12 صنعت مهم کشور صاحب سرای نوآوری می شوند

به گزارش مرجع مقالات، به گزارش خبرنگاران، در دانشگاه های نسل اول و دوم، فرد وارد دانشگاه می گردد و پس از تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه فارغ التحصیل می گردد؛ در حالی که هدف اصلی در دانشگاه نسل سه و چهارم، این است که در واقع یک تیم وارد دانشگاه شده و پس از گذراندن مراحل مختلف به صورت یک شرکت فن آور و ثروت آفرین از دانشگاه خارج شوند.

12 صنعت مهم کشور صاحب سرای نوآوری می شوند

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

مجموعه شتاب دهنده ها، مراکز رشد تخصصی و پردیس پارک علم و فناوری، سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی را تشکیل خواهند داد؛ مدل فعالیت هم به این صورت است که یک تیم وارد سرای نوآوری می گردد، ابتدا با شتاب دهنده ها کار خود را شروع می نماید که در واقع می توان گفت معادل دوره کارشناسی در دانشگاه های نسل اول و دوم است.

این تیم پس از طی مراحل و آموزش های لازم به مرکز رشد سرای نوآوری راه می یابد که همان دوره کارشناسی ارشد به حساب می آید. پس از این مرحله، تیم ها باید شرکت خود را ثبت نمایند و پس از چند سال به عنوان یک شرکت فن آور وارد پارک علم و فناوری خواهند شد که به مثابه همان مقطع دکتری است.

آنطور که مسئولان دانشگاه آزاد می گویند در سرای نوآوری، آموزش های گوناگون از جمله آموزش خلاقیت، ایجاد کسب و کار، چگونگی مذاکره و... به تیم ها ارائه خواهد شد. یکی از مهمترین اهدافی که در این سراها دنبال می گردد این است که دانشجویان بعد از خاتمه تحصیلات به دنبال کار نباشند بلکه خود کارآفرین باشند.

همچنین قرار است به تعداد صنایع مزیت دار در استان های مختلف از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب، سرای نوآوری راه اندازی گردد؛ مبنای راه اندازی سرای نوآوری، آمایش سرزمینی است که براساس دو برنامه آمایش منطقه ای و توانمندی هر استان و متناسب با جغرافیای اقلیمی و مالی آن استان ایجاد می گردد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در تبادل نظر با خبرنگاران از راه اندازی سرای نوآوری در 12 استان کشور اطلاع داد و گفت: دانشگاه آزاد متناسب با شرایط بومی و فرهنگی ایران، مدلی را برای رشد و ارتقا فناوری و نوآوری طراحی نموده است.

وی اضافه نمود: سرای نوآوری اکوسیستمی است که در آن فناوری و نوآوری ها حمایت شده و رشد می یابند تا به جهت نهایی برسند. براساس آمایش سرزمینی تا به امروز صنایع مزیت دار 12 استان شناسایی و برنامه ریزی ها برای راه اندازی سرای نوآوری اجرا شده است.

عنوان سرای نوآوری استان
سرای نوآوری بذر شهر مجلسی (استان اصفهان)
سرای نوآوری مبل و منبت شهرستان ملایر (استان همدان)
سرای نوآوری فرش ماشینی کاشان
سرای نوآوری صنایع چرم کیف و کفش تبریز
سرای نوآوری پسته رفسنجان(استان کرمان)
سرای نوآوری پوشاک و نساجی یزد
سرای نوآوری گیاهان زینتی گرگان
سرای نوآوری تاسیسات نفتی و گازی بوشهر
سرای نوآوری گیاهان دارویی اصفهان
سرای نوآوری طلا و جواهر نجف آباد
سرای نوآوری معدن سیرجان
سرای نوآوری فناوری های نوین کشاورزی تهران

وی با اشاره به اینکه سراهای نوآوری به وسعت همه کشور به وجود خواهند آمد، اضافه نمود: در شهرهایی که واحد دانشگاهی وجود دارد، براساس توانایی دانشگاه آزاد اعم از هیات علمی و تعداد دانشجویان تحصیل نموده و متخصص صنایع مرتبط، سرای نوآوری ایجاد می گردد؛ همچنین براساس گردش مالی و اشتغال صنایع مختلف در هر استان، یکی از صنایع به عنوان قطب فناور هر استان مشخص خواهد شد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این مطلب که علاوه بر دانشجویان دانشگاه آزاد، دانشجویان دانشگاه های سراسری و همچنین افراد غیردانشگاهی می توانند به سرای نوآوری بپیوندند، گفت: بعضی از اساتید دانشگاه آزاد را که در موضوع مربوطه در هر استان تخصص لازم دارند، به عنوان هیات علمی فناور تعریف نموده ایم. این افراد به عنوان مربی و راهنما حضور دارند تا تیم ها را راهنمایی نمایند.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: همچنین هیات علمی فناور شامل نخبگان و خبرگان هم می گردد؛ به طوری که افرادی که فکر می نمایند تخصص و تجربه لازم را برای پیشبرد اهداف در سراهای نوآوری دارند، می توانند در آنجا حضور یابند.

وی همچنین درباره مدل حمایت دانشگاه از تیم ها، گفت: به تیم هایی که به سراهای نوآوری وارد می شوند، امکانات و هزینه های ابتدایی ارائه خواهد شد تا بتوانند ایده هایشان را عملیاتی نمایند؛ بخشی دیگر از حمایت ها مربوط به تجهیزات آزمایشگاهی است که امکانات لازم در این بخش نیز در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 603

به "12 صنعت مهم کشور صاحب سرای نوآوری می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 صنعت مهم کشور صاحب سرای نوآوری می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید