روش های درمانی رفلاکس معده نوزاد

به گزارش مرجع مقالات، رفلاکس معده نوزاد حالتی است که محتویات معده از گلو برمی گردد و گاهی منجر به استفراغ می گردد. در این مقاله روش های خانگی و درمان های دارویی برای بهبود رفلاکس معده نوزاد توصیه شده است که با بکارگیری آن می توان تا حدی رفلاکس را درمان کرد.

روش های درمانی رفلاکس معده نوزاد

ریفلاکس اسید معده با نام ریفلاکس گاستروازوفاژیال هم شناخته می شود و به حالتی گفته می شود که محتویات معده به سمت گلو بر می شود. این بیماری فقط مخصوص عظیمسالان نیست و نوزادان و بچه ها هم می توانند آن را تجربه نمایند. نوزادان مبتلا به رفلاکس معده اغلب استفراغ می نمایند. اگر نوزاد شما علائمی همچون مسائل تغذیه ای، داشتن وزن، سرفه، حالت های خفگی و خستگی پس از غذا خوردن داشت، ممکن است مبتلا به بیماری رفلاکس اسید معده شده باشد.

رفلاکس معده یک بیماری گوارشی است و درمان آن برای بچه ها به سن کودک و شدت این بیماری بستگی دارد. تغییر سبک زندگی و مراقبت های ساده خانگی از کودک، بهترین روش برای آغاز درمان است.

چگونه و چه زمانی به کودک خود غذا بدهید؟

  • دفعات غذا دادن را زیاد کنید.

زمانی که شکم کودک بیش از حد پر است، امکان رفلاکس اسید معده بیشتر است؛ بنابراین شما می توانید دفعات غذا دادن را زیاد کنید، ولی مقدار غذا را در هر بار کاهش دهید. نوزادان شیرخوار ممکن است با تغییر رژیم غذایی مادر درمان شوند. بعضی از مطالعات نشان داده است که وقتی مادر نوزاد، شیر و تخم مرغ نخورد نوزاد بهبود می یابد و در بچه های که با شیری غیر از شیر مادر تغذیه می شوند، تغییر نوع شیر می تواند به درمان یاری کند.

معده ای که محتویات کمتری داشته باشد، فشار کمتری به اسفنکتر مری وارد می نماید. اسفنکتر یک ماهیچه حلقوی است که مانع بازگشت غذا از معده به مری می شود. فشار به این ماهیچه باعث می شود که عملکرد خود را از دست بدهد و اجازه می دهد محتویات معده به گلو برسد. مدت زمانی که طول می کشد تا کارایی این ماهیچه بهبود یابد معمولاً تا یکسالگی است.

دقت کنید تغذیه کودک هر زمانی که خواهان آن است و یا گرسنه است می تواند در درمان درفلاکس معده نوزاد مفید باشد.

  • اندازه بطری شیر و پستانک را آنالیز کنید.

اگر با شیشه به کودک خود شیر می دهید در زمان شیر دادن، نوک پستانک را طوری نگه دارید که از شیر پر باشد، این حالت مانع از ورود هوا می شود. انواع سر شیشه ها وجود دارد ولی دقت کنید از سرشیشه های با سوراخ عظیم استفاده نکنید زیرا جریان شیر در آن سریع است.

  • نوع شیر یا شیر مادر

با تایید و مشورت یک پزشک متخصص اطفال مقدار کمی غلات برنج را به شیر نوزاد یا شیر مادر اضافه کنید زیرا منجر به کاهش رفلاکس می شود.

  • آروغ زدن کودک

وقتی به کودک با بطری و شیشه شیر می دهید یا از مادر شیر می خورد، مطمئن شوید که بعد از آن حتماً آروغ بزند. آروغ زدن در طول غذا خوردن ممکن است به کاهش علائم رفلاکس معده نوزاد یاری کند.

سعی کنید بعد از شیر دادن نوزاد با شیشه (به میزان یک یا دو انس شیر در شیشه) نوزاد آروغ بزند و نوزادانی که از مادر شیر می خورند بعد از هر باری که شیر می خورند و سینه را رها می نمایند آروغ بزنند.

تاثیر موقعیت خوابیدن نوزاد شما در رفلاکس معده

همواره برای خوابیدن، پشت نوزاد را بر روی یک تشک محکم قرار دهید. مطمئن شوید که منطقه خواب نوزاد از پتوهای ضخیم، بالش، اشیای نرم و یا اسباب بازی های دیگر خالی است. تحقیقات نشان داده است افزایش خطر مگر ناگهانی نوزادان در تمام موقعیت های خوابیدن نوزاد به غیر از به پشت خواباندن آن وجود دارد. این موضوع در همه نوزادان حتی کسانی که رفلاکس معده هم دارند صحت دارد. دیده شده است بچه های که در جایگاه اتومبیل و یا کریر به خواب می فرایند احتمال ریفلاکس شدیدتری دارند و هم چنین خطر مرگ ناگهانی در آن ها نیز افزایش می یابد.

آیا می توان به نوزاد شربت گریپ واتر داد؟

شربت گریپ واتر نوعی مکمل غذایی است. اگرچه بعضی از والدین برای کاهش علائم رفلاکس گریپ واتر به کودک خود می دهند، اما هیچ شواهد علمی درباره اثربخشی آن وجود ندارد. ترکیبات گریپ واتر شامل رازیانه، زنجبیل، نعناع، بادرنجبویه، بابونه و سدیم بی کربنات می باشد. سازمان بهداشت جهانی می گوید دادن هر چیزی به غیر از شیر مادر، به نوزاد زیر 6 ماه خطر ابتلا به عفونت باکتریایی، آلرژی و تحریک معده را افزایش می دهد. اگر گریپ واتر به طور منظم به نوزاد داده شود، می تواند مسائل جدی در شیمی خون نوزاد ایجاد کند.

با پزشک متخصص اطفال، درباره استفاده از داروهای طبیعی برای درمان رفلاکس معده نوزاد خود صحبت کنید و از او مشورت بخواهید، چون شما باید به دنبال راهی مطمئن و امن برای درمان رفلاکس معده نوزاد خود باشید.

درمان دارویی رفلاکس معده و عمل جراحی

اگر تغییرات شیوه زندگی به شما یاری نمی نماید ممکن است پزشک متخصص اطفال توصیه های دیگری برای شما داشته باشد، اگرچه داروهایی مانند رانیتیدین یا امیپرازول بسیار گسترده در درمان رفلاکس معده استفاده می شود، عملکرد اصلی این داروها، کاهش اسید معده است. مطالعات متعدد نشان می دهد این داروها در بسیاری از نوزادان علائم رفلاکس معده نوزاد را بهتر از هر داوری دیگری بهبود می بخشد.

یک نگرانی خاص درهر بار مصرف این داروها، خطر عفونت است. اسید معده به طور طبیعی بدن را از ارگانیسم های خطرناکی که در آب و غذا یافت می شود محافظت می نماید. کاهش اسید معده ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. با توجه به شدت علائم بیماری در کودک خود، با پزشک متخصص صحبت کنید. استفاده از داروها بهترین گزینه برای درمان رفلاکس شدید معده نوزاد است.

اگر دارو و سبک زندگی نتوانست این بیماری را بهبود دهد، جراحی می تواند یکی از روش های درمان باشد ولی معمولاً در نوزادان احتیاج به جراحی نادر است اما ممکن است برای نوزادانی که رفلاکس معده، مسائل تنفسی ایجاد می نماید و یا مانع رشد کودک می شود، عمل جراحی انجام شود.

سخن آخر ...

رفلاکس معده نوزاد یک مسئله قابل درمان است که تغییر در سبک زندگی می تواند تا حدی آن را کنترل کند. در بسیاری از موارد بکارگیری روش های طبیعی در خانه می تواند به بهبود آن در این شرایط یاری کند. اگر تغییراتی مانند آروغ زدن، وعده غذایی کوچکتر و تغییر در فرمول شیر کودک نتوانست رفلاکس معده نوزاد را بهبود بخشد می توانید با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید تا بهترین روش درمان را به شما توصیه کند و آن را برای ما هم بنویسید.

برگرفته از healthline

منبع: setare.com
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1377

به "روش های درمانی رفلاکس معده نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های درمانی رفلاکس معده نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید