مقام تاجیک: مناسبات تهران-دوشنبه در راستا مثبتی قرار گرفته است

به گزارش مرجع مقالات، وزیر امور خارجه تاجیکستان گفت: روابط این کشور با ایران در سال 2019 شاهد تحولات مثبتی بوده است.

مقام تاجیک: مناسبات تهران-دوشنبه در راستا مثبتی قرار گرفته است

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، سراج الدین مهرالدین وزیر امور خارجه تاجیکستان در نشست مطبوعاتی گفت: روابط این کشور با ایران در سال 2019 شاهد تحولات مثبتی بوده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه در سال گذشته میلادی و به ویژه پس از امضای یادداشت تفاهم همکاری میان دولت های تاجیکستان و ایران در زمینه های امنیتی چه تغییر و تحولی در مناسبات میان دوشنبه و تهران اتفاق افتاده است، گفت: در حقیقت پس از امضای یادداشت تفاهم همکاری های دوجانبه در زمینه های امنیتی در مناسبات میان 2 کشور تحولات مثبت و اتفاقات مهمی اتفاق افتاده است.

مهرالدین اضافه کرد: به عنوان مثال می توان به سفر کاری ماه ژوئن سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهور ایران به دوشنبه و ملاقات وی با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان اشاره نمود که طی آن 2 طرف بر وجود اراده سیاسی خود جهت بهبود روابط در همه زمینه ها تاکید نمودند.

وی ادامه داد: همچنین در ماه دسامبر سال 2019 در تهران سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های مالی، تجاری، فنی و فرهنگی تاجیکستان و ایران برگزار گردید که ضمن آن مجموعه ای از موضوعات مهم مورد بحث و آنالیز قرار داده شدند.

مهرالدین اضافه کرد: در این نشست همچنین تکمیل تونل استقلال که با یاری ایران احداث شده است، مطرح شد و 2 طرف به این نتیجه رسیدند که در این زمینه مشترکا سرمایه گذاری نمایند.

وزیر امور خارجه تاجیکستان گفت: همچنین در ماه دسامبر سال گذشته میلادی دبیر شورای امنیت تاجیکستان در دومین نشست امنیت منطقه ای با موضوع موضوع افغانستان در تهران حضور یافت و با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ملاقات کرد.

مهرالدین توضیح داد: برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران و سفر استاندار خراسان رضوی به دوشنبه در خاتمه سال 2019 از دیگر رویدادهای مثبت در روابط 2 کشور می باشد.

وزیر امور خارجه تاجیکستان گفت: با توجه به موارد یادشده می توان گفت که مناسبات تاجیکستان و ایران در جهت مثبتی نهاده شده البته طی چند سال گذشته در مناسبات 2 کشور قدری سردی ایجاد شده بود که باید طرفین برای بهبود سطح اعتماد و برطرف مسائل کوشش نموده و به موضوعات همکاری های مالی و تجاری توجه بیشتری نشان دهند.

مسئول دستگاه سیاست خارجی تاجیکستان در پاسخ به این پرسش خبرنگار که آیا با سفر اخیر وزیر امور خارجه آمریکا به منطقه، موضع گیری های ضد روسی و ضد چینی وی، برگزاری نشست 5+1 و استراتژی جدید واشنگتن برای آسیای مرکزی تحقق سیاست خارجی تاجیکستان با هدف حفظ توازن در منافع میان قدرت ها با مشکل روبرو نخواهد شد؟ گفت: سیاست درهای باز محور سیاست خارجی تاجیکستان را تشکیل می دهد که در چارچوب آن دوشنبه به دنبال ایجاد و توسعه روابط محبت آمیز با همه کشورهای دنیاست بنابراین همکاری های ما با آمریکا در قالب 5+1 بر روابط ما با کشورهایی که با آنها مشارکت استراتژیک داریم، تاثیر نخواهد گذاشت.

مهرالدین تاکید نمود: ما با همه کشورها در چارچوب منافع ملی تاجیکستان همکاری می کنیم و روابط ما با دیگر شرکا نظیر روسیه و چین امری شناخته شده می باشد.

وی ادامه داد: همکاری های منطقه ای ما با آمریکا در قالب نشست 5+1 دنبال می گردد که بیشتر درباره موضوعات امنیتی و مسائل بین المللی است، تاجیکستان در زمینه همکاری های امنیتی در چارچوب 5+1 نقش فعالی دارد و چندین نشست برگزار نموده از جمله در ماه می سال گذشته میلادی در شهر دوشنبه یکی از جلسات گروه کاری 5+1 دایر شد.

علاوه بر این سفر آلیس ولز معاون اول دستیار وزیر امور خارجه آمریکا به دوشنبه صورت گرفت که در آن نه تنها روابط دوجانبه بلکه موضوعات همکاری های امنیتی و مالی منطقه ای نیز مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

وزیر امور خارجه تاجیکستان در خاتمه تاکید نمود: بحث رشد و توسعه همکاری های منطقه ای برای منافع ملی ما بسیار مهم می باشد ما در این زمینه ها هم با آمریکا و هم با سایر شرکای خود همکاری داریم.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 769

به "مقام تاجیک: مناسبات تهران-دوشنبه در راستا مثبتی قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام تاجیک: مناسبات تهران-دوشنبه در راستا مثبتی قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید