نانوذرات جداسازی نفت از آب را افزایش می دهند

به گزارش مرجع مقالات به نقل از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، استفاده از ابزارهای جدید در فراوری و مصرف منابع انرژی با توجه به افزایش تقاضای جهانی تبدیل به موضوعی مهم شده است. نفت از منابع مهم انرژی است. فرآیند جداسازی آن از آب یکی از مهم ترین عملیات ها در صنعت نفت است که محققان همیشه در کوشش هستند با استفاده از ابزارهای مناسب این عملیات به بهترین نحو انجام گردد.

نانوذرات جداسازی نفت از آب را افزایش می دهند

به همین دلیل محققان دانشگاه تهران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انجام پروژه آنالیز روش های افزایش جداسازی نفت از آب با استفاده از نانو ذرات در این جهت گام برداشتند تا با ارائه روشی مناسب میزان برداشت نفت از میادین را افزایش دهند.

در این پژوهش آنها از نانو ذرات استفاده کردند. روش های متعددی برای جداسازی بین فاز نفت و آب وجود دارد که در این میان فناوری نانو با نگرش جدید، ابزارهای مناسبی برای استفاده در این حوزه فراهم نموده است.

همچنین با استفاده از فناوری نانو می توان ذراتی را تهیه کرد که در جداسازی بین این دو فاز تاثیرگذار باشند و در حضور آنها جداسازی افزایش یابد. همچنین تزریق نانو ذرات به دلیل کاهش کشش سطحی میان نفت و آب کاربرد دارد. نانو ذرات به خوبی بر روی سطح بستر قرار می گیرند و این توانایی را دارند با ایجاد یک سطح یکنواخت و آبدوست بر روی سنگ ، نفت را از سطح سنگ جدا نمایند.

پس با توجه به افزایش جمعیت و احتیاج بیشتر به انرژی گسترش فناوری های جدید برای توسعه عملی ازدیاد بازیافت نفت مورد احتیاج است و در این میان فناوری نانو این ظرفیت را دارد که تغییرات چشم گیری در حوزه های متنوع نفتی از جمله افزایش جداسازی نفت و آب ایجاد کند.

در این پروژه نیز محققان افزایش راندمان جداسازی نفت و آب با توجه به اهمیت زیاد این انرژی فسیلی و همچنین لزوم استفاده از مواد آب گریز برای نفت زدایی برای مقابله با آلودگی های زیست محیطی هدف قرار دادند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 507

به "نانوذرات جداسازی نفت از آب را افزایش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوذرات جداسازی نفت از آب را افزایش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید