مهمانپرست: رعایت تعهدات برجامی از سوی ایران انتظاری بیجاست

به گزارش مرجع مقالات، سخنگوی اسبق وزارت خارجه گفت: وقتی طرف مقابل به تعهدات خود عمل نمی کند، نمی توان انتظار داشت ما نیز ملزم به رعایت تعهدات برجامی باشیم.

مهمانپرست: رعایت تعهدات برجامی از سوی ایران انتظاری بیجاست

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، رامین مهمانپرست سخنگوی اسبق وزارت خارجه در مصاحبه با رادیو گفت وگو با اشاره به سخنان روز گذشته کمال خرازی درخصوص خروج ایران از برجام اظهار کرد: وقتی طرف مقابل به تعهدات عمل نمی کند، نمی توان انتظار داشت ما نیز ملزم به رعایت تعهدات برجامی باشیم.

رامین مهمانپرست با اشاره به اینکه اروپا پیشتر سعی داشت نقش موثر خود را در روند مذاکرات برجام پررنگ نماید، اظهار کرد: برجام کم کم به حوزه حیثیتی اروپا بدل شده بود ولی با روی کار آمدن ترامپ، اروپایی ها برسر دو راهی قرار گرفتند که یا می بایست تحت تاثیر قدرت آمریکا تسلیم می شدند و یا پای تعهد به ایران و افکار عمومی ایستادگی می کردند.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا توان مقابله قطعی سیاسی و اقتصادی را با آمریکا ندارد ولی از لحاظ حیثیتی باید راهکارهایی برای جبران تحریم های جدید آمریکا بیابد و ایران را راضی به عدم خروج از برجام کند.

مهمانپرست با بیان این مطلب اضافه نمود: اروپایی ها همچنان از فعال کردن اینستکس عاجز هستند و در مقطع کنونی از سوی ترامپ تهدید شده اند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه شرح داد: اروپا همچنان با عجز مقابل امریکاست و در صدد راهی برای یافتن نجات برجام حرکت می کند. علاوه بر این، مسائلی نیز در داخل اتحادیه اروپا سر باز کرده است.

مهمانپرست در مصاحبه با رادیو گفت وگو و با اشاره به سخنان روز گذشته کمال خرازی در خصوص خروج ایران از برجام اظهار کرد: تعهدات بین الملل باید دو جانبه باشد و وقتی دو طرف احساس می کنند در مقابل حفظ تعهدات از مزایایی برخوردارند، می توان انتظار ادامه روند معاهدات را داشت.

وی اضافه نمود: طرف های اروپایی از جمهوری اسلامی می خواهند خود را به توافق برجام محدود کند اما در مقابل هیچ اقدامی صورت نمی دهند و در پاسخ ناتوانی خود را مقابل آمریکا اظهار کرده و بهانه تراشی می کنند.

مهمانپرست شرح داد :محدودیت جمهوری اسلامی حد و سقفی دارد؛ البته افکار عمومی متوجه شد ایران هیچگاه دنبال تسلیحات هسته ای نیست و آژانس نیز همواره تاکید کرد فعالیت های ایران مورد تایید است.

وی با بیان اینکه افکار عمومی امروز حقانیت جمهوری اسلامی ایران را پذیرفته است، ادامه داد: وقتی طرف مقابل به تعهدات خود عمل نمی کند، نمی توان انتظار داشت ما نیز ملزم به رعایت تعهدات برجامی باشیم.

مهمانپرست خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا امروز وضعیتی مناسب ندارد و به عنوان یک مجموعه مقتدر و قدرتمند شناخته نمی شود. خروج انگلیس به یک چالش بدل شده و از طرفی دو قدرت آلمان و فرانسه دچار مسائل جدی هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 194

به "مهمانپرست: رعایت تعهدات برجامی از سوی ایران انتظاری بیجاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمانپرست: رعایت تعهدات برجامی از سوی ایران انتظاری بیجاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید