سوتی جدید مهران مدیری در دورهمی

به گزارش مرجع مقالات، روز ها فکر من این است و همه شب سخنم؛ شعری که به همام تبریزی و مولانا منسوب است، توسط مهمان برنامه دورهمی خوانده و توسط مهران مدیری به حافظ نسبت داده می گردد!

سوتی جدید مهران مدیری در دورهمی

به گزارش ایسنا، این نخستین بار نیست که در برنامه دورهمی مهران مدیری شعری به اشتباه به شاعری نسبت داده می گردد؛ چندی پیش دکتر سیدمحمود انوشه در قسمتی از این برنامه تلویزیونی که در دی ماه جاری از تلویزیون پخش شد، بیت هایی را که منتسب به مولانا معرفی می نماید، می خواند و می گوید که بنای زندگی اش را تغییر داده است. این چهره شناخته شده حوزه روانشناسی می گوید این دو بیت را - که شاعر آن را مولانا معرفی می نماید - تا کنون به هر کسی که می توانسته توصیه نموده است؛ در حالی که این بیت ها (هر لحظه که تسلیمم در کارگه تقدیر...) از مولانا نیستند؛ و حالا بار دیگر شعری توسط مهمان برنامه خوانده می گردد، مهران مدیری نام شاعر را از او می پرسد و فرد با اندکی تعلل نام سعدی را به زبان می آورد و مدیری به زعم خود اشتباه او را تصحیح می نماید و شعر را به حافظ نسبت می دهد!

به دنبال این ماجرا، کمپین مبارزه با نشر جعلیات که چند سالی است با همکاری فرزندان عده ای از نویسندگان و شاعران و نیز استادان دانشگاه در حوزه معرفی آثار ادبی جعلی فعالیت می نماید، در توضیحی نوشته است: آقای مدیری، انتظار ما از شما و برنامه تان بیش از این هاست.

این بیت ها که شرکت کننده مسابقه سراینده آن را نمی شناسد، به همام تبریزی (درگذشتهٔ 714 ق) و جلال الدین مولوی منسوب است، اما هرگز در نسخه های خطی یا چاپی دیوان حافظ دیده نشده است.

روز ها فکر من این است و همه شب سخنم

که چرا غافل از احوال دل خویشتنم

از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود

به کجا می روم آخر ننمایی وطنم

(دیوان همام تبریزی، تصحیح رشید عیوضی، تبریز: دانشگاه تبریز، 1351، ص 125.

غزلیات شمس تبریز (گزیدهٔ دیوان مولانا جلال الدین محمد بلخی)، مقدمه، گزینش و تفسیر محمدرضا شفیعی کدکنی، تهران: سخن، 1388، ج 2 (در بخش منسوبات)، ص 1368))

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1473

به "سوتی جدید مهران مدیری در دورهمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوتی جدید مهران مدیری در دورهمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید