره را ترک کردیم. توافقی که همه از آن راضی باشند وجود ندارد. همین که هیچ کس با توافق مخالف نباشد خوب است. موضوع میانجی گری باید این باشد که آمریکا چگونه به اجرای تعهدات خود برگردد.

ظریف گفت: چگونه می توانند به تعهد به یک قطعنامه شورای امنیت برگردند که خودشان طراحش بودند. در آمریکا تنها یک انتخابات رخ داد.

وزیر امور خارجه با یادآوری تحریم های آمریکا علیه ملت ایران اظهارداشت: در جنگ مالی هدف مردم عادی هستند. کاری که آمریکا علیه ما انجام می دهد این نوع جنگ است. در جنگ نظامی هدف سربازان هستند هر چند ممکن است در حاشیه آن به مردم عادی آسیب ببینند.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: آمریکا نه تنها تحریم علیه ما اعمال می نماید بلکه دیگران را هم وادار می نماید که ما را تحریم نمایند.

ظریف با اشاره به گفت و گوهای خود با همتای فنلاندی اش گفت: ما به حاکمیت هم احترام می گذاریم البته بحث های جدی در موضوع حقوق بشر داشتیم. معتقدیم هر کشوری وظیفه دارد وضعیت حقوق بشر را ارتقا دهد.

وزیر امور خارجه توضیح داد: ایران همیشه برای گفت و گو و تعامل آماده بوده است ولی در عین حال مخالف استفاده ابزاری از حقوق بشر برای مقاصد سیاسی هستیم.

ظریف همچنین گفت: اروپا باید علیرغم خروج یکجانبه آمریکا از برجام به تعهدات خود در این توافق پایبند باشد.

وی یادآورشد: ایران همیشه خواهان افزایش سطح روابط خود با فنلاند است و در دیدار امروز گفت و گوهای خوبی برای حفظ برجام داشتیم. علاوه بر این درباره امنیت منطقه هم گفت و گو کردیم.

وزیر امور خارجه افزود: ایران دارای بیشترین ساحل در خلیج فارس است و در یک طرف تنگه هرمز قرار گرفته است. معتقدیم تنگه هرمز باید برای همه امن باشد اما آمریکا جنگی مالی را علیه ملت ایران شروع نموده است. این دیپلمات عالیرتبه کشورمان همچنین با اشاره به بحران یمن گفت: حقوق بشر در یمن با کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان در این کشور نقض شده است.

نگاه فنلاند به اینستکس مثبت است

همچنین در این نشست پکا هاویستو در پاسخ به سوالی درباره نقش فنلاند بعنوان رئیس دوره ای شورای اروپا در حفظ برجام گفت: اخیرا یک هیات تجاری از فنلاند به تهران سفر کرد البته با توجه به تحریم ها همکاری در این زمینه آسان نیست.

وزیر امور خارجه فنلاند در مورد نقش اروپا در حمایت از برجام عنوان نمود: در این زمان سخت سعی می کنیم که تمام کوشش خود را انجام دهیم و سازوکاری در این زمینه تعبیه کنیم نگاه فنلاند به اینستکس مثبت است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 295

به "ظریف: فروش نفت ایران توسط هیچ نهاد بین المللی تحریم نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: فروش نفت ایران توسط هیچ نهاد بین المللی تحریم نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید