ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): علت زگیل تناسلی

به گزارش مرجع مقالات، زگیل تناسلی زنان و زگیل تناسلی مردان هر دو در اثر نوعی ویروس بنام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بوجود می آیند. با راه های درمان ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل تناسلی آشنا شوید.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): علت زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV) ویروس بسیار شایعی است که بسیاری از افراد مبتلا به آن دارای علامت خاصی نمی باشند و در صورت بروز عفونت در اثر این ویروس، عفونت حاصله خودبخود رفع می گردد. اما بعضی از انواع این ویروس می توانند منجر به زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و همچنین سرطان آلت تناسلی مردان گردند. گفتنی است که بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد و گونه ای از آن ها از بقیه خطرناک تر می باشند. هر ویروس پاپیلومای انسانی شماره مخصوص به خود را دارد و اصطلاح پاپیلوما به نوع زگیلی که آن نوع خاص می تواند ایجاد کند مرتبط می باشد. این ویروس در سلول های کوچکی که سلولهای اپیتلیال نامیده می شوند و بر روی سطح پوست شما وجود دارند زندگی می نمایند. سطح واژن، اطراف مقعد، سطح رویی آلت تناسلی زنانه و مردانه و دهانه رحم از دیگر محل هایی است که ویروس پاپیلومای انسانی در آن یافت می گردد. دهان و گلو نیز از دیگر نقاط بدن می باشد که این ویروس می تواند در آنجا زندگی می کند.

حدود 60 نوع از 100 ویروس پاپیلومای انسانی می توانند منجر به بروز زگیل در دست ها و پاها شوند. حدود 40 نوع از این ویروس ها از طریق رابطه جنسی منتقل شده و به اعضای مخاطی بدن نظیر قسمت های مرطوب اطراف مقعد و آلت تناسلی کشیده می شوند. لازم بذکر است که همه این 40 ویروس منتقل شده باعث بروز خطرات جدی نمی شوند. خطرناک ترین این ویروس ها شامل HPV 16 و HPV 18 می باشد که در 70 درصد موارد منجر به سرطان دهانه رحم می گردد. ویرس های خطرناک دیگر شامل HPV 31, 33, 45, 52, 58 و تعدادی دیگر می گردد.

گونه های کم خطر این ویروس (ویروس پاپیلومای انسانی)، همانند HPV 6 و HPV 11 در 90% موارد منجر به زگیل تناسلی می شوند. زگیل بوجود آمده در اثر این ویروس ها شبیه به برآمدگی و گاهی شبیه گل کلم می باشند که بندرت منجر به بروز سرطان می شوند. زگیل ایجاد شده معمولا چند هفته یا چند ماه و در بعضی موارد چند سال پس از آن که شما با فرد آلوده به این ویروس رابطه جنسی برقرار کردید در شما بروز می کند.

علائم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

در اغلب موارد علامتی از بروز عفونت حاصل از این ویروس در فرد مبتلا وجود ندارد و بدن به یاری سیستم ایمنی اثرات آن را بطور خودبخود رفع می کند و بسیاری از افراد هرگز متوجه نخواهند شد که به این ویروس مبتلا بوده اند. اما گاهی اوقات عفونت ایجاد شده در اثر گونه های پرخطر این ویروس مدت زمان بیشتری در بدن شما باقی می مانند و گاهی منجر به تغییراتی در سلول های دهانه رحم شده و منجر به سرطان می گردند. چنین تغییرات غیرطبیعی نیز می توانند در مقعد و آلت تناسلی مردانه نیز ایجاد شوند، اما این تغییرات معمولا به ندرت اتفاق می افتد.

راه های پیشگیری از ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

این ویروس از طریق رابطه جنسی واژینال، رابطه جنسی دهانی و رابطه مقعدی منتقل می گردد؛ در واقع راه انتقال این ویروس از طریق تماس پوست با پوست می باشد و از طریق سنگ توالت فرنگی، استخر شنا یا از طریق خون فرد آلوده به شما منتقل نمی گردد. تنها راه قطعی برای پیشگیری از تمام ریسک های مربوط به این ویروس عدم برقراری رابطه جنسی است!؛ چه به صورت مقعدی، واژینال یا دهانی! اما برای کاهش سطح ریسک ابتلا به این بیماری می توانید تعدد شریک های جنسی خود را کاهش دهید. یکی دیگر از راه های مراقبت از ابتلا به این ویروس واکسن می باشد. واکسن های دهانه رحم، گارداسیل و گارداسیل-9 شما را در مقابل ابتلا به این ویروس مراقبت می کند. بهترین زمان برای زدن این واکسن بین سنین 9 تا 26 سال می باشد. این واکسن ها بر روی گونه های پرخطر این ویروس تمرکز می نمایند؛ اما هر سه این واکسن ها شما را در مقابل HPV 16 و HPV 18 محافظت خواهند کرد. واکسن گارداسیل و واکسن گارداسیل-9 در مقابل HPV 6 و HPV 11 که در اغلب موارد منجر به زگیل تناسلی می شوند، موثرتر می باشند.

از کجا بفهمم که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا هستم؟

بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس از این موضوع اطلاعی ندارند؛ مطابق تخمین های مراکز کنترل بیماری های آمریکا ( CDC) حدود 80 میلیون از آمریکایی ها به این ویروس مبتلا هستند. بسته به نوعی از این ویروس که ممکن است شما به آن مبتلا باشید، شما دارای علامت یا بدون علامت هستید؛ اما بسیاری از افراد علامتی ندارند. بعضی از انواع این ویروس منجر به زگیل تناسلی می گردد. بعضی دیگر از انواع این ویروس باعث بروز سرطان دهانه رحم یا در دیگر اعضای بدن می گردد. بعضی دیگر از اقسام این ویروس باعث بروز زگیل در قسمت های دیگر بدن می گردد. در صورتی که شما به زگیل تناسلی مبتلا باشید قطعا شما به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا هستید. زگیل های بوجود آمده بر روی آلت تناسلی شما همگی شبیه به هم نیستند؛ این زگیل ها می توانند به شکل صاف، برآمده، به رنگ صورتی یه به رنگ گوشت در بدن شما رشد نمایند. ممکن است یک زگیل یا چندین زگیل را بر روی آلت تناسلی خود مشاهده نمائید.

راه های درمان زگیل تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس بطور خودبخود درمان می شوند و احتیاجی به دنبال کردن درمان خاصی ندارند. اما در صورتی که این بیماری بطور خوبخود و توسط سیستم دفاعی بدن درمان نگردد، پزشک شما به درمان علائم حاصل از این عفونت در شما می پردازد. بعضی از این ویروس ها ممکن است شامل ویروس های کم خطری گردد که منجر به رگیل تناسلی می شوند.

ممکن است در صورت ابتلا به این ویروس حداقل فورا احتیاج به درمان نداشته باشید. در صورتی که شما مبتلا به این ویروس باشید ممکن است پزشک شما احتیاج داشته باشد که بداند آیا شما به بیماری دیگری در اثر این ویروس مبتلا شده اید یا خیر. اگر شما خانم باشید پزشک شما به نمونه برداری از سلول های دهانه رحم شما همانند تست پاپ اسمیر مبادرت می ورزد و نمونه را جهت آنالیز به آزمایشگاه ارسال می کند. در صورتی که باردار هستید یا گمان می کنید که در آستانه بارداری قرار دارید حتما قبل از آغاز به درمان پزشک خود را در جریان بگذارید. ممکن است پزشک شما درمان این بیماری را تا پس از زایمان به تعویق بیاندازد. در صورتی که پزشک شما تصمیم به درمان سلول هی غیرطبیعی ایجاد شده در بدن شما بگیرد، یکی از روش های درمانی زیر را انتخاب خواهد نمود:

  • کریوتراپی (Cryotherapy): در این روش، سلول های غیر طبیعی از طریق مایع نیتروژن فریز می شوند.

(عکس مرتبط با درمان زگیل بر روی دست به روش کرایوتراپی؛ درمان زگیل تناسلی به این روش نیز با همین دستگاه می باشد)

  • کونیزیشن (Conization): در این عمل سلول های غیرطبیعی ایجاد شده بر روی بدن شما برداشته می شوند.
  • لیزر درمانی: در این روش به یاری نور پر انرژی لیزر، سلول های آنرمال از بین خواهند رفت
  • عمل حلقه الکتروسرجری: در این روش سلول های ایجاد شده توسط جریان الکتریکی از بین می فرایند.
منبع: setare.com
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1359

به "ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): علت زگیل تناسلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): علت زگیل تناسلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید